fb
Zapytaj o szczegóły

Zastrzeżenie znaku towarowego

Zadzwoń:
883 222 282
powrót

„Co rejestrować? Nazwę czy logo firmy?" - znak słowny a słowno-graficzny

Opinie i porady

Znak towarowy słowny czy słowno-graficzny? Odpowiedzi na to pytanie oczekuje każdy, kto zdecydował się zastrzec swoją markę w Urzędzie Patentowym. Pomożemy Ci rozwiązać dylemat, czy lepiej zarejestrować nazwę czy logo firmy. Przeczytaj nasz artykuł, by wybrać najlepszą ochronę dla swojej marki.

Czym jest znak towarowy

Znakiem towarowym, z marketingowego punktu widzenia jest najczęściej logo (lub logotyp) – oznaczenie, którym firma posługuje się najczęściej. Zawiera się w nim nazwa biznesu zapisana oryginalnym fontem, oraz elementy graficzne takie jak rysunki, emblematy czy symbole. Wszystko zachowane w ustalonej kolorystyce i ułożeniu.

Znak słowny i słowno-graficzny Brandelaw

Z prawnego punktu widzenia, który w praktyce rejestracji znaków towarowych jest kluczowy, marka firmy najczęściej składa się co najmniej z trzech znaków towarowych. Co do zasady, znakiem towarowym może być wszystko, co jesteśmy w stanie przedstawić graficznie, o ile może nam posłużyć do odróżnienia towarów lub usług różnych firm działających na tym samym rynku (konkurencji).

Posługując się przykładem marki Brandelaw_ mamy do czynienia z następującymi znakami towarowymi:

Warto mieć na uwadze, że nie każdą formę znaku towarowego (jednej marki) można w taki sam sposób i z tymi samymi szansami zarejestrować. Krótko: nie każdy znak towarowy można zastrzec. 

Przykład: Jeśli budujesz domy, a Twoja nazwa firmy brzmi „Budujemy dom”, to takie oznaczenie będzie wprost opisywało oferowane usługi. Tym samym spełni bezwzględną przesłankę odmowy rejestracji znaku słownego. Jeśli jednak posługujesz się również firmowym logo, gdzie w abstrakcyjny sposób przedstawiony został rysunek budowli, użyto oryginalnego fontu (kroju pisma) i różnych kolorów, to taki znak może mieć szansę na rejestrację w formie słowno-graficznej lub graficznej.

Rodzaje znaków towarowych

W poprzednim rozdziale wymieniliśmy 3 najpopularniejsze formy rejestrowanych znaków towarowych. Zastrzegając markę, możesz wybierać ze znacznie szerszego katalogu różnych form, które teraz szybko przedstawimy.

 

Rodzaje znaków towarowych

Znaki towarowe konwencjonalne:

Niekonwencjonalne znaki towarowe:

Czy brałeś pod uwagę, jak wiele znaków towarowych w Twojej firmie może składać się na Twoją kompletną markę? W tym miejscu zaznaczamy, że istnienie poszczególnych kategorii znaków towarowych, niekoniecznie wiąże się z możliwością rejestracji każdej z nich. Na przykład SMAK jest znakiem towarowym, który będzie ciężko zarejestrować, przede wszystkim ze względu na problem z przedstawieniem graficznym tego, co odczuwamy zmysłem. Dostępna dzisiaj technika czy technologia na to nie pozwalają. Nie oznacza to wcale, że w przyszłości nie pojawią się nowe sposoby na przedstawianie graficzne znaków niekonwencjonalnych. Być może praktyka obierze inny kierunek i systemy prawne zaczną po prostu dopuszczać inne formy przedstawiania znaków. Nie tylko graficznie.

Znak towarowy słowny i słowno-graficzny – różnice

Najczęściej wybieranymi formami znaków towarowych w rejestracji są nazwa lub logo firmy. Są również najważniejsze ze względu na rynkową praktykę stosowania oznaczeń firmowych. Zebraliśmy najważniejsze cechy wyróżniające zarejestrowane znaki słowne i słowno-graficzne i prezentujemy je w przystępnej formie tabeli. Aby ułatwić Ci wybór formy zastrzeżenia marki, wszystkie skomplikowane kwestie prawne, przekształciliśmy na proste i schematyczne informacje.

