praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Zastrzeżenie znaku towarowego
Międzynarodowa Klasyfikacja Towarów i Usług dla celów rejestracji znaków - Klasyfikacja Nicejska.
Klasa 1
Produkty chemiczne stosowane w przemyśle, pracach badawczych, fotografii jak również rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie; nieprzetworzone żywice syntetyczne; nieprzetworzone tworzywa sztuczne; nawozy sztuczne; mieszaniny gaszące ogień; środki do hartowania i lutowania; produkty chemiczne do konserwowania artykułów żywnościowych; substancje garbujące; kleje stosowane w przemyśle.
Klasa 2
Farby, pokosty, lakiery; środki zapobiegające korozji i zabezpieczające drewno; barwniki; zaprawy farbiarskie; żywice naturalne; folie metalowe i formy proszkowe dla malarzy, dekoratorów, drukarzy i artystów.
Klasa 3
Środki wybielające i inne substancje stosowane w praniu; środki do czyszczenia, polerowania, szorowania i ścierania; mydła; środki perfumeryjne; olejki eteryczne, kosmetyki, płyny do pielęgnacji włosów; środki do czyszczenia zębów.
Klasa 4
Oleje przemysłowe i tłuszcze; smary; mieszaniny pochłaniające kurz, nawilżające i wiążące; paliwa (również spirytus silnikowy) i materiały oświetleniowe; świece i knoty do oświetlenia.
Klasa 5
Produkty farmaceutyczne i weterynaryjne; środki sanitarne do celów medycznych; substancje dietetyczne do celów leczniczych; żywność dla niemowląt; plastry, materiały opatrunkowe; materiały do plombowania zębów, wosk dentystyczny; środki odkażające; środki do niszczenia robactwa, środki grzybobójcze, środki chwastobójcze.
Klasa 6
Metale nieszlachetne i ich stopy; metalowe materiały budowlane; przenośne metalowe konstrukcje budowlane; materiały metalowe do budowy torów kolejowych; przewody nieelektryczne i druty z metali nieszlachetnych; drobne wyroby żelazne, pojedyncze drobne wyroby metalowe; rury i rurki metalowe; kasy pancerne; towary z metali nieszlachetnych nie ujęte w innych klasach; rudy.
Klasa 7
Maszyny i obrabiarki; silniki (z wyjatkiem stosowanych do pojazdów lądowych), mechanizmy sprzęgania i napędu (z wyjątkiem stosowanych do pojazdów lądowych); mechaniczne narzędzia rolnicze; inkubatory do jaj.
Klasa 8
Narzędzia i przyrządy (ręcznie sterowane); sztućce, broń ręczna; ostrza (maszynki do golenia).
Klasa 9
Urządzenia i przyrządy naukowe, nawigacyjne, geodezyjne, elektryczne, fotograficzne, kinematograficzne, optyczne, wagowe, pomiarowe, sygnalizacyjne, kontrolne (inspekcyjne), ratownicze i do nauczania; urządzenia i przyrządy do przewodzenia, przełączania, transformowania, akumulowania, regulowania lub kontrolowania elektryczności; urządzenia do nagrywania, transmisji lub odtwarzania dźwięku lub obrazu; magnetyczne nośniki danych, dyski z nagraniami; automaty sprzedające i mechanizmy do urządzeń uruchamianych przez wrzucenie monety; kasy rejestrujące, maszyny liczące, sprzęt przetwarzający dane i komputery; urządzenia do gaszenia ognia.
Klasa 10
Aparaty i instrumenty chirurgiczne, medyczne, stomatologiczne i weterynaryjne; sztuczne kończyny, oczy i zęby; artykuły ortopedyczne; materiały do zszywania ran.
Klasa 11
Urządzenia do oświetlania, ogrzewania, wytwarzania pary, gotowania, chłodzenia, suszenia, wentylacji, zaopatrzenia w wodę i do celów sanitarnych.
Klasa 12
Pojazdy; urządzenia do poruszania się na lądzie, w powietrzu lub na wodzie.
Klasa 13
Broń palna; amunicja i pociski; materiały wybuchowe; sztuczne ognie.
Klasa 14
Metale szlachetne i ich stopy, wyroby z metali szlachetnych lub pokrywane nimi, nie ujęte w innych klasach; wyroby jubilerskie, kamienie szlachetne; przyrządy zegarmistrzowskie i chronometryczne.
Klasa 15
Instrumenty muzyczne.
Klasa 16
Papier, tektura i wyroby z tych materiałów nie ujęte w innych klasach; druki; materiały introligatorskie; materiały fotograficzne; materiały piśmienne; kleje do materiałów piśmiennych lub do celów domowych; materiały przeznaczone dla artystów; pędzle malarskie; maszyny do pisania i sprzęt biurowy (z wyjątkiem mebli); materiały szkoleniowe i instruktażowe (z wyjątkiem aparatów); materiały z tworzyw sztucznych do pakowania (nie ujęte w innych klasach); czcionki drukarskie; matryce.
Klasa 17
Kauczuk, gutaperka, guma, azbest, mika i wyroby z tych materiałów nie ujęte w innych klasach; tworzywa sztuczne w formie wyciśniętej stosowane w produkcji; materiały wypełniajęce, uszczelniające i izolacyjne; giętkie rurki niemetalowe.
Klasa 18
Skóra i imitacje skóry, wyroby z tych materiałów, nie ujęte w innych klasach; skóry zwierzęce; skóry surowe; kufry i torby podróżne; parasole zwykłe i przeciwsłoneczne, laski; bicze, uprzęże i wyroby rymarskie.
Klasa 19
Materiały budowlane niemetalowe, rury sztywne niemetalowe stosowane w budownictwie; asfalt, smoła i bitumy; budynki przenośne niemetalowe; pomniki niemetalowe.
