fb
Zapytaj o szczegóły

Zastrzeżenie znaku towarowego

Zadzwoń:
883 222 282
powrót

Ile kosztuje zastrzeżenie znaku towarowego w UE?

Zagadnienia prawne

Jedno zgłoszenie, jedna opłata i ochrona w 27 krajach Europy.

W dzisiejszych czasach, przy dynamicznym rozwoju technologii prowadzenie biznesu po za granicami ojczystego kraju to właściwie żaden problem. Przedsiębiorca, który dzisiaj sprzedaje swoje produkty lub usługi w Warszawie, jutro może eksportować towar do Madrytu lub Helsinek. Co jeżeli okaże się, że na Twoim docelowym rynku zagranicznym konkurencja rozpocznie sprzedaż produktów pod tą samą nazwą lub logiem, którymi oznaczone jest Twoje przedsiębiorstwo? Możesz w ten sposób stracić wielu cennych klientów, możesz również stracić zdobytą renomę marki. Aby uchronić się przed takim scenariuszem, zadbaj o prawną ochronę znaków towarowych na terenie całej Unii Europejskiej.

Jak zastrzec znak towarowy w innych krajach Unii Europejskich

Jeżeli sprzedajesz, lub zamierzasz sprzedawać swoje produkty w innym kraju na terenie Unii Europejskiej, postaraj się o ochronę swoich znaków towarowych na jego terytorium. Jedną z możliwości jest zgłoszenie znaku do rejestracji w urzędzie kraju, w którym chcesz oferować swoje towary lub usługi. Nie każdy jednak jest w stanie bezbłędnie określić, do których państw będzie dystrybuował produkty. Nakłady finansowe będą zależne od kursów walut, stawek rzeczników patentowych w poszczególnych krajach oraz stawek urzędowych rejestracji. Koszty rejestracji znaku towarowego w poszczególnych KRAJOWYCH Urzędach Patentowych obejmować mogą znacznie więcej niż pieniądze. Mówiąc o kosztach zastrzeżenia znaków towarowych, w przypadku rejestracji znaku na terenie wybranych państw Unii Europejskiej, nie sposób nie wspomnieć o czasie, jaki będziemy musieli poświęcić na wszelkie formalności z tym związane. Problemem mogą okazać się również różnice w prawie ochrony własności przemysłowej w różnych krajach Unii.

Koszty zastrzeżenia znaku towarowego, który miałby obowiązywać w Europie można znacznie obniżyć, wybierając rejestrację w EUIPO. Instytucja ta nadaje ochronę prawną znakom towarowym obejmującą wszystkie państwa Unii Europejskiej naraz. Więcej na temat kosztu zastrzeżenia Znaku Towarowego Unii Europejskiej poniżej.

Zastrzeżenie znaku Unii Europejskiej

Sposoby dokonania zgłoszenia i rodzaje opłat za rejestrację znaku towarowego 

Przedsiębiorcy prowadzący swoje interesy w Europie mają możliwość rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Opcja ta jest przez wielu uważana za najkorzystniejszą. Koszty nie są najniższe, jednak zwrócić trzeba uwagę na fakt, że dotyczą jednego zgłoszenia, a ochrona znaku ważna jest na terenie wszystkich państwach należących do UE.

Procedura zgłoszeniowa Unijnych Znaków Towarowych przewiduje kilka możliwości dokonywania zgłoszenia:

Dokonując wyboru między różnymi formami zgłoszenia oraz formą uiszczania płatności należy wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty, które mogą się pojawić przy takich czynnościach jak wynagrodzenie dla przedstawiciela prawnego, czy opłaty pocztowe lub bankowe. Mają one również znaczenie przy szacowaniu, ile kosztuje zastrzeżenie znaku w Unii Europejskiej. Inne koszty wiązać się będą ze zgłoszeniem znaku drogą tradycyjną, inne zaś przy zgłoszeniu online, gdzie konieczne będzie założenie konta w serwisie EUIPO i złożenie podpisu w formie elektronicznej.

