fb
Zapytaj o szczegóły

Zastrzeżenie znaku towarowego

Zadzwoń:
883 222 282
powrót

Co daje ochrona znaku towarowego?

Opinie i porady

Dowiedz się dlaczego ochrona znaku towarowego jest korzystna dla Twojego biznesu.

Dzięki procedurze zastrzegania znaków towarowych możesz odnieść wymierne korzyści.  Można wyróżnić co najmiej trzy główne zalety zastrzeżenia znaku towarowego:

Prawo własności

co daje zastrzeżenie znaku towarowego

Przede wszytkim rejestracja znaku towarowego daje uprawnionej do niego firmie wyłączne prawo używania tego znaku w sposób zarobkowy lub zawodowy na określonym terytorium. Prawo do używania znaku towarowego polega na umieszczaniu tego znaku swoich produktach lub na ich opakowaniach oraz wprowadzanie ich do obrotu właśnie pod tym znakiem towarowym. Prawo do używania znaku towarowego polega również na umieszczaniu tego znaku towarowego na wszelkich dokumentach związanych z tymi towarami lub usługami oraz na posługiwaniu się znakiem towarowym w celach reklamowych. Tak naprawdę stajesz się realnym właścicielem swojej marki. Właśnie dzięki zastrzeżeniu znaku towarowego uzyskujesz do niej prawo oraz urzędowe poświadczenie, że jesteś jej właścicielem. 

Narzędzie do walki z nieuczciwą konkurencją

walka z konkurencją

Jeżeli przysługuje Ci ochrona znaku towarowego daje to również korzyść w postaci narzędzia do walki z nieuczciwą konkurencją. W jaki sposób? Załóżmy, że nie zastrzegłeś znaku towarowego (nazwy i logo marki lub firmy), bo w końcu nie ma takiego obowiązku. Zaczynasz rozwijać pod tym znakiem towarowym swoją markę. Twoje produkty szybko znajdują uznanie wśród klientów i partnerów biznesowcyh. Po kilku latach ciężkiej pracy Twój znak towarowy staje się synonimem wysokiej jakości. Oczywiście świat biznesu bywa brutalny i mogą znaleźć się w nim osoby, które chciałby szybko wzbogacić się Twoim kosztem. Sprawdzając, że Twój znak towarowy nie korzysta z ochrony mogą wypuścić na rynek produkty pod identycznym lub zbliżonym do Twojego znakiem towarowym w celu zmylenia konsumentów, którzy zamiast Twoich, zaczną nabywać produkty oszustów. Rejestrując znak towarowy możesz unikniąć tego typu sytuacji, a nawet jeśli coś takiego Ci się przydarzy, możesz skutecznie walczyć i wygrywać z nieuczciwą konkurencą. Będziesz w stanie nie tylko wymusić na oszuście zmianę znaku towarowego, ale przysługiwać Ci będzie odszkodowanie. 

Źródło zarobku

jak zarobić na znaku towarowym

Kolejną zaletą, która wiąże się z zastrzeżeniem znaku towarowego jest zarabianie na marce. Znak towarowy posiada swoją cenę, posiada wartością sam w sobie w zależności od jego renomy i dochodów które przynosi. Dzięki temu można udzielać odpłatnej licencji na posługiwanie się rozpoznawalnym znakiem towarowym. Na takiej licencji opiera się forma działalności biznesowej, która nazywa się franchisingiem lub franczyzą (np. sieci restauracji MacDonald’s, KFC czy sieciowe sklepy z odzieżą, np. Mango czy H&M). Na rejestracji znaku towarowego można zarobić również w inny sposób, np. można go sprzedać. Potencjalni nabywcy często są w stanie dać za zastrzeżony znak towarowy ogromne pieniądze. dlatego, że to się im po prostu opłaca. Zamiast inwestować w reklamę i promocję zupełnie nowej marki, bez gwarancji sukcesu, łatwiej jest zapłacić za już rozpoznawalny znak.

