praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Zastrzeżenie znaku towarowego
Znaki towarowe towarzyszą ludzkości od bardzo długiego czasu. Idea tworzenia znaków towarowych jest prosta – w widoczny sposób odróżnić towary, produkty lub usługi jednego przedsiębiorcy od towarów, produktów i usług drugiego.
Pierwsze ślady użycia znaków towarowych sięgają starożytności, skąd pochodzą odnalezione przedmioty oznaczone symbolami takimi jak na przykład ośmiornica umieszczona na minojskim dzbanie z Cypru (XIII w. p.n.e.). Nie istniała wówczas oczywiście żadna instytucja, która chroniłaby prawo do używania oznaczeń jedynie przez uprawnionych do tego, jednak można wnioskować, że już w tamtych czasach zdawano sobie sprawę z tego, ile znaczy znak towarowy dla przedsiębiorstwa.
Źródło:al-secco.blog.pl
Kolejnym etapem w ewolucji świadomości dotyczącej ochrony własności intelektualnej było średniowiecze. Wówczas to władcy wydawali cechom rzemieślniczym, specjalne przywileje nadające im wyłączne prawo do posługiwania się znakiem. Dlaczego? Zarówno cechy, jak i łączące je gildie, by wyróżnić swoją działalność, posługiwały się konkretnymi oznaczeniami. Aby dostać się do takiego cechu, kandydaci musieli odbyć wieloletnie nauki, na koniec zdając egzamin wymagający specjalnych umiejętności. To świadczyło o najwyższej jakości produktów wydawanych na rynek przez cechy. Wraz z rozwojem handlu nasiliło się zjawiska naruszania znaków cechowych. Przywileje pozwalały gildiom i cechom chronić swoje prawa do używanych znaków towarowych. Warto zaznaczyć, że nie była to wtedy praktyka stosowana powszechnie.
Przełomowym etapem dla rozwoju zagadnienia ochrony własności intelektualnej stał się wiek XIX. Rozwój handlowo-przemysłowy zaowocował powstaniem wielu nowych firm. Zwiększenie konkurencji oraz globalizacja przemysłu wymusiła stworzenie systemu, który kontrolowałby wszystkie zjawiska towarzyszące używaniu znaków towarowych przez firmy. Pod koniec wieku, na mocy Konwencji Paryskiej o ochronie własności przemysłowej powstał system ochrony znaków towarowych, który aktualizowany z biegiem czasu, obowiązuje do dzisiaj.
Pierwsze znaki towarowe zarejestrowane w formie, jaką znamy dzisiaj, pochodzą z końca XIX wieku. Państwami, które jako pierwsze zaczęły rejestracje znaków towarowych, są U.S.A, Anglia, Niemcy, Hiszpania oraz Szwecja. Pierwszy zarejestrowany znak towarowy w Polsce jednak datuje się dopiero na początek wieku XX. Po prawie stuletniej absencji na mapach świata Polska odzyskała niepodległość i już na koniec 1918 roku założony został polski urząd patentowy, a w 1924 roku zarejestrowano w nim pierwszy znak towarowy.
Oto lista krajów oraz przykłady pierwszych zarejestrowanych znaków towarowych na świecie:
Niemcy 1875 r. - Schwan – Stabilo
Grafika przedstawiająca łabędzia zwróconego w lewą stronę, unoszącego się na delikatnych falach wody.
Źródło:euipo.europa.eu
Wielka Brytania 1876 r. - Bass Pale Ale
Owalny rysunek z umieszczonym wewnątrz trójkątem równoramiennym, nad którym widnieje napis „Bass & Co's. PALE ALE”
Źródło:euipo.europa.eu
Stany Zjednoczone 1870 r. - Averill Chemical Paint Company Economical, Brilliant
Grafika przedstawia orła trzymającego w dziobie wstęgę z napisem „EAGLE BRAND”
Źródlo: euipo.europa.eu
Szwecja1885 r. Svenska Cellulosa
Znak towarowy przedstawiający dwa przecinające się okręgi oraz umieszczoną nad nimi koronę wpisane w wypunktowany okrąg.
Źródlo: euipo.europa.eu
Polska 1924 r. Pruszkowska Fabryka Ultramaryny
Pierwszy zarejestrowany w Polsce znak towarowy był etykietą z wizerunkiem leżącego lwa oraz umieszczonym nad nim dwugłowym orłem, oraz czterema dwustronnymi medalami umieszczonymi wokół niego.
Źródło:www.geocaching.com
Od pojawienia się pierwszych zarejestrowanych znaków towarowych minęło mnóstwo czasu. Obecnie funkcjonuje sprawdzony już system rejestracji i monitorowania znaków towarowych zarówno na szczeblach krajowych, jak i regionalnym i światowym. Dzięki temu każdy przedsiębiorca może zarejestrować swój znak nie wychodząc z domu przez nowoczesne platformy internetowe i być pewnym, ze w razie naruszeń, będzie mógł skuteczniej dowodzić swoich praw.
Jeśli ciekawi Cię ta tematyka, koniecznie przeczytaj artykuł
Pierwsze zarejestrowane logo Twojej ulubionej marki - cz. I
Kiedy powstał pierwszy znak towarowy?
Dokładna data jest trudna do ustalenia. Już w starożytności symbole umieszczane na przedmiotach uznaje się za zalążki znaku towarowego.
Jaka była ewolucja znaku towarowego?
Wydawałoby się, że pojęcie znaku towarowego pojawiło się w obecnych czasach. Nic bardziej mylnego. Już w średniowieczu władcy zaczęli wydawać cechom rzemieślniczym przywileje nadające im wyłączne prawo do posługiwania się danym znakiem.
Do czego doprowadziła rewolucja przemysłowa w kontekście znaku towarowego?
Przełomowym etapem rozwoju ochrony własności intelektualnej stała się rewolucja przemysłowa. Zapoczątkowana w XVIII w. zaowocowała powstaniem nowych firm. Pod koniec XIX w. został stworzony system ochrony, który po odpowiednich aktualizacjach obowiązuje do dziś.
Gdzie i kiedy dokonano pierwszej rejestracji znaku towarowego?
Pierwsze zarejestrowane znaki towarowe pochodzą z końca XIX w. Państwami, które jako pierwsze zaczęły rejestrację to Stany Zjednoczone, a w Europie min. Anglia i Szwecja. Natomiast pierwsza rejestracja znaku towarowego w Polsce nastąpiła po odzyskaniu niepodległości na początku XX w.
Ochrona znaku towarowego w Unii EuropejskiejPo co badać znak przed rejestracją?Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimiCo to jest klasyfikacja towarów i usług?Badanie zdolności ochronnej znakiZastrzeżenie nazwy i logo firmyZastrzeżenie nazwy i logo produktuDostosowanie znaku do rejestracjiMonitoring znaku towarowego
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.