fb
Zapytaj o szczegóły

Zastrzeżenie znaku towarowego

Zadzwoń:
883 222 282
powrót

Ile trwa rejestracja znaku towarowego?

Zagadnienia prawne

Rejestracja znaku towarowego wiąże się z wieloma korzyściami, takimi jak zdobycie wyłącznego prawa do używania znaku i możliwością walki z nieuczciwą konkurencją. Jednak jak długo trwa rejestracja znaku towarowego? Ile będziesz musiał czekać, aż będziesz mógł cieszyć się z otrzymanego prawa? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Rejestracja znaku towarowego – jak długo trwa procedura?

Jak długo trwa procedura rejestracji znaku towarowego? Odpowiedź na to pytanie jest typowa dla niemal każdej procedury prawnej – to zależy. Po pierwsze, zależy to od terytorium, na którym będziesz ubiegał się o ochronę swojego znaku. Na przykład najszybciej ochroną będziesz mógł cieszyć się rejestrując znak towarowy w EUIPO (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej), trochę dłużej na rejestrację swojego znaku poczekasz w Polsce. Po drugie, zależy to od tego, czy w czasie rejestracji napotkasz na przeszkody, np. w postaci źle wypełnionego wniosku lub w postaci sprzeciwu zgłoszonego przez inną firmę. Takie sytuacje mogą znacznie wysłużyć procedurę rejestracji, dlatego, jeżeli zależy Ci na szybkim uzyskaniu prawa z rejestracji, lepiej zleć to zadanie profesjonalistom. Po trzecie, na długość procedury wpływają ustawowe terminy wynikające z przepisów prawa, np. 3-miesięczny okres sprzeciwowy to czas, którego nie można skrócić.

ile trwa rejestracja znaku towarowego

Jak długo trwa rejestracja znaku towarowego w Polsce

Jeżeli chcesz zastrzec swój znak towarowy w Polsce, to przygotuj się na około 6 -8-miesięczną procedurę (bez dodatkowych komplikacji np. w postaci sprzeciwu). Długo? Tak, jest to naszym zdaniem zbyt długo, jak na współczesne realia prowadzenia biznesu, jednak czas ten i tak od 2014 r. uległ skróceniu. Przed 2014 rokiem procedura rejestracji znaku towarowego w Polsce trwała nawet 2 lub 3 lata! Także z tej perspektywy skrócenie czasu rejestracji do około 6-8 miesięcy to i tak duży sukces. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, procedura może trwać dłużej lub krócej, w zależności od tego, czy po drodze nie wystąpią żadne komplikacje oraz od tego, jakie obłożenie pracą ma w danej chwili Urząd Patentowy RP (każdy wniosek jest przypisywany do konkretnego urzędnika, który od początku do końca będzie zajmował się rejestracją Twojego znaku).

Ile trwa zastrzeżenie znaku towarowego w Unii Europejskiej?

Rejestracja znaku towarowego w Unii Europejskiej trwa około 6 miesięcy. Cała procedura toczy się online przez specjalnie opracowaną do tego celu platformę, dzięki czemu nie tracimy czasu na dostarczanie i odbieranie listów z Alicante w Hiszpanii, gdzie swoją siedzibę ma EUIPO (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej).

Ile trwa zastrzeżenie znaku towarowego w innych krajach?

Jeżeli chcesz zastrzec swój znak towarowy w innym kraju niż  Polska lub w innym obszarze niż Unia Europejska masz dwie możliwości: rejestracja bezpośrednio w urzędzie krajowym danego państwa lub rejestracja za pośrednictwem Światowej Organizacja ds. Własności Intelektualnej (WIPO). W obydwu przypadkach czas trwania procedury będzie zależny od konkretnego Państwa, w którym będziesz ubiegał się o ochronę. Na przykład w Chinach trwa to od 3 do 18 miesięcy, a na Ukrainie od 12 do 19 miesięcy.

