fb
Zapytaj o szczegóły

Zastrzeżenie znaku towarowego

Zadzwoń:
883 222 282
powrót

Walka o markę w branży hotelarskiej i gastronomicznej

Opinie i porady

Życie jest najlepszym nauczycielem, dlatego postanowiliśmy zebrać w jednym artykule doświadczenia naszej kancelarii związane z ochroną marki w branży hotelowej i gastronomicznej. Branże te są bardzo konkurencyjne, i jak się okazało w toku naszej współpracy z przedsiębiorcami, nie brakuje w nich „chwytów poniżej pasa”. Jeżeli prowadzisz swój hotel, restaurację, bar, kawiarnię lub food truck, zdecydowanie powinieneś zapoznać się z tym artykułem

Polacy lubią wypoczywać oraz jeść posiłki poza domem – w Polsce działa obecnie ponad 70 000 różnych placówek gastronomicznych (źródło: dane GUS), a Emmerson Evaluation szacuje, że w roku 2019 liczba pokoi hotelowych w Polsce wzrośnie o 30% w stosunku do roku 2016. Przedsiębiorcy prześcigają się w wymyślaniu chwytliwych nazw i koncepcji dla swoich biznesów. Niestety, bywa i tak, że niektórzy nie wysilają się na oryginalność i próbują kopiować pomysły i marki już zweryfikowane przez wymagający rynek HoReCa (z ang.: Hotel + Restaurant + Catering/Cafe). Dlatego nie czekaj biernie na pojawienie się kogoś, kto zechce skopiować Twoją markę, tylko aktywnie zadbaj o jej bezpieczeństwo. Jak to zrobić oraz co może Ci grozić, jeżeli w porę nie zabezpieczysz swojej marki? Dowiesz się, czytając dalej.

rejestracja znaku towarowego hotelu

Co może Ci grozić, jeżeli nie zabezpieczysz swojej marki?

1. Ktoś nazwie swój biznes dokładnie tak jak Twój

W wynikach wyszukiwarki Google tylko na pierwszej stronie wyświetlanych wyników znalazłam pięć hoteli o tej samej nazwie: „Hotel Europa”. Mieszczą się one w różnych polskich miejscowościach: Lublinie, Polanicy Zdroju, Giżycku, Kaliszu i Starachowicach. I nie wygląda na to, aby była to sieć hoteli, a po prostu konkurencyjne wobec siebie firmy o tej samej nazwie. Podobnie sytuacja będzie miała miejsce, gdy wpiszesz do wyszukiwarki Google frazy „hotel Korona”, „hotel Eden” ,„hotel Belweder”, „hotel Garden”, „restauracja Piccolo” czy „restauracja Młyn”.

Taka sytuacja oczywiście nie jest korzystna dla żadnego z właścicieli tych hoteli i restauracji – muszą rywalizować między sobą w kampaniach wyszukiwarki Google oraz w portalach zajmujących się rezerwacją miejsc noclegowych. Pod uwagę trzeba wziąć też podobieństwo domen internetowych, które zazwyczaj różnią się od siebie tylko rozszerzeniem domenowym, kolejnością słów lub myślnikiem wstawionym pomiędzy poszczególne wyrazy. Takie podobieństwo może zmylić potencjalnych klientów Twojej firmy, którzy zamiast na stronę Twojego hotelu, trafią na stronę konkurencji. Oczywiście po jakimś czasie klient powinien zorientować się, że nie znajduje się na stronie hotelu w Poznaniu tylko w Warszawie, niemniej jest to zarówno dla niego, jak i dla Ciebie sytuacja niekorzystna.

2. „Kto pierwszy, ten lepszy”, czyli ktoś inny zarejestruje Twoją markę jako swój znak towarowy

Zgłosił się do nas klient, który prowadzi swój biznes gastronomiczny w jednym z polskich miast już od 10 lat. Dla określenia swojej działalności wymyślił nowe, oryginalne słowo. Po jakimś czasie zauważył, że w innych miastach przybywa lokali gastronomicznych o nazwie, którą wymyślił, jednak za bardzo mu to nie przeszkadzało do momentu, w którym to w jego mieście pojawiła się restauracja o tej samej nazwie, serwująca te same dania co on. I właśnie wtedy została przekroczona granica. Nasz klient nie miał zamiaru więcej tolerować przedsiębiorców, którzy podkradli mu jego markę. Dowiedział się, że istnieje w prawie instytucja zastrzegania znaków towarowych i zgłosił się do nas.

