praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Zastrzeżenie znaku towarowego
Jeżeli zasięg Twojego biznesu sięga poza granice Rzeczpospolitej i Unii, koniecznie rozważ zgłoszenie znaku towarowego w Światowej Organizacji Ochrony Własności Intelektualnej położonej w Genewie. Jest to najdroższa forma ochrony, jednak zastrzeżony międzynarodowy znak towarowy zwiększa pewność, że nikt bezprawnie nie użyje Twojego oznaczenia poza granicami Polski. A nawet jeżeli do jakiegoś naruszenia dojdzie, to znacznie skuteczniej wyegzekwujesz swoje prawa przy ewentualnych sporach. Rejestracja międzynarodowego znaku towarowego jest najszersza terytorialnie i pozwala na zabezpieczenie prawa do używania zastrzeżonego w WIPO znaku towarowego na terenie każdego ze 113 państw należących do Systemu Madryckiego, które wybierzesz.
Światowa Organizacja Ochrony Własności Intelektualnej (WIPO) z siedzibą w Genewie (Szwajcaria) pobiera za rejestrację opłaty, zgodnie z tabelą opłat dostępną na stronie WIPO. Do opłat składających się na koszt rejestracji międzynarodowego znaku towarowego należą:
Wielkości opłat mogą się od siebie różnić w zależności od tego, jaka podstawa prawna wiąże kraj pochodzenia zgłoszenia znaku towarowego z WIPO. Istnieją trzy możliwości relacji:
Oto opłaty, które należy uiścić na konto WIPO w przypadku państwa, które jest związane zarówno Porozumieniem Madryckim, jak i Protokołem do tego Porozumienia. Uiszczenie tych opłat upoważnia uprawnionego do korzystania ze znaku przez okres 10 lat.
Opłaty podstawowe
Opłaty uzupełniające
Opłaty za przedłużenie prawa ochronnego na znak towarowy po upływie 10 lat o kolejną dekadę
Opłaty towarzyszące zgłoszeniu i rejestracji międzynarodowego znaku towarowego są obiektywnie wysokie. Pamiętać trzeba jednak, że płacimy za 10-letnią ochronę na terenie 113 państw związanych Porozumieniem madryckim lub sporządzonym do niego Protokołem. Daje to nieograniczoną niemalże możliwość uzyskania ochrony na całym świecie, w jednym miejscu – Biurze Światowej Organizacji Ochrony Własności Intelektualnej w Genewie.
Ile kosztuje ochrona międzynarodowego znaku towarowego?
Wysokość opłat urzędowych jest uzależniona od tego czy znak towarowy jest czarno-biały czy barwny, jak również ile państw jest wskazanych we wniosku rejestracyjnym międzynarodowego znaku towarowego. Światowa Organizacja Własności Intelektualnej udostępniła kalkulator opłat aby łatwo było sprawdzić ile kosztuje zastrzeżenie międzynarodowego znaku towarowego.
Dlaczego warto zarejestrować międzynarodowy znak towarowy?
Jeżeli zasięg Twojego biznesu sięga poza Polskę i Unię Europejską konieczne jest zgłoszenie znaku towarowego w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Zastrzeżony międzynarodowy znak towarowy zwiększa pewność, że nikt bezpodstawnie nie użyje zarejestrowanego oznaczenia poza granicami Polski. Rejestracja międzynarodowego znaku towarowego pozwala na bezpiecznym używaniu nazwy na terenie 113 państw.
Ochrona znaku towarowego w Unii EuropejskiejPo co badać znak przed rejestracją?Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimiCo to jest klasyfikacja towarów i usług?Badanie zdolności ochronnej znakiZastrzeżenie nazwy i logo firmyZastrzeżenie nazwy i logo produktuDostosowanie znaku do rejestracjiMonitoring znaku towarowego
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.