praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Zastrzeżenie znaku towarowego
Najpopularniejszym kanałem, którym przedsiębiorcy docierają do klientów a różni twórcy do swoich odbiorców, bezdyskusyjnie jest Internet. Każdy, kto chce być znaleziony w sieci, powinien mieć stronę internetową. Aby strona www działała po za samym projektem niezbędny jest serwer, na którym umieszczone zostaną wszystkie treści oraz domena internetowa, która stanowi niejako „szyld” tego, co reprezentować będzie strona, czyli firmę, produkt, usługę lub osobę fizyczną). Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, każda strona internetowa ma swój adres IP, czyli ciąg cyfr oddzielonych kropkami. Domena internetowa jest ciągiem znaków, który reprezentuje dany adres IP strony. Przykładowo adres IP wyszukiwarki internetowej google wygląda tak: „216.58.209.35”. Nie ma jednak potrzeby wpisywania za każdym razem tego adresu, jest bowiem przypisany do domeny, o nazwie „google.pl”, którą znacznie łatwiej zapamiętać i wpisać w przeglądarce.
Już na początku tworzenia strony internetowej powinno się zadbać o zarejestrowanie domeny internetowej. Wiąże się to przede wszystkim ze znalezieniem odpowiedniej nazwy dla domeny internetowej. Dla przedsiębiorców najkorzystniej jest, gdy nazwa firmy i nazwa domeny strony internetowej firmy są tożsame. Każdy potencjalny odbiorca będzie szukał jednej i tej samej marki zarówno „w realu”, jak również online. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy stronę internetową na potrzeby swojej działalności uruchamiają osoby nie będące przedsiębiorcami. System domen internetowych w Polsce zarządzany jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Od niedawna rejestracji domen internetowych dokonują jedynie akredytowani partnerzy NASK, których listę znaleźć można pod linkiem https://www.dns.pl/porozumienie/partner.html. Poza wyborem dostępnej, tj. niezarejestrowanej wcześniej nazwy domeny internetowej możemy wybrać jedno z wielu rozszerzeń takich jak .pl czy .com. Kiedy zarejestrujemy już domenę, by strona sprawnie działała musimy pamiętać, by corocznie opłacać zarówno domenę, jak i serwer, na którym zamieszczona jest strona.
Jak wspominaliśmy w poprzednich akapitach, sama rejestracja domeny internetowej nie gwarantuje jej posiadaczowi bezpieczeństwa. Istnieje wiele rodzajów naruszeń noszących miano cyberprzestępstw. Warto je znać z prostego powodu. Tylko znając wroga, można się przed nim bronić.
Cybersquatting zwany również domaingrabbingiem może w efekcie doprowadzić do szantażu domenowego, wprowadzania użytkowników w błąd, a nawet strat finansowych podmiotu, którego prawa się narusza. Działanie to polega na rejestrowaniu domen o nazwach podobnych lub identycznych z istniejącymi zastrzeżonymi znakami towarowymi, nazwami firm, nazwiskami lub pseudonimami osób fizycznych.
Cyberswildcatting to nieuczciwa praktyka, rozpowszechniona podczas wielkiego boomu powstawania nowych stron internetowych firm w latach 90. Tłumacząc na język polski, jest to składowanie domen internetowych zawierających w nazwie konkretne słowa lub znaki towarowe, które są, lub mogą zostać w przyszłości wykupione przez zainteresowane podmioty. Osoby dopuszczające się takich czynów działają w złej wierze i z premedytacją, w celu uzyskania korzyści wymuszając od swojej ofiary niewspółmiernie wysoką cenę za pożądaną domenę.
Typosquatting jest nieuczciwą techniką rejestracji domen niemalże identycznych z już istniejącymi zastrzeżonymi znakami towarowymi, nazwami firm, nazwiskami lub pseudonimami osób fizycznych. Cyberprzestępcy żerują w tym przypadku na pomyłki literowe użytkowników. Rejestrują domenę praktycznie identyczną z nazwą istniejącej już strony internetowej firmy, wprowadzając literówkę, która zdarza się internautom najczęściej. W ten sposób uzyskują ruch, który realnie kierowany powinien być na stronę określonej firmy poszukiwanej przez użytkowników.
Cybersmearing to rejestrowanie domen ośmieszających. Nieusatysfakcjonowani klienci, pracownicy lub kontrahenci zakładają niekiedy stronę internetową firmy, gdzie w nazwie domeny dodają do znaku towarowego obraźliwe określenie. To, jak firma jest postrzegana przez otoczenie, ma podstawowe znaczenie, jeżeli chodzi o odniesienie sukcesu na rynku, dlatego działania takie mogą wyrządzić przedsiębiorcom wiele szkód.
Wymienione naruszenia domen internetowych to nie jedyne istniejące możliwości bezprawnych czynów w sieci. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie ich przybywać wraz z rozwojem technologii i pojawianiem się nowych trendów w Internecie takich jak choćby zwiększającą się popularność urządzeń mobilnych i smart wear na świecie. Zdrowy rozsądek i prawo w Polsce nie pozostawiają jednak poszkodowanych samych sobie. Istnieje kilka zasad i narzędzi, z których pomocą można o wiele skuteczniej chronić swoją domenę internetową.