W związku z dokonywaniem opłat przy zgłoszeniu Unijnego Znaku Towarowego, są trzy możliwości:

Kalkulator kosztów rejestracji Unijnego Znaku Towarowego

Obliczenie kosztu zarejestrowania Znaku Towarowego Unii Europejskiej (ZTUE) może stanowić wyzwanie nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla rzeczników patentowych. Warto zainteresować się narzędziami, które oferowanych i udostępnianych przez EUIPO. Praktycznym rozwiązaniem jest kalkulator opłat związanych ze zgłoszeniem znaku towarowego. Narzędzie to pozwala obliczyć koszt rejestracji Unijnego Znaku Towarowego, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty mające wpływ na wysokość opłaty (liczba klas, metoda zgłoszenia). Kalkulator online opłat zgłoszenia Znaku Towarowego Unii Europejskiej dostępny jest w serwisie EUIPO. Kalkulator kosztów ZTUE znajdziesz tutaj. Wystarczy kliknąć na opcję „Oblicz wysokość opłaty”.

Koszt ochrony unijnego znaku towarowego

Wybrane opłaty jednorazowe za zastrzeżenie Znaku Towarowego Unii Europejskiej

  • 1 000 EUR - za zgłoszenie tradycyjne
  • 850 EUR - za zgłoszenie online
  • 50 EUR - dopłata za drugą klasą towarów i usług
  • 150 EUR - dopłata za trzecią i każdą kolejną klasę towarów i usług.
Opłaty za przedłużenie ochrony unijnego znaku towarowego:
  • 1 000 EUR - za przedłużenie tradycyjne
  • 850 EUR - za przedłużenie online
  • 50 EUR - dopłata za przedłużenie drugiej klasy towarów i usług
  • 150 EUR - dopłata za predłużenie trzeciej i każdej kolejnej klasy towarów i usług.

Pełny wykaz opłat znajdziesz na stronie EUIPO 
https://euipo.europa.eu/ohimportal/pl/fees-payable-direct-to-euipo 

Wysokość opłat za zastrzeżenie znaku towarowego w UE jest wyższa niż za rejestrację w Polsce, ale nadal niższa niż za rejestrację tzw. międzynarodowego znaku towarowego (WIPO). Należy zwrócić również uwagę, że rejestrując znak w Polsce, Twój znak towarowy otrzymuje ochronę na terenie jednego państwa, zaś ochrona udzielona przez EUIPO ważna jest aż w 27 krajach Unii. 

Oceniając wysokość opłat należy brać pod uwagę fakt, że ochrona dotyczy 27 państw. Tym samym wysokość opłat urzędowych dla jednej klasy towarów i usług, w przeliczeniu na jedno państwo, wynosi zaledwie
30 EUR czyli ok. 130 PLN na 10 lat!

Tych faktur za znaki towarowe nie płać!

W związku z pewnym procederem, który od jakiegoś czasu zdaje się nasilać, czujemy się zobowiązani poinformować Cię, na które wezwania do zapłaty nie reagować. Popularność rejestracji znaków towarowych rośnie i wprost proporcjonalnie do tego zjawiska rośnie aktywność oszustów, którzy czyhają na ludzkie roztargnienie i okradają przedsiębiorców. Wyłudzacze wysyłają do właścicieli zarejestrowanych znaków fałszywe faktury za zastrzeżenie lub utrzymanie znaków towarowych. Opłacanie takich wezwań to jednak niepotrzebny koszt, na który daje się naciągnąć wiele osób. Kiedy otrzymujesz jakiekolwiek pismo z urzędu, zwróć uwagę na nazwę  i pieczątkę instytucji nadającej list. Sygnatury naciągaczy na takich pismach bardzo często są identyczne… na pierwszy rzut oka. Po bliższym zbadaniu oznaczeń z pewnością doszukasz się niewielkich, lecz istotnych zmian w wyglądzie pieczęci.

„Co zrobić, gdy otrzymałem fałszywe pismo lub fakturę za znak towarowy?”

