fb
Zapytaj o szczegóły

Zastrzeżenie znaku towarowego

Zadzwoń:
883 222 282
powrót

Dofinansowanie na zgłoszenie znaku towarowegoJak zmniejszyć koszty związane z opłatami na zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru przemysłowego? [AKTUALIZACJA 2023]

To często zadawane nam pytanie ma prostą odpowiedź - korzystając z Programu SME FUND dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców!! Ten powstały dzięki Komisji Europejskiej fundusz umożliwia uzyskanie zwrotu nawet 75%  opłat urzędowych. Poniżej przygotowaliśmy zestaw niezbędnych informacji o dofinansowaniu. Zapoznaj się z naszym Q&A oraz przygotowanym filmem i podejmij decyzję czy warto przystąpić do programu. 

Do kiedy trwa program SME FUND 2023?

SME FUND rozpoczął się 23 stycznia 2023 roku i potrwa do 8 grudnia 2023. W dalszym ciągu o przyznaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń. W zeszłym roku, ze względu na ogromną popularność program zakończył się już w listopadzie (rozdysponowano ponad 30 mln euro!!!) Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna edycja programu pobije rekord poprzedniczki i program zakończy się zdecydowanie wcześniej niż w grudniu.

Ile zyskasz dzięki dotacji SME FUND?

Wszystko zależy od tego gdzie i ile znaków rejestrujesz. Co do zasady program umożliwia zwrot 75% wysokości opłat urzędowych dla znaków zgłoszonych w UE oraz w Polsce. Możesz również uzyskać dofinansowanie do rejestracji znaku w WIPO do 50% wysokości opłat urzędowych. Co ważne nie ma ograniczeń dotyczących ilości wzorów i znaków towarowych.

Maksymalna kwota do wykorzystania to 1000 euro na podmiot

Przykład 1.
Zgłaszasz jeden znak towarowy w Polsce. Będzie on rejestrowany w jednej klasie towarowej. Uzyskasz 75% zwrotu z 450zł/(400 zł zgłoszenie elektroniczne) opłaty zgłoszeniowej i 75% zwrotu z opłaty za 10 letni okres ochronny i publikację, czyli: 
Otrzymasz 105 euro dofinansowania ~700 zł zwrotu
Do zapłaty za znak pozostanie~240 zł

Przykład 2.
Zgłaszasz jeden znak towarowy w UE. Będzie on rejestrowany w dwóch klasach towarowych. Uzyskasz 75% zwrotu z 900 euro czyli około 675 euro.
Otrzymasz 675 euro dofinansowania 
Do zapłaty za znak pozostanie 225 euro

Przykład 3. 
Zgłaszasz trzy znaki: Jeden w Polsce w jednej klasie, dwa w UE w dwóch klasach. Uzyskasz 1000 euro dofinansowania (675 euro dla jednego znaku zgłoszonego w UE, 325 euro dla drugiego znaku zgłoszonego w UE. Trzeci znak będzie trzeba opłacić w całości - nie mieści się on w kwocie przyznanej pomocy) czyli:
Otrzymasz 1000 euro dofinansowania 
Do zapłaty pozostanie 800 euro za znaki UE i 940 zł za znak PL

Przykład 4. 
Zgłaszasz cztery wzory przemysłowe w UE. W takim przypadku opłaty urzędowe wyniosą 875 euro.
Otrzymasz 656 euro dofinansowania 
Do zapłaty pozostanie 144 euro 

Jaki jest całkowity budżet programu?

Tegoroczna edycja programu dysponuje budżetem o wysokości 25 milionów euro.

W ubiegłym roku złożono 22479 wniosków o grant i przyznano ponad 32 miliony euro wsparcia. Polska była drugim krajem, z którego pochodziło najwięcej zgłoszeń. 76% biorących udział w programie to mikroprzedsiębiorcy. 77% uczestników ubiegało się o dotację po raz pierwszy.

Kto może uzyskać dofinansowanie SME FUND?