Po weryfikacji jego nazwy w bazach zarejestrowanych znaków towarowych odkryliśmy, że jego konkurent zastrzegł już sobie tę nazwę na wyłączność dla siebie. Nie muszę chyba opisywać poziomu zdenerwowania, zawodu i żalu naszego klienta, gdy dowiedział się, że ktoś inny zastrzegł stworzoną przez niego nazwę. Niestety – w urzędach patentowych obowiązuje zasada: „kto pierwszy, ten lepszy”, co oznacza, że urząd nie weryfikuje tego, czy dana nazwa funkcjonuje już na rynku i czy ktoś już się nią nie posługuje.

To Ty jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany do tego, żeby w odpowiedni sposób chronić swoją markę. Dlatego, jeżeli chcesz chronić oryginalną nazwę swojego hotelu czy gastronomii, jak najszybciej zgłoś ją do rejestracji jako znak towarowy – pamiętaj – „kto pierwszy, ten lepszy”.

zastrzeżenie znaku towarowego hotelu

3. Ktoś może korzystać na zbudowanej przez Ciebie renomie i kopiować Twoją markę

Kolejnym przypadkiem z życia przedsiębiorców wziętym, jest korzystanie z renomy większego, znanego lokalu w celu zmylenia klientów i przyciągnięcia ich do swojej firmy. Pewnego dnia zgłosił się do nas klient, który prowadzi swój hotel od kilkunastu lat. Hotel ten ma bardzo dobrą opinię i jest znany i rozpoznawalny w mieście, w którym się znajduje. Pewnego dnia nasz klient odkrył, że w tej samej miejscowości dwie inne, mniejsze firmy oferują pokoje noclegowe pod taką samą nazwą jak jego hotel. Mało tego, firmy te zaczęły ogłaszać się w tych samych portalach rezerwacji miejsc noclegowych, co nasz klient.

4. Ktoś może chcieć Ci zaszkodzić i wykorzystać do tego znaki towarowe

Jeden z naszych klientów od kliku lat prowadzi swoją małą działalność gastronomiczną w jednym ze średniej wielkości polskich miast. Sam wymyślił nazwę, identyfikację wizualną oraz koncepcję swojego lokalu. Świeżo po otwarciu lokalu nasz klient zaprosił do współpracy swojego kolegę, ale po roku ich biznesowe i życiowe drogi się rozeszły. Nasz klient zainwestował sporo czasu i pieniędzy w promocję swojego lokalu na Facebooku, ciągle też rozwijał swoją działalność i wzbogacał swoją ofertę o nowe smaki. Jego lokal stał się dosyć dobrze rozpoznawalny w tym mieście. Pewnego dnia nasz klient odkrył, że jego były wspólnik założył swój własny lokal. Jak się okazało, lokal jest wierną kopią jego restauracji, włączając w to nazwę. W jaki sposób wyjść z takiej sytuacji? Zgłaszając swoją nazwę do rejestracji jako znak towarowy w urzędzie patentowym. Ciągle należy pamiętać o tym, że obowiązuje tutaj zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Na szczęście dla naszego klienta, nie było za późno – jego były wspólnik, a obecny konkurent, nie zgłosił znaku do rejestracji i udało się go w tym uprzedzić. Niestety, takie sytuacje, w których były wspólnik, współmałżonek lub pracownik chcą zaszkodzić firmie i zakładają działalność pod tą samą nazwą, lub rejestrują na siebie znaki towarowe, wcale nie zdarzają się tak rzadko. Dlatego dla ochrony swojej marki oraz dla własnego spokoju - zastrzeż swój znak towarowy.

walka o znak towarowy

5. Możesz naruszać czyjeś prawa do znaku towarowego

Czy wiesz, że prowadząc swój biznes, możesz nieświadomie naruszać czyjeś prawa do znaku towarowego? Wystarczy, że przy wyborze nazwy lub logo dla swojego biznesu nie sprawdzisz dokładnie baz zgłoszonych i zarejestrowanych znaków towarowych. Sama weryfikacja rynku oraz sprawdzenie w wyszukiwarce Google, czy ktoś nie używa danej nazwy, nie są wystarczające. Nawet jeżeli nie zauważyłeś, by dana nazwa była zajęta przez inną firmę, powinieneś wiedzieć, że prawo wynikające z rejestracji znaku towarowego obejmuje nie tylko znaki identyczne, ale też znaki podobne.

Przykładowo, gdy któryś z hoteli zastrzeże dla siebie na wyłączność nazwę „Abcde”, wtedy będzie miał prawo zażądać od innych hoteli „Adbce” tego, żeby przestały korzystać z tej nazwy. Jeżeli na rynku pojawi się hotel o nazwie „AbcdeF”, wtedy właściciel prawa do znaku „Abcde” również będzie mógł zażądać zmiany nazwy hotelu „AbcdeF”, bo jest to nazwa zbyt zbliżona do jego zastrzeżonej nazwy.