Jeżeli jesteś pewien, że otrzymałeś fałszywą fakturę za zastrzeżenie nazwy lub loga firmy i istnieją przesłanki do tego, że może to być próba wyłudzenia, przede wszystkim nie wpłacaj pieniędzy na podejrzane konto. Sprawa tak oczywista, jednak zaskakujące, jak wielu daje się w ten sposób naciągnąć. Motywuje do tego krótki termin na dokonanie opłaty, po którym – jak głosi fałszywy monit – nastąpi egzekucja kwoty. Nie panikuj i wstrzymaj się z opłatami za znaki towarowe, jeżeli odbiegają od tych, o których dowiedziałeś się od rzecznika lub kancelarii brandingowej. Zadbaj by dokładnie sprawdzić każde otrzymane pismo dotyczące Twojego znaku towarowego. Wyłudzanie pieniędzy, to przestępstwo ścigane przez służby mundurowe, możesz więc z takim pismem udać na Policję w celu zgłoszenia podejrzenia o oszustwo. Jest to działanie skrajne, jednak z nieuczciwymi procederami trzeba koniecznie walczyć. Jeżeli dostałeś takie pismo, to całkiem prawdopodobne, że dostało ich wielu innych przedsiębiorców. Służby poinformowane o podejrzeniu przestępstwa z pewnością zbadają sprawę. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie chcesz udać się na policję, bo na przykład nie jesteś pewien, czy to na pewno fałszywka, nie odpowiadaj na pismo i skorzystaj z ostatniej rady. Jeżeli masz jakieśkolwiek wątpliwości z jakiego źródła pochodzi wezwanie do zapłaty, najlepiej skontaktuj się bezpośrednio z instytucją, która rejestrowała Twój znak towarowy, czyli z Urzędem Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej lub Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

Często zadawane pytania

Ile wynoszą opłaty urzędowe przy rejestracji znaku towarowego w Unii Europejskiej?

Minimalne opłaty rejestracji znaku towarowego wynoszą 850 euro. Jest to kwota, która obejmuje zgłoszenie wniosku, dziesięcioletni okres ochronny i publikację w biuletynie. Kwota ta dotyczy rejestracji znaku towarowego w jednej klasie towarów. 

Jaki jest koszt zastrzeżenia znaku towarowego w UE?

Aby skutecznie określić wysokość opłat urzędowych przy rejestracji znaku towarowego w Unii Europejskiej można posłużyć się udostępnionym przez EUIPO kalkulatorem opłat. Narzędzie to pozwala obliczyć koszty rejestracyjne Unijnego Znaku Towarowego, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty mające wpływa na wysokość opłat tj. liczby klas czy metody zgłoszenia. 

Co należy zrobić, gdy otrzymam zamówienie lub fakturę za rejestrację znaku towarowego?

Pamiętaj Urząd Patentowy nie wysyła faktur i wezwań do zapłaty, które możesz otrzymać nawet kilka dni po złożeniu wniosku o rejestrację znaku towarowego. Dokumenty związane z rejestracją znaku towarowego, należy dokładne przejrzeć pod kątem zasadności i autentyczności. Pewnie zastanawiasz się jak rozliczyć opłaty urzędowe związane z rejestracja Twojego znaku kliknij tutaj, a znajdziesz odpowiedz na Twoje pytania. 

 

Zobacz również:

Ochrona znaku towarowego w Unii EuropejskiejPo co badać znak przed rejestracją?Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimiCo to jest klasyfikacja towarów i usług?Badanie zdolności ochronnej znakiZastrzeżenie nazwy i logo firmyZastrzeżenie nazwy i logo produktuDostosowanie znaku do rejestracjiMonitoring znaku towarowego

 

Pomagam obniżyć opłaty urzędowe
aż o 75%!

Znaki towarowe - kancelaria
Marcin Setlak
Prawnik
Telefon883 222 282
Plane[email protected]

Zapytaj o zastrzeżenie znaku towarowego

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania
Znaki towarowe - kancelaria
Marcin Setlak
Prawnik
Telefon883 222 282
Plane[email protected]
Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu obsługi przesłanego zapytania i udzielenia odpowiedzi na nie.
Przeczytaj jak przetwarzamy
Twoje dane.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Marcin Setlak prowadzący działalnośćgospodarczą pod firmą BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą al. Warszawska 102, 20-824 Lublin, NIP 7381890884, REGON 362446190 (dalej jako: ADO), z którym możliwy jestkontakt pod adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanieskierowane za pośrednictwem formularza kontaktowego. Podanie adresu e-mail jestniezbędne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. ADO będzie przetwarzał Państwaadres e-mail w oparciu o realizację prawnie uzasadnionego interesu ADO jakoadministratora danych, w postaci udzielenia odpowiedzi na złożone zapytanie, a zatem napodstawie art. 6 ust. 1 lit. f) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku zprzetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danychoraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalejRODO). Podanie imienia, nazwiska i numeru telefonu jest dobrowolne, a podając te danew formularzu wyrażają Państwo zgodę na ich wykorzystywanie.