Z dofinansowania mogą skorzystać:

Kategoria przedsiębiorstwa Mikroprzedsiębiorstwo Małe przedsiębiorstwo Średnie przedsiębiorstwo
Liczba pracowników <10 <50 <250
Roczny obrót ≤ 2 mln EUR ≤ 10 mln EUR ≤ 50 mln EUR
Całkowita suma bilansowa ≤ 2 mln EUR ≤ 10 mln EUR ≤ 43 mln EUR

W skrócie, jeżeli prowadzisz: jednoosobową działalność gospodarczą, masz jakąkolwiek spółkę prawa handlowego lub działasz w ramach spółki cywilnej możesz ubiegać się o dofinansowanie.

Siedziba przedsiębiorstwa musi znajdować się w UE.

Kto nie uzyska dofinansowania SME FUND?

Przykładowo, o dofinansowanie SME FUND nie mogą starać się:

Pełny katalog wykluczeń z programu dostępny jest tutaj

Fundacje, stowarzyszenia i uczelnie chcące wziąć udział w programie muszą prowadzić działalność gospodarczą. Dofinansowania nie uzyskają osoby fizyczne. 


Jakie dokumenty muszę mieć żeby zgłosić się do SME FUND 2023?

1. Potwierdzenie posiadania nr VAT lub zaświadczenie o posiadaniu krajowego numeru rejestracji:
Wzór dokumentów akceptowanych przez Urząd: LINK 

2. Zaświadczenie z banku o posiadaniu konta firmowego zawierające: 

Przesłane dokumenty muszą mieć format PDF i nie mogą być zabezpieczone hasłem.

Na moim zaświadczeniu z banku brak jednej z powyższych informacji

W przypadku braków formalnych lub wątpliwości, Urząd może wezwać do uzupełnienia/dosłania potrzebnych danych. Poprawność danych ułatwia proces oceny wniosków. Warto zadbać o to, żeby przedstawiane przez Ciebie dokumenty spełniały wymagania programu i były czytelne.

Korzystałem z innych dotacji UE. Czy mogę wziąć udział w programie SME FUND?

Jeżeli dotacje z których skorzystałeś nie dotyczyły tych samych/podobnych działań co Program SME FUND, możesz wziąć w nim udział.

Na co powinienem zwrócić uwagę przed złożeniem wniosku?

Pamiętaj o tym, że grant, który otrzymasz ma określony termin ważności (2 miesiące plus kolejne dwa jeżeli go przedłużysz) Zalecamy zgłoszenie się do programu w momencie, w którym ustalisz strategię swojego zgłoszenia (będziesz wiedział co i w jaki sposób chronić) Dzięki takiemu podejściu z pewnością zdążysz rozliczyć swoją dotację prawidłowo.

Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie sprawdź czy Twój znak towarowy lub wzór przemysłowy ma szansę na uzyskanie ochrony. 


Mam już wymagane dokumenty, jak wygląda proces zgłoszenia?

Należy utworzyć konto na stronie: https://euipo.europa.eu/sme-fund/pl/user/login i wypełnić wniosek zgłoszeniowy dołączając wymagane przez program dokumenty. Po dokonaniu zgłoszenia otrzymasz odpowiednie potwierdzenie, w którym znajdziesz informację o tym, przez ile czasu Twój bon będzie ważny. Aktualny status związany ze sprawą możesz śledzić również na swoim koncie w zakładce bony. Uwaga - jeśli brałeś już udział w poprzedniej edycji programu, przy składaniu wniosku możesz skorzystać ze specjalnego, szybszego trybu FAST TRACK.

Przy zgłoszeniu zwróć szczególną uwagę na podawany adres e-mail. Cała korespondencja (przykładowo decyzja o przyznaniu grantu czy wezwania do uzupełnienia braków) jest przesyłana elektronicznie.

Złożyłem wniosek. Ile czasu będę czekał na decyzję Urzędu?