 


Zastrzeżony
znak słowny
Zastrzeżony znak
slowno-graficzny
Najprostsze ujęcie
różnicy w ochronie
Ochrona obejmuje
zapis słowny. Bez znaczenia,
w jakiej formie graficznej
Ochrona obejmuje słowo
wyrażone graficznie
Stopień ochrony słowa Wysoki Wysoki, średni lub niski,
w zależności od słowa
znajdującego się na grafice
Stopień ochrony grafiki Niski Wysoki
Stopień ochrony nazwy
domeny internetowej
Wysoki, jeśli identyczna ze znakiem Wysoki lub średni,
w zależności od słów
i elementów na grafice
Łatwość rejestracji Najczęściej trudniejsza
niż przy znaku słowno-graficznym
Z reguły łatwiejsza niż
rejestracja znaku słownego
Efektywność egzekwowania
praw przy naruszeniu
Wysoka Wysoka
Znaki, kóre mogą naruszać
Twoje prawa
Nazwy, logotypy, loga, hasła
reklamowe, domeny internetowe
itp., jeśli zawierają element słowny
identyczny lub podobny
do Twojego zastrzeżonego znaku
Przede wszystkim logotypy
i loga identyczne lub podobne
do Twojego zastrzeżonego znaku,
nawet jeśli elementy słowne
są różne

Nazwy, hasła i domeny
internetowe, w zależności
od słów i elementów na grafice
Twojego zastrzeżonego znaku
Długość procesu rejestracji Ok. 6 mies. Z reguły krócej
niż przy znaku słowno-graficznym.
Zależy od ilości rozpatrywanych
wniosków, wykazu towarów i usług
oraz skomplikowania znaku
Ok. 6 mies. Z reguły dłużej
niż przy znaku słownym.
Zależy od ilości rozpatrywanych
zgłoszeń, wykazu towarów i usług
oraz skomplikowania znaku

 

Jaki znak towarowy ochroni domenę internetową?

Znak towarowy a ochrona domeny internetowej

Osoby zainteresowane rejestracją znaku towarowego bardzo często pytają, czy lepiej zastrzec nazwę czy może logo firmy, by skutecznie chronić domenę internetową. Trudno się temu dziwić. W dzisiejszych czasach każda szanująca się firma ma swoją stronę internetową, stronę na Facebooku lub w jakimkolwiek innym portalu social media. Opłacanie domeny i serwera nie daje Ci prawa własności do adresu, a jedynie prawo do wykorzystywania go przez określony czas. Jaki znak towarowy zastrzec, aby ochrona obejmowała również Twoją stronę www.

Zastrzeżony znak słowny a domena

Jeżeli nazwa domeny internetowej, czyli adres WWW Twojej strony jest identyczny z zarejestrowanym przez Ciebie znakiem towarowym, sprawa jest dość prosta. Ochrona znaku towarowego rozciąga się również na nazwę domenową. Możesz żądać, by ktoś, kto używa domeny identycznej lub podobnej, czym narusza prawo do zastrzeżonego znaku, zaprzestał używania Twojego znaku towarowego. 

Zastrzeżony znak słowno-graficzny a domena

Co w przypadku, kiedy nazwa firmy nie może być zarejestrowana w formie słowa i zastrzeżony został znak slowno-graficzny? W takim wypadku wiele zależy od tego, co znajduje się w warstwie słownej znaku. Im bardziej fantazyjne słowa pojawią się na grafice, tym większe szanse, że zablokujesz bezprawne używanie tych słów w formie domeny internetowej.

W zależności od rodzaju znaku towarowego, możliwe jest blokowanie naruszeń nie tylko samych nazw domenowych, które z natury pojawiają się w adresie www strony internetowej, ale również oznaczeń znajdujących się w jej treści, czyli logo, grafik, oferty itd. Istnieje wyjątek, Twój znak towarowy może być umieszony na stronie kogoś innego jedynie w celach informacyjnych. Czyli Twój kontrahent, który sprzedaje Twoje produkty, może na swojej stronie umieścić Twoją nazwę lub logo, by poinformować potencjalnych klientów, że dany towar pochodzi od Ciebie. Nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych uprawnień nadawanych przez UPRP i zdaje się, że działa to na Twoją korzyść ;)

Możesz blokować lub zezwalać, według własnego uznania, na używanie Twojego zastrzeżonego znaku towarowego na obcych stronach internetowych.

Lepiej zarejestrować nazwę czy logo firmy?

Czas podsumować wszystko i udzielić wam jasnej odpowiedzi, czy lepiej zarejestrować nazwę czy logo firmy. Wiesz już, jakie formy znaków towarowych istnieją w obrocie, jakie znaki zgłasza się najczęściej oraz jakie cechy mają znaki towarowe słowne (czyli nazwy), jak również znaki słowno-graficzne (czyli logotypy lub loga). Wiesz to wszystko i nadal się wahasz, którą formę rejestracji w Urzędzie Patentowym wybrać? Rozumiemy to. Rejestracja znaków towarowych, to nie kupno bułek i wymaga znacznie więcej niż spacerku do najbliższego osiedlowego ;)

Decyzja, jaką formę znaku towarowego zastrzec może być zupełnie różna w zależności od wielu czynników. Każdy biznes jest inny, każda osoba kieruje się innymi priorytetami przy promocji swojej marki. W każdym przypadku należy zbadać indywidualnie, co właściciel znaku chce osiągnąć przez rejestrację marki, następnie sprawdzić, jaka forma znaku ma w ogóle szanse na rejestrację i stworzyć najkorzystniejszą strategię zastrzeżenia.