ADO będzie przetwarzał Państwa dane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi, apo tym czasie w zakresie i przez okres niezbędny dla ustalenia, dochodzenia izabezpieczenia ewentualnych roszczeń, mogących mieć związek z komunikacją zużytkownikiem lub odpowiedzią na zapytanie skierowane za pośrednictwem formularzakontaktowego (na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).

Podanie danych jest dobrowolne, jednak brak adresu e-mail uniemożliwia uzyskanieodpowiedzi na pytanie skierowane za pośrednictwem formularza kontaktowego. ADOinformuje, że w oparciu o dane osobowe nie będą podejmowane decyzje w sposóbzautomatyzowany, nie będą one przedmiotem sprzedaży ani udostępniania podmiotomzewnętrznym, za wyjątkiem podmiotów i okoliczności ich ujawnienia przewidzianychprzepisami prawa oraz podmiotów świadczących usługi na rzecz ADO, np. hostingowe lubIT. Państwa dane osobowe nie będą również przekazywane do państw trzecich luborganizacji międzynarodowych.

ADO informuje, że przysługuje Państwu prawo dostępu do danych, ich sprostowania,usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobecprzetwarzania danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego, a także prawo doprzenoszenia danych. Aby skorzystać z przysługujących Państwu praw, prosimy o kontaktna adres e-mail wskazany powyżej. W treści wiadomości prosimy o wskazanie treściżądania (np. chęć dostępu do danych).

Dowiedz się więcej na polityka prywatności.

Pobierz darmowy e-book

Pamiętaj, drukuj tylko to co konieczne - chrońmy lasy!

praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych

prosty, zrozumiały język

konkretne przykłady

Ebook 10 zagadnień prawnych które musisz znać

Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.

Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.

Twoje dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu marketingu produktów i usług BRANDELAW oraz dystrybucji materiałów informacyjnych i promocyjnych, na podstawie zgody. Przeczytaj jak przetwarzamy
Twoje dane.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Marcin Setlak prowadzący działalność gospodarczą pod firmą BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą al. Warszawska 102, 20-824 Lublin, NIP 7381890884, REGON 362446190 (dalej jako: ADO), z którym możliwy jest kontakt pod adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu marketingu produktów i usług BRANDELAW oraz dystrybucji materiałów informacyjnych i promocyjnych, na podstawie Państwa zgody - art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danychoraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). By móc otrzymywać materiały marketingowo-informacyjne na podany w formularzu adres e-maillub numer telefonu, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniu usług drogą elektronicznąoraz ustawy Prawo telekomunikacyjne, potrzebujemy dodatkowej zgody wynikającej właśnie z tych przepisów. Brak wyrażenia tej zgody uniemożliwia otrzymywanie informacjina podany adres e-mail lub numer telefonu.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonych zgód lub doczasu zaprzestania świadczenia usług w formie newsletter. Aby wycofać zgody prosimy okontakt z BRANDELAW Marcin Setlak na adres e-mail wskazany powyżej. Odbiorcy, którym mogą być ujawnione Państwa dane są podmiotami, z którymi ADO zawarł umowę na świadczenie usług serwisowych systemów informatycznych. Nie będą one również udostępniane innym odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państwtrzecich czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

Mają Państwo prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania,usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do przenoszenia danych.Mają Państwo również prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych jeżeli uznają Państwo, że przetwarzanie danych osobowych przez BRANDELAW narusza przepisy RODO. Mają Państwo również prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie, przy czym wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Aby skorzystać z przysługujących Państwu praw, prosimy o kontakt na adres e-mail wskazany powyżej. W treści wiadomości prosimy o wskazanie treści żądania (np. chęć dostępu do danych).Podanie przez Państwa danych osobowych jest dobrowolne, niemniej bez ich podania niebędzie możliwe przekazywanie Newslettera. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych przez BRANDELAW w Polityce Prywatności serwisów BRANDELAW: https://brandelaw.pl/polityka-prywatnosci.html.

Dowiedz się więcej na polityka prywatności.
powrót do góry
jak zastrzec nazwę firmy
f
facebook