Urząd zbiera zgłoszenia do programu z tygodnia (datą graniczną jest piątek) Możesz spodziewać się decyzji o wyniku postępowania zwykle w ciągu 10 dni od daty granicznej. Decyzja o przyznaniu grantu jest przesyłana drogą elektroniczną. Informacje o przyznanym bonie znajdziesz również na swoim koncie, które utworzyłeś podczas rejestracji do programu. Jeżeli masz pytania dotyczące złożonego wniosku, możesz napisać do Centrum Informacyjnego EUIPO [email protected]  

Uwaga! Jeżeli Twoje zgłoszenie będzie zawierało błędy, Urząd może wymagać od Ciebie uzupełnienia dokumentacji lub wyjaśnień. Warto sprawdzać swoją pocztę elektroniczną i folder spam, żeby jak najszybciej dokonać ewentualnej odpowiedzi.

Otrzymałem dofinansowanie, co dalej?

Teraz powinieneś złożyć wniosek o rejestrację znaku towarowego/wzoru przemysłowego. Pamiętaj o tym, żeby pilnować terminów! Od momentu przyznania dotacji masz 2 miesiące na zgłoszenie znaku i złożenie wniosku o zwrot środków (termin ten można przedłużyć o 2 miesiące) Co ważne, najpierw, musisz opłacić zgłoszenie znaku ze swoich środków. Dopiero po tym Urząd będzie mógł zwrócić Ci pieniądze za znak.

Kiedy mogę złożyć wniosek o zwrot środków za zgłoszenie znaku?

Możesz złożyć wniosek o zwrot środków, jeżeli masz dowód opłaty zgłoszeniowej za znak oraz potwierdzenie dokonania zgłoszenia oznaczenia (pamiętaj o tym, żeby zgłosić swoje znaki/wzory po otrzymaniu potwierdzenia pozyskania grantu)

Urząd zwraca pieniądze w ciągu miesiąca od momentu złożenia wniosku o rozliczenie.  

W ten sposób uruchamiasz również kolejny etap programu (tzw okres realizacji) Trwa on 6 miesiecy i to właśnie w jego trakcie możesz dokonać kolejnych rozliczeń (przykładowo związanych z opłatą za 10 letni okres ochronny czy dotyczących nowego zgłoszenia) 

W przypadku zgłoszenia znaku krajowego pamiętaj o tym, że możesz złożyć wniosek o rozliczenie opłaty za 10 letni okres ochronny i publikację znaku (czyli za opłaty wymagane w decyzji warunkowej)

Czy mogę wycofać się z programu?

Jest to możliwe:

Kiedy bon SME FUND 2023 wygasa?

Zgłosiłem znaki przed przystąpieniem do SME FUND 2023. Co teraz?

Znaki zgłoszone przed otrzymaniem decyzji o przyznaniu grantu nie mogą być rozliczone w ramach dofinansowania. 

Otrzymałem sprzeciw do znaku - czy muszę oddać dotację SME FUND 2023?

Nie. Dotacja nie jest uzależniona od wyniku rejestracji.

Otrzymałem odmowę rejestracji znaku - czy muszę oddać dotację SME FUND 2023?

Nie. Dotacja nie jest uzależniona od wyniku postępowania zgłoszeniowego. Jeżeli od dawna zastanawiasz się nad zgłoszeniem znaku towarowego, któremu może nie zostać przyznana ochrona np ze względu na jego dość opisowy charakter, możesz wykorzystać dotację do takiego sprawdzianu.

Gdzie znajdę więcej informacji o programie SME FUND 2023?

Więcej informacji o programie SME FUND znajdziesz pod tym linkiem.

Przed ubieganiem się o dotację przeczytaj koniecznie zaproszenie do składania wniosków: link oraz sekcję najczęściej zadawanych pytań link

Potrzebujesz pomocy w pozyskaniu i rozliczaniu dofinansowania?

Pomagamy naszym klientom w uzyskaniu oraz rozliczaniu dofinansowania. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nami za pomocą poniższego formularza oraz do obejrzenia przygotowanego przez nas filmu dotyczącego programu.