Zastrzeżenie znaku towarowego daje Ci wyłączne prawo posługiwania się nim i umieszczania go na swoich produktach. Ponadto chroni Cię przed działaniami nieuczciwej konkurencji oraz może przynieść Ci korzyści majątkowe. 

Podniesienie prestiżu i zaufania wśród klientów

Jeżeli zarejestrujesz swój znak towarowy będziesz mógł dodać do niego symbol ®. Co oznacza ten symbol? Jest to skrót angielskiego słowa „registered”, które znaczy „zarejestrowane”. Dodać go do swojej nazwy lub logo mogą tylko te firmy, które zarejestrowały swój znak towarowy w urzędzie patentowym. Posługiwanie się tym oznaczeniem w sytuacji, gdy nie ma się zarejestrowanego znaku towarowego, grozi karą grzywny.
Symbol ® przy oznaczeniu przedsiębiorstwa zwiększa jego prestiż wśród kontrahentów i konsumentów. Widząc ten symbol Twoi kontrahenci dostają sygnał, że jesteś przedsiębiorcą, który dba o swoje interesy oraz, że jesteś solidnym przedsiębiorcą, który zainwestował w swoją markę. Również większość klientów wizualnie kojarzy ten znak. Mimo tego, że klienci mogą nie wiedzieć co do końca znaczy ten  symbol, to kojarzy im się również z solidnością oraz prestiżem.

Uzyskanie świadectwa ochronnego

Urząd Patentowy wydaje świadectwo ochronne na znak towarowy, na którym znajduje się gwarancja posiadanych przez Ciebie praw, które może stać się ważnym dowodem w sprawie postępowań sądowych. Jak wiadomo, procedury, zarówno w polskich sądach powszechnych, jak i w sądach polubownych mogą trwać bardzo długo. Dzięki świadectwu, które zawiera, czarno na białym, do kogo należy dana nazwa firmy, datę jej zgłoszenia, produkty i usługi, dla których ta nazwa jest zastrzeżona, wszystkich tych elementów nie trzeba drugi raz udowadniać w razie procesu sądowego, co upraszcza postępowanie, oszczędza czas i zmniejsza koszty.

Zobacz również:

Ochrona znaku towarowego w Polsce Ochrona znaku towarowego w Unii Europejskiej Ochrona znaku towarowego na świecie Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimi Jak chronić domenę internetową? Badanie zdolności ochronnej znaku Zastrzeżenie nazwy i logo firmy Zastrzeżenie nazwy i logo produktu Dostosowanie znaku do rejestracji Monitoring znaku towarowego

 

Chętnie odpowiem
na wszelkie pytania

Zadzwoń:
✆ 883 222 282
Znaki towarowe - kancelaria Marcin Setlak
Prawnik

Wpisz w pole obok wynik działania: 4 dodać 1

Administratorem Państwa Danych Osobowych jest BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą w Lublinie (20-314) ul. Przyjaźni 9/80, NIP: 7381890884, REGON: 362446190, z którym możliwy jest kontakt pod tym adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą wykorzystywane jedynie do celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane za pomocą formularza, a zatem na podstawie art. 6 ust. 1 lit. (f) RODO, czyli realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Państwa dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak do czasu udzielenia odpowiedzi na pytanie lub do czasu zgłoszenia ewentualnego sprzeciwu wobec ich przetwarzania albo żądania ich usunięcia, a po tym czasie w calach archiwalnych i statystycznych – w okresie przewidzianym w procedurach wewnętrznych administratora danych, a także w celu ustalenia i zabezpieczenia ewentualnych roszczeń związanych z tym procesem, aż do czasu ich wygaśnięcia, przez okres przewidziany przepisami prawa.

Podanie danych osobowych i wysłanie formularza jest dobrowolne. Mają Państwo prawo do dostępu do danych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, żądania ich usunięcia i zaprzestania przetwarzania danych, jak również prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego monitorującego przestrzeganie przepisów prawa w zakresie ochrony danych osobowych.

Państwa dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom. Nie będą one również udostępniane odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państw trzecich, czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

powrót do góry
jak zastrzec nazwę firmy
f
facebook