Kontrola treści online jest podstawowym zabiegiem, który powinny przeprowadzać osoby zainteresowane tym, jak chronić swoją domenę internetową. Jednorazowe przejrzenie przeglądarki internetowej pod kątem fraz identycznych lub podobnych z nazwą naszej domeny nie wystarczy. Działania kontrolne muszą przyjąć postać procesu, ciągłego i powtarzanego. Do wszelkich naruszeń dochodzi w ciągu chwili, warto więc kontrolować sytuację w sieci raz na jakiś czas i w porę reagować.
Zastrzeżony znak towarowy daje o wiele większą pewność, że uprawniony do znaku i domeny skutecznie wyegzekwuje swoje prawa. Definicja ustawowa zastrzeżonego znaku towarowego stanowi, że ochrona prawna daje uprawnionemu wyłączne prawo do korzystania ze znaku. Bez dodatkowych dyskusji na temat skuteczności tego przepisu w różnych sytuacjach można stwierdzić, że jest to podstawowa zaleta zastrzeżonych znaków towarowych. Właściciel znaku jako jedyny ma prawo do jego używania. O ile znaki słowne chronią nazwę domeny o tym samym brzmieniu, to jeżeli zastrzeżony jest znak słowno-graficzny to ochrona jest pewniejsza, gdy słowo w znaku jest fantazyjne.
Arbitraż domenowy to narzędzie stosowane przez przedsiębiorców coraz częściej. Rejestrując domenę internetową w NASK, podlegamy przepisom określonym w regulaminie tej instytucji. Narzuca ona na każdego abonenta domeny obowiązek podporządkowania się polubownemu sposobowi rozwiązywania sporów, czyli sądowi arbitrażowemu. Jest to szybkie, tanie i skuteczne rozwiązanie dla wszystkich, których prawa do domeny internetowej są naruszane.
Właściwe rozszerzenie domeny internetowej uniemożliwi potencjalnym przestępcom rejestrację domen o nazwach identycznych z nazwą firmy lub innym znakiem towarowym używanym przez Ciebie w sieci, lub w życiu. Jeżeli zarejestrujesz domenę internetową jedynie z rozszerzeniem .pl, to inni użytkownicy sieci bez problemu będą mogli zarejestrować identyczną nazwę domeny z rozszerzeniem .com. Rejestrując domenę, należy zwróć szczególną uwagę na optymalny dobór rozszerzeń nazwy. Mała ich ilość zmniejszy bezpieczeństwo Twojego znaku towarowego. Z kolei zarejestrowanie dużej ilości rozszerzeń wiązać się może z o wiele większymi kosztami rocznymi, które będzie trzeba ponosić, by utrzymać wszystkie.
Jak powinna wyglądać nazwa domeny internetowej? Problem ten ma każdy przedsiębiorca zakładający biznes. Mimo, że istnieje wiele możliwości nazwania strony internetowej, to jednak bardzo często zdarza się, że domena którą chcielibyśmy zamówić , jest akurat zajęta.
Jak postępować, by uniknąć takiej sytuacji? Myśl perspektywicznie. Już w momencie tworzenia nazwy dla firmy zadbaj o to, by wybrana nazwa działalności miała wolną domenę internetową. Cechy bezpiecznej nazwy dla domeny internetowej pokrywają się z cechami dobrej nazwy w ogóle.
Dobra nazwa dla domeny internetowej powinna być przede wszystkim:
Posiadasz już wiedzę, jak chronić domenę internetową. Wraz ze zwiększoną świadomością na ten temat, już teraz ograniczyłeś niebezpieczeństwo związane z naruszeniami w Internecie. Stosując się do naszych rad, o wiele skuteczniej ochronisz swoją domenę, a Twoje przedsięwzięcie będzie w Internecie znacznie bezpieczniejsze.
Jak należy chronić domenę internetową?
Podstawowym zabiegiem, aby odpowiednio chronić domeny internetowe to ciągła kontrola treści w sieci. Zastrzeżenie znaku towarowego jak i domeny daje wyłączne prawo do jego używania. Nawet jeżeli dojdzie do kradzieży lub bezprawnego posługiwania się już zastrzeżonymi znakami i domenami uprawniony do znaku skutecznie wyegzekwuje swoje prawa.
Na czym polega rejestracja domeny internetowej?
Przy wyborze domeny ważne jest aby nazwa firmy i nazwa domeny internetowej były tożsame. Klient, który wybrał produkt znaleziony w sieci łatwiej znajdzie go w realu, jeżeli będzie miał taką samą nazwę. Znaki słowne chronią nazwę domeny niezależnie od ich końcowych oznaczeń tj. pl. czy com. Natomiast ochrona znaków słowno-graficznych rozciąga się na domeny, jeśli są one wskazane w znaku np. eobuwie.pl
Jak dobrać dobrą nazwę dla domeny?
Wyróżniamy trzy elementy, które składają się na bezpieczną nazwę domeny. Nazwa powinna być prosta po to aby była szybko zapamiętywana przez internautów. Pamiętajmy również, że nazwa powinna być unikatowa i bezpośrednia, ponieważ szybciej ją znajdzie użytkownik.
Ochrona znaku towarowego w Unii EuropejskiejPo co badać znak przed rejestracją?Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimiCo to jest klasyfikacja towarów i usług?Badanie zdolności ochronnej znakiZastrzeżenie nazwy i logo firmyZastrzeżenie nazwy i logo produktuDostosowanie znaku do rejestracjiMonitoring znaku towarowego
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.