fb
Zapytaj o szczegóły

Zastrzeżenie znaku towarowego

Zadzwoń:
883 222 282
powrót

Jak chronić domenę internetową?

Opinie i porady

Zarejestrowanie domeny i płacenie raz w roku abonamentu za nią wcale nie oznacza, że masz nad nią kontrolę. Dowiedz się co może Ci grozić i jak się uchronić przed zagrożeniami.

Czym jest domena internetowa

Najpopularniejszym kanałem, którym przedsiębiorcy docierają do klientów a różni twórcy do swoich odbiorców, bezdyskusyjnie jest Internet. Każdy, kto chce być znaleziony w sieci, powinien mieć stronę internetową. Aby strona www działała po za samym projektem niezbędny jest serwer, na którym umieszczone zostaną wszystkie treści oraz domena internetowa, która stanowi niejako „szyld” tego, co reprezentować będzie strona, czyli firmę, produkt, usługę lub osobę fizyczną). Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, każda strona internetowa ma swój adres IP, czyli ciąg cyfr oddzielonych kropkami. Domena internetowa jest ciągiem znaków, który reprezentuje dany adres IP strony. Przykładowo adres IP wyszukiwarki internetowej google wygląda tak: „216.58.209.35”. Nie ma jednak potrzeby wpisywania za każdym razem tego adresu, jest bowiem przypisany do domeny, o nazwie „google.pl”, którą znacznie łatwiej zapamiętać i wpisać w przeglądarce.

czym jest domena internetowa

Rejestracja domen internetowych

Już na początku tworzenia strony internetowej powinno się zadbać o zarejestrowanie domeny internetowej. Wiąże się to przede wszystkim ze znalezieniem odpowiedniej nazwy dla domeny internetowej. Dla przedsiębiorców najkorzystniej jest, gdy nazwa firmy i nazwa domeny strony internetowej firmy są tożsame. Każdy potencjalny odbiorca będzie szukał jednej i tej samej marki zarówno „w realu”, jak również online. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy stronę internetową na potrzeby swojej działalności uruchamiają osoby nie będące przedsiębiorcami. System domen internetowych w Polsce zarządzany jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Od niedawna rejestracji domen internetowych dokonują jedynie akredytowani partnerzy NASK, których listę znaleźć można pod linkiem https://www.dns.pl/porozumienie/partner.html. Poza wyborem dostępnej, tj. niezarejestrowanej wcześniej nazwy domeny internetowej możemy wybrać jedno z wielu rozszerzeń takich jak .pl czy .com. Kiedy zarejestrujemy już domenę, by strona sprawnie działała musimy pamiętać, by corocznie opłacać zarówno domenę, jak i serwer, na którym zamieszczona jest strona.

Zagrożenia dla domen internetowych

cyberprzestępstwa

Jak wspominaliśmy w poprzednich akapitach, sama rejestracja domeny internetowej nie gwarantuje jej posiadaczowi bezpieczeństwa. Istnieje wiele rodzajów naruszeń noszących miano cyberprzestępstw. Warto je znać z prostego powodu. Tylko znając wroga, można się przed nim bronić.

Cybersquatting zwany również domaingrabbingiem może w efekcie doprowadzić do szantażu domenowego, wprowadzania użytkowników w błąd, a nawet strat finansowych podmiotu, którego prawa się narusza. Działanie to polega na rejestrowaniu domen o nazwach podobnych lub identycznych z istniejącymi zastrzeżonymi znakami towarowymi, nazwami firm, nazwiskami lub pseudonimami osób fizycznych.

Cyberswildcatting to nieuczciwa praktyka, rozpowszechniona podczas wielkiego boomu powstawania nowych stron internetowych firm w latach 90. Tłumacząc na język polski, jest to składowanie domen internetowych zawierających w nazwie konkretne słowa lub znaki towarowe, które są, lub mogą zostać w przyszłości wykupione przez zainteresowane podmioty. Osoby dopuszczające się takich czynów działają w złej wierze i z premedytacją, w celu uzyskania korzyści wymuszając od swojej ofiary niewspółmiernie wysoką cenę za pożądaną domenę.