Mało tego, oprócz żądania zmiany nazwy właściciel zastrzeżonego znaku towarowego ma prawo:

- żądania odszkodowania, jeżeli poniósł jakąś szkodę w związku z tym, że na rynku funkcjonują inne firmy o tej samej lub podobnej nazwie
- wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, jeżeli nazwa jego hotelu jest znana i rozpoznawalna, a inna firma korzystając z jego nazwy, żerowała na jego renomie i uzyskała w związku z tym określone korzyści
- jeżeli nazwą oznaczane są produkty (podróbki), wówczas sąd może nakazać wycofanie ich z obrotu, a także ich zniszczenie

Jeżeli nagle okaże się, że korzystasz z cudzego zarejestrowanego znaku towarowego, a nie miałeś o tym pojęcia (czyli działałeś w dobrej wierze), to Twoim ratunkiem może okazać się instytucja używacza uprzedniego. Używacz uprzedni, to mała, lokalna firma, która używała znaku zanim inny podmiot zarejestrował ten znak w urzędzie patentowym. Ważnym i koniecznym warunkiem jest tutaj dobra wiara, niewielkie rozmiary prowadzonego biznsu i lokalne działanie. Warto dodać, że firma, która jest używaczem uprzednim będzie mogła używać zarejestrowanego na rzecz innej firmy znaku towarowego w nie większym stopniu niż robiła to przed rejestracją tego znaku.

Znak towarowy w branży hotelarskiej i gastronomicznej a obecność w Internecie

Obecność w Internecie to w dzisiejszych czasach element obowiązkowy prowadzenia każdego biznesu. Posiadanie własnej strony internetowej, kont w social media, sklepu internetowego, ogłaszanie się na portalach pośredniczących w wynajmie noclegów czy zamawianiu posiłków wpływa na zwiększenie sprzedaży i budowanie świadomości marki. Niewielu przedsiębiorców wie, że rejestracja znaku towarowego może pomóc chronić ich markę również w tym obszarze.

Przeglądając portal Facebook znalazłam aż dziewięć stron firmowych o nazwie „Hotel Eden”, trzy o nazwie „Restauracja Alter Ego”, dwie strony kawiarni o nazwie „Kava”. Rejestrując swoją nazwę w urzędzie patentowym, możesz zapobiec sytuacjom, że ktoś założy fanpage o takiej samej nazwie jak Twój i będzie na nim promował swoje usługi. Facebook, Instagram, Twitter i inne media społecznościowe respektują prawa do zarejestrowanych znaków towarowych. Jeżeli zastrzegłeś nazwę swojej restauracji czy hotelu i widzisz, że ktoś założył w social media profil lub fanpage o nazwie Twojego biznesu i wykorzystuje je do promowania swojej działalności gospodarczej w Twojej branży, to jak najbardziej możesz korzystać ze swojego prawa do znaku towarowego i blokować takie działania. Będziesz mógł też wykorzystać swoje prawo do znaku towarowego na portalach pośredniczących w wynajmie noclegów i zamawianiu posiłków, jeżeli zauważysz konkurencyjną działalność o tej samej lub łudząco podobnej marce do Twojej.

rejestracja znaku towarowego gastronomia

Jak zadbać o bezpieczeństwo swojej marki?

Chcesz uchronić swoją firmę przed wyżej opisanymi sytuacjami? Zastrzeż swoją markę w urzędzie patentowym. Jest to najlepszy i najszerszy sposób jej ochrony. I pamiętaj – „kto pierwszy, ten lepszy”.

Co jeszcze (oprócz spokoju) zyskasz, rejestrując znak towarowy swojego hotelu lub gastronomii?

Autor: Joanna Chodacka

Zobacz również:

Ochrona znaku towarowego w Unii EuropejskiejPo co badać znak przed rejestracją?Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimiCo to jest klasyfikacja towarów i usług?Badanie zdolności ochronnej znakiZastrzeżenie nazwy i logo firmyZastrzeżenie nazwy i logo produktuDostosowanie znaku do rejestracjiMonitoring znaku towarowego

 

Pomagam obniżyć opłaty urzędowe
aż o 75%!

Znaki towarowe - kancelaria
Marcin Setlak
Prawnik
Telefon883 222 282
Plane[email protected]

Zapytaj o zastrzeżenie znaku towarowego

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania
Znaki towarowe - kancelaria
Marcin Setlak
Prawnik
Telefon883 222 282
Plane[email protected]
Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu obsługi przesłanego zapytania i udzielenia odpowiedzi na nie.
Przeczytaj jak przetwarzamy
Twoje dane.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Marcin Setlak prowadzący działalnośćgospodarczą pod firmą BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą al. Warszawska 102, 20-824 Lublin, NIP 7381890884, REGON 362446190 (dalej jako: ADO), z którym możliwy jestkontakt pod adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanieskierowane za pośrednictwem formularza kontaktowego. Podanie adresu e-mail jestniezbędne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. ADO będzie przetwarzał Państwaadres e-mail w oparciu o realizację prawnie uzasadnionego interesu ADO jakoadministratora danych, w postaci udzielenia odpowiedzi na złożone zapytanie, a zatem napodstawie art. 6 ust. 1 lit. f) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku zprzetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danychoraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalejRODO). Podanie imienia, nazwiska i numeru telefonu jest dobrowolne, a podając te danew formularzu wyrażają Państwo zgodę na ich wykorzystywanie.

