praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Zastrzeżenie znaku towarowego
Musisz pamiętać o tym, że ochrona znaku towarowego jest ograniczona w czasie.
Ochrona znaku towarowego obejmuje okres 10 lat od daty zgłoszenia znaku towarowego z możliwością jego przedłużania na wniosek uprawnionego na kolejne 10 letnie okresy. Terminy te są identyczne zarówno w przypadku polskiego jak i unijnego znaku towarowego.
Często popełnianym błędem jest branie pod uwagę daty otrzymania decyzji o przyznaniu ochrony znaku towarowego za początkową datę okresu ochronnego.
Przykładowo, 10 marca 2016 r. zgłosiłeś swój znak towarowy do rejestracji.
8 września 2016 r. otrzymałeś z Urzędu Patentowego decyzję o udzieleniu ochrony. Okres 10 lat liczony będzie zatem od 10 marca 2016 r.
W celu przedłużenia ochrony znaku towarowego trzeba złożyć odpowiedni wniosek oraz wnieść wymagane opłaty za kolejny okres ochrony. Wniosek należy złożyć przed końcem upływającego okresu ochrony, nie wcześniej jednak niż na rok przed jego upływem. Wniosek można złożyć za dodatkową opłatą również w terminie 6 miesięcy po upływie okresu ochronnego.
Dodatkowy 6-miesięczny termin na złożenie wniosku jest terminem nieprzywracanym. Jeżeli termin ten upłynie nie będzie już możliwości przedłużenia prawa ochronnego znaku towarowego, w takim przypadku trzeba będzie ponownie zastrzec znak towarowy.
Ochrona znaku towarowego w Unii EuropejskiejPo co badać znak przed rejestracją?Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimiCo to jest klasyfikacja towarów i usług?Badanie zdolności ochronnej znakiZastrzeżenie nazwy i logo firmyZastrzeżenie nazwy i logo produktuDostosowanie znaku do rejestracjiMonitoring znaku towarowego
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.