Często zadawane pytania 

Czy z programu SME FUND 2023 mogą skorzystać osoby nieprowadzące działalności gospodarczej?

Niestety nie. Program SME FUND skierowany jest wyłącznie do mikro, małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, posiadających numer VAT UE oraz mających konto bankowe związane z prowadzoną działalnością.

Otrzymałem dotację SME FUND w 2022 roku. Czy mogę ubiegać się o nią w 2023?

Tak. Jeżeli uzyskałeś dotację w 2022 roku czy 2021 roku i chcesz otrzymać ją ponownie, możesz to zrobić. 

Moja dotacja SME FUND 2023 wygasła. Czy mogę złożyć wniosek ponownie?

Niestety nie. Możesz ubiegać się o jedno dofinansowanie rocznie. Będziesz mógł ponownie złożyć wniosek w kolejnym roku.

Czy w ramach SME FUND 2023 rozlicze również koszt obsługi prawnej kancelarii?

Niestety nie. W ramach programu SME FUND otrzymasz zwrot środków związanych z opłatami urzędowymi przy zgłoszeniu znaków krajowych, unijnych i międzynarodowych. Nie rozliczysz w nim kosztów związanych z obsługą prawną.

Zapytaj o zastrzeżenie znaku towarowego

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania
Znaki towarowe - kancelaria
Marcin Setlak
Prawnik
Telefon883 222 282
Plane[email protected]
Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu obsługi przesłanego zapytania i udzielenia odpowiedzi na nie.
Przeczytaj jak przetwarzamy
Twoje dane.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Marcin Setlak prowadzący działalnośćgospodarczą pod firmą BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą al. Warszawska 102, 20-824 Lublin, NIP 7381890884, REGON 362446190 (dalej jako: ADO), z którym możliwy jestkontakt pod adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanieskierowane za pośrednictwem formularza kontaktowego. Podanie adresu e-mail jestniezbędne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. ADO będzie przetwarzał Państwaadres e-mail w oparciu o realizację prawnie uzasadnionego interesu ADO jakoadministratora danych, w postaci udzielenia odpowiedzi na złożone zapytanie, a zatem napodstawie art. 6 ust. 1 lit. f) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku zprzetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danychoraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalejRODO). Podanie imienia, nazwiska i numeru telefonu jest dobrowolne, a podając te danew formularzu wyrażają Państwo zgodę na ich wykorzystywanie.

ADO będzie przetwarzał Państwa dane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi, apo tym czasie w zakresie i przez okres niezbędny dla ustalenia, dochodzenia izabezpieczenia ewentualnych roszczeń, mogących mieć związek z komunikacją zużytkownikiem lub odpowiedzią na zapytanie skierowane za pośrednictwem formularzakontaktowego (na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).

Podanie danych jest dobrowolne, jednak brak adresu e-mail uniemożliwia uzyskanieodpowiedzi na pytanie skierowane za pośrednictwem formularza kontaktowego. ADOinformuje, że w oparciu o dane osobowe nie będą podejmowane decyzje w sposóbzautomatyzowany, nie będą one przedmiotem sprzedaży ani udostępniania podmiotomzewnętrznym, za wyjątkiem podmiotów i okoliczności ich ujawnienia przewidzianychprzepisami prawa oraz podmiotów świadczących usługi na rzecz ADO, np. hostingowe lubIT. Państwa dane osobowe nie będą również przekazywane do państw trzecich luborganizacji międzynarodowych.

ADO informuje, że przysługuje Państwu prawo dostępu do danych, ich sprostowania,usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobecprzetwarzania danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego, a także prawo doprzenoszenia danych. Aby skorzystać z przysługujących Państwu praw, prosimy o kontaktna adres e-mail wskazany powyżej. W treści wiadomości prosimy o wskazanie treściżądania (np. chęć dostępu do danych).

Dowiedz się więcej na polityka prywatności.
powrót do góry
jak zastrzec nazwę firmy
f
facebook