Zapytaj o szczegóły

Zastrzeżenie znaku towarowego

Zadzwoń:
883 222 282
powrót

Na czym polega prawo ochronne na znak towarowy?

Zagadnienia prawne

Co to jest prawo ochronne na znak towarowy i dlaczego warto uzyskać ochronę znaku towarowego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.  

Co to jest prawo ochronne?

Czym jest prawo ochronne znaku towarowego

Zastrzegamy znak towarowy właśnie po to, żeby uzyskać do niego prawo ochronne. Prawo to, przede wszystkim, polega na wyłącznym używaniu znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy. Oznacza to, że tego konkretnego znaku towarowego może używać tylko osoba lub firma, która zarejestrowała znak towarowy. Prawo to wykonuje się przez umieszczanie znaku towarowego na swoich produktach lub na ich opakowaniach oraz na wprowadzaniu ich do sprzedaży pod tym znakiem towarowym. Zastrzegając znak towarowy uzyskujesz również prawo do umieszczania go na wszelkich dokumentach związanych z towarami lub usługami, dla których zastrzegłeś swój znak oraz na posługiwaniu się tym znakiem towarowym w celach promocyjnych. Dzięki rejestracji znaku towarowego tak naprawdę stajesz się realnym właścicielem swojej marki. 

Można wyróżnić kilka cech prawa ochronnego na znak towarowy:

Prawo ochronne, jak już była mowa, uzyskuje się przez zastrzeżenie znaku towarowego w urzędzie patentowym. W Polsce decyzję o udzieleniu prawa ochronnego wydaje Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Urząd Patentowy RP nie jest jednak jedynym urzędem udzielającym ochrony znakowi towarowemu.

W celu uzyskania ochrony w danym kraju lub na obszarze innych państw znak towarowy można zgłosić:

jak uzyskać ochronę prawną znaku towarowego

Dlaczego warto uzyskać prawo ochronne na znak towarowy? 

Jak już była mowa, rejestracja znaku towarowego daje uprawnionej do niego firmie lub osobie wyłączne prawo używania tego znaku w sposób zarobkowy lub zawodowy na określonym terytorium. Właśnie dzięki zastrzeżeniu znaku towarowego stajesz się właścicielem prawa do jego używania.

Ponadto znak towarowy zwiększa renomę przedsiębiorstwa, a co za tym idzie, jego wartość rynkową. Jest doskonałym narzędziem do tworzenia relacji pomiędzy klientami a Twoimi towarami lub usługami. Znak towarowy przyciąga uwagę klientów, może wzbudzać określone emocje związane z daną firmą oraz podnieść atrakcyjność oznaczonych produktów.

Kolejną korzyścią związaną z uzyskaniem ochrony znaku towarowego jest to, że dostajesz doskonałe narzędzie do walki z nieuczciwą konkurencją. W jaki sposób? Jeżeli zorientujesz się, że Twoja konkurencja używa podobnego lub identycznego z Twoim znaku towarowego będziesz w stanie nie tylko wymusić na niej zmianę znaku towarowego, ale również przysługiwać Ci będzie odszkodowanie. 

Następnym plusem rejestracji znaku towarowego jest to, że prawo ochronne na znak towarowy jest zbywalne i podlega dziedziczeniu. Oznacza to, że możesz czerpać korzyści finansowe z zastrzeżenia znaku towarowego, np. przez odsprzedanie swojego znaku lub udzielając innej osobie upoważnienia do używania znaku, oczywiście za wynagrodzeniem.


Zobacz również:

Co to jest znak towarowy? Po co badać znak przed rejestracją? Czym się różni oznaczenie R od TM? Fałszywe faktury za rejestrację znaków towarowych Co daje ochrona znaku towarowego? Badanie zdolności ochronnej znaku Zastrzeżenie nazwy i logo firmy Zastrzeżenie nazwy i logo produktu Dostosowanie znaku do rejestracji Monitoring znaku towarowego

 

Chętnie odpowiem
na wszelkie pytania

Zadzwoń:
✆ 883 222 282
Marcin Setlak
Prawnik

Wpisz w pole obok wynik działania: 4 dodać 2

powrót do góry
jak zastrzec nazwę firmy
f