Europejski znak towarowy - rejestracja i jego ochrona
Jeden wniosek, ochrona w 27 krajach Europy. Akceptowalne opłaty urzędowe i krótki czas rejestracji.
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który myśli o wejściu ze swoimi produktami na rynek wybranych państw Unii, np. Niemiec czy Słowacji lub chcesz działać na terenie całej Unii Europejskiej, zastrzeżenie europejskiego znaku towarowego to dla Ciebie idealne rozwiązanie.
Zgłoszenia dokonuje się w jednym miejscu, ochrona obejmuje wszystkie państwa członkowskie UE. Koszty rejestracji znaków towarowych UE są bardziej opłacalne niż w przypadku międzynarodowego znaku towarowego lub w przypadku rejestracji znaku w kilku krajowych urzędach patentowych. Właśnie dzięki temu, że Polska w 2004 r. stała się członkiem Unii Europejskiej można dokonać rejestracji we wszystkich państwach Unii na podstawie tego samego zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).
Czym jest znak towarowy Unii Europejskiej? Gdzie go zarejestrować?
Europejski znak towarowy daje prawo ochronne na znak towarowy na terenie wszystkich 27 państw członkowskich Unii. Żeby zrozumieć, czym jest unijny znak towarowy, trzeba odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle jest sam znak towarowy. Jest to oznaczenie służące do odróżniania towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od towarów lub usług innych przedsiębiorstw. Może przyjąć formę np. wyrazu czyli znak słowny, rysunków czyli znak graficzny jak również kształtu towarów lub ich opakowań.
Paragraf na tle flagi Unii Europejskiej potwierdzający ważność europejskiego znaku towarowego
Aby dokonać rejestracji znaków towarowych w UE, właściciel znaku towarowego powinien złożyć wniosek do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) z siedzibą w Alicante (Hiszpania). To, że Urząd mieści się w Hiszpanii nie oznacza, że aby zarejestrować znak towarowy trzeba odbyć podróż do Alicante. Rejestracji dokonuje się za pośrednictwem internetu, poczty, kuriera lub przez pełnomocnika.
Po złożeniu wniosku rozpoczyna się okres badań. EUIPO bada wniosek o zastrzeżenie znaku towarowego pod względem formalno-prawnym, czyli czy wniosek spełnia wszystkie kryteria i jest prawidłowo wypełniony oraz pod względem merytorycznym. W badaniu merytorycznym między innymi sprawdza się, czy identyczny lub podobny znak towarowy nie został już zarejestrowany i czy nie figuruje już w unijnej bazie znaków towarowych UE. Po takim sprawdzeniu Urząd wysyła listy informujące do właścicieli identycznych lub podobnych do Twojego znaków towarowych. Właśnie ci właściciele, ale także każda inna firma lub osoba, mają prawo sprzeciwu zarejestrowania znaku towarowego. Mogą go zgłosić w ciągu 3 miesięcy od dnia publikacji zgłoszenia. Jeżeli nikt nie zgłosi sprzeciwu lub sprzeciw okaże się nieuzasadniony, znak towarowy zostanie zarejestrowany, a informacje o rejestracji zostaną opublikowane. Unijny znak towarowy rejestrowany jest na okres 10 lat licząc od daty zgłoszenia a jego ochrona może być przedłużona na dalsze 10-letnie okresy.
Na czym polega ochrona znaku towarowego Unii Europejskiej?
Rejestracja znaku towarowego UE w EUIPO skutkuje nabyciem prawa ochronnego na znak towarowy na terenie całej Unii. Prawo to, przede wszystkim, polega na wyłącznym używaniu znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy.
Oznacza to, że tego konkretnego znaku towarowego może używać tylko osoba lub firma, która zgłosiła swój znak towarowy do rejestracji. Dzięki nabyciu ochrony znaku towarowego można umieszczać ten znak na swoich produktach lub na ich opakowaniach i wprowadzać je do sprzedaży pod tym znakiem towarowym.
Dzięki rejestracji znaku towarowego tak naprawdę stajesz się realnym właścicielem prawa do swojej marki. Ponadto zastrzeżenie znaku towarowego umożliwia dochodzenie odszkodowania, jeżeli jakiś nieuczciwy przedsiębiorca bezprawnie używał naszego znaku.
Prawo ochronne na znak towarowy Unii Europejskiej ma jednolity charakter. Oznacza to, że w odniesieniu do tych znaków towarowych stosuje się jeden system prawny obowiązujący we wszystkich państwach członkowskich Unii, zarówno w Niemczech, Grecji, na Litwie czy w Polsce. Dzięki tej jednolitości sprzedaż lub unieważnienie prawa ochronnego na ten znak towarowy odnosi skutek w całej Unii.