Typosquatting jest nieuczciwą techniką rejestracji domen niemalże identycznych z już istniejącymi zastrzeżonymi znakami towarowymi, nazwami firm, nazwiskami lub pseudonimami osób fizycznych. Cyberprzestępcy żerują w tym przypadku na pomyłki literowe użytkowników. Rejestrują domenę praktycznie identyczną z nazwą istniejącej już strony internetowej firmy, wprowadzając literówkę, która zdarza się internautom najczęściej. W ten sposób uzyskują ruch, który realnie kierowany powinien być na stronę określonej firmy poszukiwanej przez użytkowników.

Cybersmearing to rejestrowanie domen ośmieszających. Nieusatysfakcjonowani klienci, pracownicy lub kontrahenci zakładają niekiedy stronę internetową firmy, gdzie w nazwie domeny dodają do znaku towarowego obraźliwe określenie. To, jak firma jest postrzegana przez otoczenie, ma podstawowe znaczenie, jeżeli chodzi o odniesienie sukcesu na rynku, dlatego działania takie mogą wyrządzić przedsiębiorcom wiele szkód.

Jak chronić domenę internetową

ochrona domeny internetowej

Wymienione naruszenia domen internetowych to nie jedyne istniejące możliwości bezprawnych czynów w sieci. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie ich przybywać wraz z rozwojem technologii i pojawianiem się nowych trendów w Internecie takich jak choćby zwiększającą się popularność urządzeń mobilnych i smart wear na świecie. Zdrowy rozsądek i prawo w Polsce nie pozostawiają jednak poszkodowanych samych sobie. Istnieje kilka zasad i narzędzi, z których pomocą można o wiele skuteczniej chronić swoją domenę internetową.

Kontrola treści online jest podstawowym zabiegiem, który powinny przeprowadzać osoby zainteresowane tym, jak chronić swoją domenę internetową. Jednorazowe przejrzenie przeglądarki internetowej pod kątem fraz identycznych lub podobnych z nazwą naszej domeny nie wystarczy. Działania kontrolne muszą przyjąć postać procesu, ciągłego i powtarzanego. Do wszelkich naruszeń dochodzi w ciągu chwili, warto więc kontrolować sytuację w sieci raz na jakiś czas i w porę reagować.

Zastrzeżony znak towarowy daje o wiele większą pewność, że uprawniony do znaku i domeny skutecznie wyegzekwuje swoje prawa. Definicja ustawowa zastrzeżonego znaku towarowego stanowi, że ochrona prawna daje uprawnionemu wyłączne prawo do korzystania ze znaku. Bez dodatkowych dyskusji na temat skuteczności tego przepisu w różnych sytuacjach można stwierdzić, że jest to podstawowa zaleta zastrzeżonych znaków towarowych. Właściciel znaku jako jedyny ma prawo do jego używania. O ile znaki słowne chronią nazwę domeny o tym samym brzmieniu, to jeżeli zastrzeżony jest znak słowno-graficzny to ochrona jest pewniejsza, gdy słowo w znaku jest fantazyjne.

Arbitraż domenowy to narzędzie stosowane przez przedsiębiorców coraz częściej. Rejestrując domenę internetową w NASK, podlegamy przepisom określonym w regulaminie tej instytucji. Narzuca ona na każdego abonenta domeny obowiązek podporządkowania się polubownemu sposobowi rozwiązywania sporów, czyli sądowi arbitrażowemu. Jest to szybkie, tanie i skuteczne rozwiązanie dla wszystkich, których prawa do domeny internetowej są naruszane.

