praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Zastrzeżenie znaku towarowego
Każdy z tych symboli ma inne znaczenie, natomiast wszystkie mogą odnosić się do logo Twojej firmy. Jedną z ich wspólnych cech jest pochodzenie skrótów z języka angielskiego. Oznaczenie ™ (z ang. trademark) oznacza znak towarowy, symbol ® (z ang. registered) oznacza znak towarowy zarejestrowany w jednym z urzędów patentowych natomiast symbol © (z ang. copyright) oznacza uprawnienie do praw autorskich do oznaczonego elementu.
W tym artykule skupimy się na oznaczeniu ™ oraz ©. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zarejestrowanych znakach towarowych i prawidłowym używaniu symbolu ® przeczytaj nasz artykuł.
Pierwszy z symboli jest jednym z najważniejszych symboli jakimi można posługiwać się w obrocie gospodarczym. Symbol ™ oznacza, że znak towarowy którym przedsiębiorca oznacza swoje produkty jest jego oznaczeniem handlowym i należy do niego. Oznaczenie to może lecz nie musi być używane przy logo używanym przez przedsiębiorcę.
Funkcją znaku towarowego jest umożliwienie odróżnienia towarów oferowanych przez jednego przedsiębiorcę od towarów oferowanych przez innych przedsiębiorców działających na rynku.
Używanie symbolu ™ bez wątpienia doda twojemu logo prestiżu oraz spowoduje, że używane przez Ciebie oznaczenie może nabrać więcej powagi oraz większego znaczenia w obrocie gospodarczym.
Jak widzisz wielkie Firmy jak Coca-Cola Company, Electronic Arts, Alphabet inc. (właściciel Googla) czy Amaury Sport Organisation (organizator Rajdu Dakar) umieszczają przy swoich znakach towarowych symbol TM.
Symbolu TM możesz używać nawet w przypadku gdy nie podejmiesz decyzji o rejestracji swojego znaku towarowego w którymś z urzędów patentowych możesz umieszczać oznaczenie ™ przy używanym przez ciebie logo/znaku towarowym. Dzięki temu możesz podnieść znajomość swojej marki wśród potencjalnych odbiorców. Dzięki dodaniu oznaczenia ™ przy swoim logo/znaku towarowym pokażesz swoim rynkowym konkurentom, że jesteś przedsiębiorcą, który dba i chroni o swoją markę.
Oznaczeniem ™ może posługiwać się w zasadzie każdy przedsiębiorca dodając go obok swojego znaku towarowego niezależnie czy znak jest zarejestrowany czy nie, nawet gdy rejestracji nie planujesz. Używanie symbolu ™ nie niesie ze sobą, żadnych formalności. Umieszczenie symbolu ™ obok swojego logo oznacza jedynie, że przedsiębiorca niejako składa deklarację, że jego znak jest unikalny.
Każdy przedsiębiorca może posługiwać się symbolem TM. Używanie tego oznaczenia nie wymaga dokonania żadnej procedury rejestracyjnej. W przeciwieństwie do oznaczenia ®, dla którego używania należy spełnić określone wymagania (przede wszystkim zarejestrować znak w urzędzie patentowym), co wiąże się z kosztami.
Korzystanie ze znaku TM nie wiąże się z żadnymi formalnościami ani ponoszeniem jakichkolwiek opłat. Symbolu ™ możesz używać w zasadzie na całym świecie (z wyłączeniem Republiki Federalnej Niemiec gdzie do używania ™ wymagana jest rejestracja znaku towarowego).
Tak, za naruszenie niezarejestrowanego znaku towarowego naruszyciel może odpowiadać na zasadach ogólnych wynikających z prawa cywilnego oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (m.in. na podstawie przepisów o podszywaniu się pod innego przedsiębiorcę, poprzez wprowadzenie odbiorców w błąd co do pochodzenia towarów lub usług) - ochrona ta obejmuje również zarejestrowane znaki towarowe. Ponadto logo może być chronione na podstawie przepisów prawa autorskiego - o czym niżej.
Oznacza nie mniej nie więcej niż to, że grafika np. logo obok, którego symbol taki się znajduje jest objęta prawami autorskimi i może być wykorzystywana jedynie w granicach zgody autora.
Umieszczając taki symbol przy swoim logo/ znaku towarowym informujesz jego odbiorców lub potencjalnych naruszycieli, że jest on chroniony prawami autorskimi, jego autora. A co za tym idzie nie może być bez jego zgody kopiowany i rozpowszechniany.
Jest to symbol, którego można używać bez żadnych opłat lub formalności. Prawa autorskie w polskim systemie prawnym nie podlegają rejestracji i trwają co do zasady 70 lat od dnia śmierci autora. Warto zwrócić uwagę, na prawidłowe przeniesienie praw autorskich do logo/ znaku towarowego jeśli to nie ty jesteś jego twórcą.
Jak widzisz symbole ™ oraz © nie wymagają żadnych formalności ani opłat, ale co za tym idzie ochrona niezarejestrowanych znaków jest nieco węższa aniżeli znaków towarowych zarejestrowanych. Warto używać tych symboli w obrocie gospodarczym, może to poprawić rozpoznawalność twojej marki.
Ochrona znaku towarowego w Unii EuropejskiejPo co badać znak przed rejestracją?Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimiCo to jest klasyfikacja towarów i usług?Badanie zdolności ochronnej znakiZastrzeżenie nazwy i logo firmyZastrzeżenie nazwy i logo produktuDostosowanie znaku do rejestracjiMonitoring znaku towarowego
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.