praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Zastrzeżenie znaku towarowego
Międzynarodowy znak towarowy daje możliwość tego, że zamiast rejestrowania znaku towarowego w kilku krajach, w różnych systemach prawnych, z różnymi zestawami opłat i koniecznością angażowania kilku pełnomocników, wystarczy jedno zgłoszenie do Świetowej Organizacji Własności Intelektualnej.
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który chce rozszerzyć swoją działalność po za granicę Polski lub Unii Europejskiej, np. na rynek w Chinach lub Rosji możesz zastrzec znak towarowy firmy korzystając z tzw. Systemu Madryckiego.
Na System Madrycki składają się dwie umowy międzynarodowe: Porozumienie Madryckie o Międzynarodowej Rejestracji Znaków Towarowych z 1891 r. (tzw. porozumienie madryckie) oraz Protokół do tego Porozumienia podpisany w 1996 r. (tzw. protokół madrycki). Jedną z podstawowych różnic między porozumieniem i protokołem jest to, że istnieją inne przesłanki skorzystania z przewidzianej w nich procedury rejestracji międzynarodowej. Porozumienie wymaga uprzedniego zarejestrowania znaku towarowego firmy w urzędzie krajowym, podczas gdy protokół - jedynie zgłoszenia go do rejestracji w kraju, o czym będzie mowa w dalszej części artykułu.
Umowy te zostały podpisane przez ponad 100 państw na całym świecie, w tym przez większość krajów europejskich, USA, Chiny, Japonię, Australię czy Rosję. Nad stosowaniem Systemu Madryckiego czuwa Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) z siedzibą w Genewie. System ten oferuje właścicielom znaków towarowych możliwość ich ochrony w wielu krajach poprzez wypełnienie tylko jednego wniosku.
Międzynarodowa ochrona znaku towarowego frimy polega na „rozszerzeniu” ochrony danego znaku towarowego zgłoszonego w krajowym urzędzie patentowym na inne kraje.
Dla przykładu: firma dokonuje rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym RP. Przedsiębiorstwo chciałoby również wejść ze swoimi produktami na rynki Chin, Rosji i Ukrainy, więc chce, aby jego znak towarowy był chroniony również w tych państwach. Gdyby system madrycki nie istniał, firma ta musiałaby przechodzić procedurę rejestracji tego znaku towarowego w każdym z tych państw z osobna, czyli osobno w Chinach, Rosji i na Ukrainie. Dzięki istnieniu systemu madryckiego rejestracja znaku towarowego w kilku państwach może dokonać się za pomocą tylko jednego wniosku.
Pierwszym etapem rejestracji międzynarodowego znaku towarowego jest zgłoszenie lub uzyskanie rejestracji tego znaku w urzędzie patentowym kraju pochodzenia. W przypadku polskich przedsiębiorców jest to Urząd Patentowy RP. Kolejnym etapemjest złożenie wniosku o rejestrację międzynarodowego znaku towarowego, który składa się za pośrednictwem krajowego urzędu patentowego. Wniosek powinien zawierać między innymi: kopię znaku, który musi być identyczny z tym w rejestracji lub zgłoszeniu znaku w kraju pochodzenia, a także wykaz towarów i usług, które mają zostać objęte ochroną, pogrupowane zgodnie z klasyfikacją nicejską: http://zastrzezone.pl/klasyfikacja-nicejska-klasyfikacja-towarow-i-uslug/27,17,16. Należy wskazać również, w jakich państwach chcemy zastrzec znak towarowy przedsiębiorstwa. Przy składaniu wniosku wnosi się opłatę, o której będzie mowa w dalszej części artykułu.
Następnie krajowy urząd patentowy przekazuje wniosek do WIPO. Po otrzymaniu zgłoszenia międzynarodowego z urzędu pochodzenia WIPO przede wszystkim sprawdza, czy wszystkie wymogi zgłoszenia są spełnione, a towary i usługi prawidłowo sklasyfikowane. Jeśli tak jest, rejestruje znak towarowy w Rejestrze Międzynarodowym i publikuje go w Biuletynie Międzynarodowym. Następnie Biuro Międzynarodowe powiadamia o rejestracji międzynarodowej urzędy wskazanych państw. W państwach tych wniosek o zastrzeżenie znaku towarowego w WIPO rozpatrywany jest w oparciu o prawo danego kraju. Postępowania w poszczególnych państwach są od siebie niezależne. WIPO rejestruje decyzje poszczególnych państw zgłoszonych we wniosku i informuje o tym osobę lub firmę zgłaszającą znak towarowy do międzynarodowej rejestracji.