Jak długo trwa zastrzeżenie znaku towarowego

Ile trwają poszczególne etapy procedury rejestracji znaku towarowego?

Procedura rejestracji znaku towarowego w Polsce, Unii Europejskiej i w wielu innych państwach na świecie przebiega według bardzo podobnej procedury. Poniżej rozpiszemy standardowy czas trwania poszczególnych etapów dla procedury przez Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (na podstawie naszego doświadczenia):

Ile trwa rejestracja znaku towarowego – od kiedy chroniony jest znak towarowy?

Często dostajemy od naszych klientów pytania, czy ich znak jest chroniony już od momentu złożenia wniosku o jego rejestrację do urzędu.  Nie, trzeba poczekać na koniec procedury (bo np. ktoś może złożyć swój sprzeciw i rejestracja się nie powiedzie). Czyli znak towarowy będzie podlegał ochronie dopiero po przejściu całej procedury (czyli po 6-8 miesiącach), ale sama ochrona zostanie nadana od dnia złożenia wniosku.

Załóżmy, że wniosek o rejestrację swojego znaku składasz do urzędu 1 maja 2019 r. Urzędnicy weryfikują wniosek pod względem formalnym i prawnym, po czym publikują go w Biuletynie Urzędu Patentowego 1 lipca 2019 r. Od tego momentu rozpoczyna bieg 3-miesięczny okres sprzeciwowy, który kończy się 1 października 2019 r. Nikt nie wniósł sprzeciwu. Urzędnicy przygotowują decyzję o rejestracji Twojego znaku. Dnia 30 października 2019 otrzymujesz decyzję, że Twój znak otrzymał ochronę od dnia 1 maja 2019 r.

Jak widzisz, zastrzeżenie znaku towarowego to procedura, która trwa dosyć długo, jednak warto ją przejść i korzystać z prawa ochronnego na znak towarowy. Jeżeli interesuje Cię koszt rejestracji znaku towarowego, zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami na ten temat: koszt rejestracji znaku towarowego w Polscew Unii Europejskiej  i na świecie.

Zobacz również:

Ochrona znaku towarowego w Unii Europejskiej Po co badać znak przed rejestracją? Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimi Co to jest klasyfikacja towarów i usług? Badanie zdolności ochronnej znaki Zastrzeżenie nazwy i logo firmy Zastrzeżenie nazwy i logo produktu Dostosowanie znaku do rejestracji Monitoring znaku towarowego

Chętnie odpowiem
na wszelkie pytania

Zadzwoń:
✆ 883 222 282
Znaki towarowe - kancelaria Marcin Setlak
Prawnik

Wpisz w pole obok wynik działania: 1 dodać 3

Administratorem Państwa Danych Osobowych jest BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą w Lublinie (20-314) ul. Przyjaźni 9/80, NIP: 7381890884, REGON: 362446190, z którym możliwy jest kontakt pod tym adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą wykorzystywane jedynie do celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane za pomocą formularza, a zatem na podstawie art. 6 ust. 1 lit. (f) RODO, czyli realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Państwa dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak do czasu udzielenia odpowiedzi na pytanie lub do czasu zgłoszenia ewentualnego sprzeciwu wobec ich przetwarzania albo żądania ich usunięcia, a po tym czasie w calach archiwalnych i statystycznych – w okresie przewidzianym w procedurach wewnętrznych administratora danych, a także w celu ustalenia i zabezpieczenia ewentualnych roszczeń związanych z tym procesem, aż do czasu ich wygaśnięcia, przez okres przewidziany przepisami prawa.

Podanie danych osobowych i wysłanie formularza jest dobrowolne. Mają Państwo prawo do dostępu do danych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, żądania ich usunięcia i zaprzestania przetwarzania danych, jak również prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego monitorującego przestrzeganie przepisów prawa w zakresie ochrony danych osobowych.

Państwa dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom. Nie będą one również udostępniane odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państw trzecich, czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

powrót do góry
jak zastrzec nazwę firmy
f
facebook