Właściwe rozszerzenie domeny internetowej uniemożliwi potencjalnym przestępcom rejestrację domen o nazwach identycznych z nazwą firmy lub innym znakiem towarowym używanym przez Ciebie w sieci, lub w życiu. Jeżeli zarejestrujesz domenę internetową jedynie z rozszerzeniem .pl, to inni użytkownicy sieci bez problemu będą mogli zarejestrować identyczną nazwę domeny z rozszerzeniem .com. Rejestrując domenę, należy zwróć szczególną uwagę na optymalny dobór rozszerzeń nazwy. Mała ich ilość zmniejszy bezpieczeństwo Twojego znaku towarowego. Z kolei zarejestrowanie dużej ilości rozszerzeń wiązać się może z o wiele większymi kosztami rocznymi, które będzie trzeba ponosić, by utrzymać wszystkie.

Jak dobrać bezpieczną nazwę dla domeny internetowej

Jak powinna wyglądać nazwa domeny internetowej? Problem ten ma każdy przedsiębiorca zakładający biznes. Mimo, że istnieje wiele możliwości nazwania strony internetowej, to jednak bardzo często zdarza się, że domena którą chcielibyśmy zamówić , jest akurat zajęta. 

Jak postępować, by uniknąć takiej sytuacji? Myśl perspektywicznie. Już w momencie tworzenia nazwy dla firmy zadbaj o to, by wybrana nazwa działalności miała wolną domenę internetową. Cechy bezpiecznej nazwy dla domeny internetowej pokrywają się z cechami dobrej nazwy w ogóle. 

Dobra nazwa dla domeny internetowej powinna być przede wszystkim:

 

 

Posiadasz już wiedzę, jak chronić domenę internetową. Wraz ze zwiększoną świadomością na ten temat, już teraz ograniczyłeś niebezpieczeństwo związane z naruszeniami w Internecie. Stosując się do naszych rad, o wiele skuteczniej ochronisz swoją domenę, a Twoje przedsięwzięcie będzie w Internecie znacznie bezpieczniejsze.

Zobacz również:

Po co badać znak przed rejestracją? Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimi Na czym polega prawo ochronne na znak towarowy? Fałszywe faktury za rejestrację znaków towarowych Co daje ochrona znaku towarowego Badanie zdolności ochronnej znaku Zastrzeżenie nazwy i logo firmy Zastrzeżenie nazwy i logo produktu Dostosowanie znaku do rejestracji Monitoring znaku towarowego

 

Chętnie odpowiem
na wszelkie pytania

Zadzwoń:
✆ 883 222 282
Znaki towarowe - kancelaria Marcin Setlak
Prawnik

Wpisz w pole obok wynik działania: 2 dodać 6

Administratorem Państwa Danych Osobowych jest BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą w Lublinie (20-314) ul. Przyjaźni 9/80, NIP: 7381890884, REGON: 362446190, z którym możliwy jest kontakt pod tym adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą wykorzystywane jedynie do celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane za pomocą formularza, a zatem na podstawie art. 6 ust. 1 lit. (f) RODO, czyli realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Państwa dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak do czasu udzielenia odpowiedzi na pytanie lub do czasu zgłoszenia ewentualnego sprzeciwu wobec ich przetwarzania albo żądania ich usunięcia, a po tym czasie w calach archiwalnych i statystycznych – w okresie przewidzianym w procedurach wewnętrznych administratora danych, a także w celu ustalenia i zabezpieczenia ewentualnych roszczeń związanych z tym procesem, aż do czasu ich wygaśnięcia, przez okres przewidziany przepisami prawa.

Podanie danych osobowych i wysłanie formularza jest dobrowolne. Mają Państwo prawo do dostępu do danych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, żądania ich usunięcia i zaprzestania przetwarzania danych, jak również prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego monitorującego przestrzeganie przepisów prawa w zakresie ochrony danych osobowych.

Państwa dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom. Nie będą one również udostępniane odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państw trzecich, czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

powrót do góry
jak zastrzec nazwę firmy
f
facebook