Klasa 20
Meble, lustra, ramy do obrazów; wyroby (nie ujęte w innych klasach) z drewna, korka, trzciny, wikliny, rogu, kości, kości słoniowej, fiszbinu, muszli, bursztynu, macicy perłowej, sepiolitu i imitacji tych wszystkich materiałów lub z tworzyw sztucznych.
Klasa 21
Przybory kuchenne i gospodarstwa domowego oraz pojemniki (nie z metali szlachetnych i nie pokrywane nimi); grzebienie i gąbki; pędzle (z wyjątkiem pędzli malarskich); materiały do wytwarzania pędzli; sprzęt do czyszczenia; wiórki stalowe; nie przerobione lub półprzetworzone szkło (z wyjątkiem szkła stosowanego w budownictwie); wyroby szklane, porcelanowe i ceramiczne nie ujęte w innych klasach.
Klasa 22
Liny, sznury, sieci, namioty, markizy, brezenty, żagle, torby i torebki (nie ujęte w innych klasach); materiały do wypychania i wyściełania (z wyjątkiem gum lub tworzyw sztucznych); nie przerobione tekstylne materiały włókniste.
Klasa 23
Przędza i nici dla włókiennictwa.
Klasa 24
Tkaniny i wyroby włókiennicze, nie ujęte w innych klasach, nakrycia na łóżka i stoły.
Klasa 25
Odzież, obuwie, nakrycia głowy.
Klasa 26
Koronki i hafty, wstążki i oploty; guziki, haczyki i oczka, szpilki i igły; sztuczne kwiaty.
Klasa 27
Dywany, dywaniki, maty i słomianki, linoleum i inne materiały do pokrywania podłóg; tapety (nietekstylne).
Klasa 28
Gry i zabawki; artykuły gimnastyczne i sportowe nie ujęte w innych klasach; ozdoby choinkowe.
Klasa 29
Mięso, ryby, drób i dziczyzna; ekstrakty mięsne; owoce i warzywa konserwowane, suszone i gotowane; galaretki, dżemy, kompoty; jaja, mleko i wyroby z mleka; jadalne oleje i tłuszcze.
Klasa 30
Kawa, herbata, kakao, cukier, ryż, tapioka, sago, namiastki kawy; mąka i produkty zbożowe, chleb, wyroby cukiernicze i słodycze, lody; miód, melasa; drożdże, proszek do pieczenia; sól, musztarda; ocet, sosy (przyprawy); przyprawy; lód do chłodzenia.
Klasa 31
Produkty rolnicze, ogrodnicze i leśne oraz ziarna nie ujęte w innych klasach; żywe zwierzęta; świeże owoce i warzywa; nasiona, naturalne rośliny i kwiaty; pasza dla zwierząt, słód.
Klasa 32
Piwo; wody mineralne i gazowane oraz inne napoje bezalkoholowe; napoje owocowe i soki owocowe; syropy i inne preparaty do produkcji napojów.
Klasa 33
Napoje alkoholowe (z wyjątkiem piwa).
Klasa 34
Tytoń; artykuły dla palących; zapałki.
Klasa 35
Reklama; zarządzanie przedsiębiorstwem; administrowanie przedsiębiorstwem; czynności biurowe.
Klasa 36
Ubezpieczenia; sprawy finansowe; sprawy monetarne; sprawy nieruchomości.
Klasa 37
Usługi budowlane; naprawy; usługi instalacyjne.
Klasa 38
Usługi telekomunikacyjne.
Klasa 39
Transport; pakowanie i składowanie towarów; organizowanie podróży.
Klasa 40
Obróbka materiałów.
Klasa 41
Nauczanie; organizacja szkoleń; rozrywka; działalność sportowa i kulturalna.
Klasa 42
Naukowe i techniczne usługi i badania oraz ich projektowanie; przemysłowa analiza i usługi badawcze; projektowanie i rozwój komputerowego sprzętu i oprogramowania.
Klasa 43
Usługi zaopatrzenia w żywność i napoje; tymczasowe zakwaterowanie.
Klasa 44
Usługi medyczne; usługi weterynaryjne; higiena i troska o urodę istot ludzkich lub zwierząt; usługi dla rolnictwa, ogrodnictwa i lesnictwa.
Klasa 45
Prywatne i społeczne usługi świadczone w celu zaspokojenia potrzeb poszczególnych osób; usługi bezpieczeństwa dla ochrony mienia i osób; usługi prawne.
Co to jest klasyfikacja nicejska?
Jest to system podzielony na odpowiednie kategorie i podkategorie, który jest wykorzystywany do celów oznaczenia zakresu towarów i usług . Taki podział daje możliwość rejestracji znaku towarowego jak i jego ochronę.
Jak dzielą się klasy nicejskie?
Klasyfikacja nicejska składa się z 45 kategorii (klas). Wyróżniamy na 34 klasy towarowe i 11 klas usługowych. Klasyfikacja przypomina stosowane w Polsce PKD, jednak jest zbudowana wg innych kluczy logicznych.
Jaki wpływ ma klasyfikacja nicejska na opłaty urzędowe.
Opłaty urzędowe uzależnione są od liczby klas, które zgłaszam wraz z wnioskiem o rejestrację znaku w Urzędzie Patentowym. Im więcej klas, tym opłaty urzędowe są wyższe.
Ochrona znaku towarowego w Unii EuropejskiejPo co badać znak przed rejestracją?Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimiCo to jest klasyfikacja towarów i usług?Badanie zdolności ochronnej znakiZastrzeżenie nazwy i logo firmyZastrzeżenie nazwy i logo produktuDostosowanie znaku do rejestracjiMonitoring znaku towarowego
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.