Ochrona w procedurze międzynarodowej udzielana jest na 10 lat, z możliwością wielokrotnego przedłużania. Trzeba jednak pamiętać, że przez pierwsze 5 lat ochrona znaku towarowego ma charakter warunkowy. Oznacza to, że jeśli w tym czasie zostanie wszczęte postępowanie, w wyniku którego znak ten przestanie być chroniony w kraju pochodzenia (czyli w przypadku polskich przedsiębiorców w Polsce), to rejestracja międzynarodowa wygaśnie.
Korzystanie z międzynarodowej ochrony znaku towarowego firmy nie należy do najtańszych. Jednak zastrzegając znak towarowy w ten sposób zyskujesz pewność, że nikt bezprawnie nie użyje Twojego znaku, a nawet jeżeli to zrobi, będziesz miał w ręku skuteczne narzędzie przeciwko naruszaniu Twojego prawa.
Całkowity koszt rejestracji międzynarodowego znaku towarowego zależy między innymi od tego czy zgłoszony znak towarowy jest czarno biały czy barwny, ilości klas towarów i usług, które ma obejmować oraz od ilości państw, na których terytorium chcemy uzyskać ochronę znaku towarowego.
Warto wiedzieć, że wszystkich opłat uiszczanych na konto Światowej Organizacji Ochrony Własności Intelektualnej dokonywać trzeba we frankach szwajcarskich.
Więcej informacji na temat opłat związanych z zarejestrowaniem międzynarodowego znaku towarowego znajdziesz tutaj: http://zastrzezone.pl/ile-kosztuje-zastrzezenie-miedzynarodowego-znaku-towarowego/71,17,16.
Na czym polega ochrona międzynarodowego znaku towarowego?
Ochrona międzynarodowego znaku towarowego rozciąga się nie tylko na teren danego kraju ale może obejmować swoim zasięgiem nawet 113 państw. Zastrzeżony znak towarowy pozwala na swobodnym i bezpiecznym korzystaniu ze znaku na terenie wskazanym przez Ciebie terenie. Prawo ochronne pozwala na wyeliminowanie naruszeń nieuczciwych podmiotów jak również skuteczne egzekwowanie swoich praw na arenie międzynarodowej.
W jaki sposób zastrzec międzynarodowy znak towarowy?
Rejestrując międzynarodowy znak towarowy należy w pierwszej kolejności zgłosić się do Urzędu Patentowego kraju pochodzenia. To właśnie za jego pośrednictwem jest składany wniosek do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Jeżeli zgłoszenie spełnia wszystkie wymogi formalne zostaje publikowany w Biuletynie. Na koniec Biuro Międzynarodowe powiadamia o rejestracji znaku towarowego państwa, które były wskazane we wniosku rejestracyjnym.
Jak długo trwa ochrona międzynarodowego znaku towarowego?
Ochrona międzynarodowego znaku towarowego trwa 10 lat i może być wielokrotnie przedłużana. Należy również pamiętać, że pierwsze 5 lat ochrony znaku towarowego ma charakter warunkowy. Oznacza to, że jeżeli znak towarowy w kraju pochodzenia utraci prawo ochronne to również rejestracja międzynarodowa wygaśnie.
Ile kosztuje zastrzeżenie międzynarodowego znaku towarowego?
Koszty rejestracji międzynarodowego znaku towarowego są uzależnione od wyglądu znaku, ilości klas towarów i usług określonych w zgłoszeniu jak również ilości państw, na których terytorium chcemy uzyskać ochronę znaku towarowego.
Ochrona znaku towarowego w Unii EuropejskiejPo co badać znak przed rejestracją?Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimiCo to jest klasyfikacja towarów i usług?Badanie zdolności ochronnej znakiZastrzeżenie nazwy i logo firmyZastrzeżenie nazwy i logo produktuDostosowanie znaku do rejestracjiMonitoring znaku towarowego
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.