Rejestrować znak słowny czy słowno-graficzny

Absolutna ochrona prawna Twojej marki

Na zakończenie chcemy podać Ci sposób na zdobycie ochrony absolutnej Twojej marki. Mamy na myśli ochronę możliwie najpełniejszą. W tekście, nie bez przypadku, zamiennie stosowaliśmy terminy „znak towarowy” „oznaczenie” oraz „marka”. W wielu przypadkach na rynku są one traktowane jak synonimy. O ile znak towarowy i oznaczenie firmy, może służyć do określania tego samego obiektu, to marka jest czymś znacznie, znacznie więcej.

Czym jest marka? Marka to połączenie wiedzy, doświadczenia i kultury firmy z zaufaniem i sympatią lub niechęcią ich klientów. Markę identyfikuje się z każdym odróżniającym firmę elementem lub obiektem. Może to być właściciel, nazwa firmy, nazwy produktów, loga, etykiety, hasła reklamowe i pozostałe elementy identyfikacji wizualnej firmy.

Nawet, jeśli w nazwie i w logotypie występują dokładnie te same słowa, prawo umożliwia Ci zgłoszenie ich równolegle, jako dwa różne znaki towarowe. W taki sposób możesz zastrzec do wyłącznego używania każdy odróżniający Twoją firmę obiekt, o ile spełnia wymogi znaku towarowego narzucone przez ustawę.

Jeżeli chcesz jak najszerzej chronić swoją markę, postaraj się uzyskać prawo do obu form, słownej oraz słowno-graficznej, znaku towarowego. Obie formy w pewien sposób się uzupełniają.

Zgłoszenie dwóch form niesie jeszcze jedną zaletę. Chodzi przede wszystkim o przypadki, gdy znaki słowne mogą być problematyczne w rejestracji. Nawet jeżeli Urząd odmówi udzielenia prawa do samej nazwy, to nie zamyka możliwości uzyskania ochrony znaku słowno-graficznego. Oba postępowania toczą się niezależnie i nie mają na siebie wpływu.

Mamy nadzieję, że to kompendium wiedzy z zakresu wyboru formy zarejestrowanego znaku towarowego rozjaśniło ci nieco osąd sytuacji i wybierzesz właściwie. Jeżeli chcesz, możemy Ci w tym pomóc. Wstępne szanse rejestracji Twoich znaków oszacujemy bezpłatnie. Skontaktuj się z nami!

Zobacz również:

Ochrona znaku towarowego w Unii EuropejskiejOchrona znaku towarowego na świecieIle kosztuje zastrzeżenie znaku towarowego w Polsce?Ile lat trwa ochrona znaku towarowego?Fałszywe faktury za rejestrację znaków towarowychBadanie zdolności ochronnej znakuZastrzezenie nazwy i logo firmyZastrzezenie nazwy i logo produktuDostosowanie znaku do rejestracjiMonitoring znaku towarowego

 

 

Chętnie odpowiem
na wszelkie pytania

Zadzwoń:
✆ 883 222 282
Znaki towarowe - kancelaria Marcin Setlak
Prawnik

Wpisz w pole obok wynik działania: 7 dodać 1

Administratorem Państwa Danych Osobowych jest BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą w Lublinie (20-314) ul. Przyjaźni 9/80, NIP: 7381890884, REGON: 362446190, z którym możliwy jest kontakt pod tym adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą wykorzystywane jedynie do celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane za pomocą formularza, a zatem na podstawie art. 6 ust. 1 lit. (f) RODO, czyli realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Państwa dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak do czasu udzielenia odpowiedzi na pytanie lub do czasu zgłoszenia ewentualnego sprzeciwu wobec ich przetwarzania albo żądania ich usunięcia, a po tym czasie w calach archiwalnych i statystycznych – w okresie przewidzianym w procedurach wewnętrznych administratora danych, a także w celu ustalenia i zabezpieczenia ewentualnych roszczeń związanych z tym procesem, aż do czasu ich wygaśnięcia, przez okres przewidziany przepisami prawa.

Podanie danych osobowych i wysłanie formularza jest dobrowolne. Mają Państwo prawo do dostępu do danych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, żądania ich usunięcia i zaprzestania przetwarzania danych, jak również prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego monitorującego przestrzeganie przepisów prawa w zakresie ochrony danych osobowych.

Państwa dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom. Nie będą one również udostępniane odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państw trzecich, czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

powrót do góry
jak zastrzec nazwę firmy
f
facebook