ADO będzie przetwarzał Państwa dane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi, apo tym czasie w zakresie i przez okres niezbędny dla ustalenia, dochodzenia izabezpieczenia ewentualnych roszczeń, mogących mieć związek z komunikacją zużytkownikiem lub odpowiedzią na zapytanie skierowane za pośrednictwem formularzakontaktowego (na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).

Podanie danych jest dobrowolne, jednak brak adresu e-mail uniemożliwia uzyskanieodpowiedzi na pytanie skierowane za pośrednictwem formularza kontaktowego. ADOinformuje, że w oparciu o dane osobowe nie będą podejmowane decyzje w sposóbzautomatyzowany, nie będą one przedmiotem sprzedaży ani udostępniania podmiotomzewnętrznym, za wyjątkiem podmiotów i okoliczności ich ujawnienia przewidzianychprzepisami prawa oraz podmiotów świadczących usługi na rzecz ADO, np. hostingowe lubIT. Państwa dane osobowe nie będą również przekazywane do państw trzecich luborganizacji międzynarodowych.

ADO informuje, że przysługuje Państwu prawo dostępu do danych, ich sprostowania,usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobecprzetwarzania danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego, a także prawo doprzenoszenia danych. Aby skorzystać z przysługujących Państwu praw, prosimy o kontaktna adres e-mail wskazany powyżej. W treści wiadomości prosimy o wskazanie treściżądania (np. chęć dostępu do danych).

Dowiedz się więcej na polityka prywatności.

Pobierz darmowy e-book

Pamiętaj, drukuj tylko to co konieczne - chrońmy lasy!

praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych

prosty, zrozumiały język

konkretne przykłady

Ebook 10 zagadnień prawnych które musisz znać

Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.

Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.

Twoje dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu marketingu produktów i usług BRANDELAW oraz dystrybucji materiałów informacyjnych i promocyjnych, na podstawie zgody. Przeczytaj jak przetwarzamy
Twoje dane.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Marcin Setlak prowadzący działalność gospodarczą pod firmą BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą al. Warszawska 102, 20-824 Lublin, NIP 7381890884, REGON 362446190 (dalej jako: ADO), z którym możliwy jest kontakt pod adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu marketingu produktów i usług BRANDELAW oraz dystrybucji materiałów informacyjnych i promocyjnych, na podstawie Państwa zgody - art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danychoraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). By móc otrzymywać materiały marketingowo-informacyjne na podany w formularzu adres e-maillub numer telefonu, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniu usług drogą elektronicznąoraz ustawy Prawo telekomunikacyjne, potrzebujemy dodatkowej zgody wynikającej właśnie z tych przepisów. Brak wyrażenia tej zgody uniemożliwia otrzymywanie informacjina podany adres e-mail lub numer telefonu.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonych zgód lub doczasu zaprzestania świadczenia usług w formie newsletter. Aby wycofać zgody prosimy okontakt z BRANDELAW Marcin Setlak na adres e-mail wskazany powyżej. Odbiorcy, którym mogą być ujawnione Państwa dane są podmiotami, z którymi ADO zawarł umowę na świadczenie usług serwisowych systemów informatycznych. Nie będą one również udostępniane innym odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państwtrzecich czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

Mają Państwo prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania,usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do przenoszenia danych.Mają Państwo również prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych jeżeli uznają Państwo, że przetwarzanie danych osobowych przez BRANDELAW narusza przepisy RODO. Mają Państwo również prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie, przy czym wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Aby skorzystać z przysługujących Państwu praw, prosimy o kontakt na adres e-mail wskazany powyżej. W treści wiadomości prosimy o wskazanie treści żądania (np. chęć dostępu do danych).Podanie przez Państwa danych osobowych jest dobrowolne, niemniej bez ich podania niebędzie możliwe przekazywanie Newslettera. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych przez BRANDELAW w Polityce Prywatności serwisów BRANDELAW: https://brandelaw.pl/polityka-prywatnosci.html.

Dowiedz się więcej na polityka prywatności.
powrót do góry
jak zastrzec nazwę firmy
f
facebook