Rejestracja europejskiego znaku towarowego jak już wcześniej wspomnieliśmy odbywa się na w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Kancelaria Brandelaw specjalizuje się z zastrzeganiu znaków towarowych, którego proces jest poprzedzony dokładnym badaniem oznaczenia, aby upewnić się, że spełnia on wszystkie wymogi prawne i nie narusza praw innych podmiotów. Dzięki Ty jako przedsiębiorca lub osoba fizyczna będziesz mógł skutecznie chronić swoją markę i budować silną pozycją na rynku.
Rozpocznij bezpłatną, wstępną weryfikację:
Zalety zastrzeżenia znaku towarowego w EUIPO
Checkbox nawiązujący do zastrzeżonego znaku towarowego
Jednolita ochrona – o czym była już mowa, do wspólnotowych znaków towarowych stosuje się jeden system prawny, co zapewnia im mocną i jednolitą ochronę na terytorium całej Unii.
- Rejestracja znaku towarowego UE zapewnia właścicielowi wyłączne prawo we wszystkich obecnych i przyszłych państwach członkowskich UE w rozsądnej cenie. O kosztach tej ochrony będzie mowa w dalszej części artykułu.
- Uproszczone wymogi formalne i procedury - jednolity charakter wspólnotowego znaku towarowego upraszcza wymogi formalne oraz procedury. Wygodniej jest zarejestrować znak w jednym urzędzie za pośrednictwem jednego wniosku, niż zgłaszać znak towarowy osobno we wszystkich krajowych urzędach patentowych.
- Znak towarowy Unii Europejskiej, nawet jeżeli jest używany tylko w jednym państwie członkowskim, jest utrzymywany w mocy ze skutkiem prawnym we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Każda firma, nawet jeżeli nie zamierza używać znaku towarowego we wszystkich państwach członkowskich, może mieć pewność, że nie zostanie przeciwko niej wszczęte postępowanie o wygaśnięcie prawa do znaku towarowego z powodu jego nieużywania.
- Postępowania o naruszenie znaku towarowego Unii Europejskiej mogą być wszczęte przed sądami krajowymi wyznaczonymi przez państwa członkowskie Unii do rozpoznawania takich spraw. Ich decyzje są skuteczne na terytorium całej Unii. Unika się dzięki temu konieczności dochodzenia praw przeciwko naruszycielom w każdym państwie członkowskim z osobna.
Koszty rejestracji znaków towarowych w UE
Koszty rejestracji są wprawdzie wyższe niż w przypadku znaku krajowego, jednak porównując zakres uzyskiwanej ochrony, różnica w wartości opłaty nie jest już tak oczywista.
Koszty, jakie należy ponieść podczas rejestracji znaku towarowego UE, uzależnione są od sposobu zgłoszenia wniosku oraz od liczby klas towarów i usług, której dotyczyć będzie ochrona znaku towarowego. Podstawowa opłata przy zgłoszeniu online, która obejmuje jedną klasę towarów i usług, wynosi 850 EUR. Za kolejne klasy trzeba dopłacać. Również chcąc przedłużyć ochronę znaku towarowego na kolejny okres, należy uiścić odpowiednią opłatę. W serwisie EUIPO dostępny jest kalkulator opłat związanych ze znakiem towarowym Unii Europejskiej. Dzięki temu narzędziu można w łatwy sposób obliczyć całkowity koszt rejestracji znaku.
Opłatę przy zgłoszeniu rejestracji znaków towarowych w UE można uiścić na trzy sposoby: przez zapłatę kartą kredytową, przelewem na konto bankowe EUIPO lub zapłatą z rachunku bieżącego.
Często zadawane pytania
Poznaj odpowiedzi na popularne pytania
Jeżeli chcesz wyjść ze swoimi produktami na rynek europejski, dobrym posunięciem będzie rejestracja znaku towarowego na terenie całej Unii Europejskiej. Prawo ochronne Twojego znaku towarowego będzie obowiązywało na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, co da Ci możliwość budowania silnej i bezpiecznej marki na wspólnym rynku.
W momencie rejestracji otrzymujesz prawo na korzystanie ze swojego znaku we wszystkich obecnych i przyszłych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Rejestrując znak towarowy w jednym urzędzie otrzymujesz ochronę w 27 państwach. Ochrona prawna europejskiego znaku towarowego daje możliwość konkurowania na rynku w sposób bezpieczny, a nawet jeżeli dojdzie do naruszeń znaku towarowego do szybkiego wyegzekwowania swoich praw w stosunku do nieuczciwego podmiotu.
Opłaty rejestracyjne w Unii Europejskiej są uzależnione od sposobu zgłoszenia wniosku zgłoszeniowego oraz od liczby klas towarów i usług. Podstawowa opłata rejestracyjna, obejmująca jedną klasę towarów i usług wynosi 850 euro.
Marcin Setlak
Prawnik, CEO w kancelarii Brandelaw. Specjalizuje się kreacji marek oraz własności intelektualnej. Stworzył ponad 300 marek firm i produktów. Wykładowca w Centrum Prawa Własności Intelektualnej im. H. Grocjusza oraz Akademii Leona Koźmińskiego.