fb
Zapytaj o szczegóły

Zastrzeżenie znaku towarowego

Zadzwoń:
883 222 282
powrót

Ile kosztuje zastrzeżenie znaku towarowego w UE?

Zagadnienia prawne

Jedno zgłoszenie, jedna opłata i ochrona w 28 krajach Europy. 

W dzisiejszych czasach, przy dynamicznym rozwoju technologii prowadzenie biznesu po za granicami ojczystego kraju to właściwie żaden problem. Przedsiębiorca, który dzisiaj sprzedaje swoje produkty lub usługi w Warszawie, jutro może eksportować towar do Madrytu lub Helsinek. Co jeżeli okaże się, że na Twoim docelowym rynku zagranicznym konkurencja rozpocznie sprzedaż produktów pod tą samą nazwą lub logiem, którymi oznaczone jest Twoje przedsiębiorstwo? Możesz w ten sposób stracić wielu cennych klientów, możesz również stracić zdobytą renomę marki. Aby uchronić się przed takim scenariuszem, zadbaj o prawną ochronę znaków towarowych na terenie całej Unii Europejskiej.

Jak zastrzec znak towarowy w innych krajach Unii Europejskich

Jeżeli sprzedajesz, lub zamierzasz sprzedawać swoje produkty w innym kraju na terenie Unii Europejskiej, postaraj się o ochronę swoich znaków towarowych na jego terytorium. Jedną z możliwości jest zgłoszenie znaku do rejestracji w urzędzie kraju, w którym chcesz oferować swoje towary lub usługi. Nie każdy jednak jest w stanie bezbłędnie określić, do których państw będzie dystrybuował produkty. Nakłady finansowe będą zależne od kursów walut, stawek rzeczników patentowych w poszczególnych krajach oraz stawek urzędowych rejestracji. Koszty rejestracji znaku towarowego w poszczególnych KRAJOWYCH Urzędach Patentowych obejmować mogą znacznie więcej niż pieniądze. Mówiąc o kosztach zastrzeżenia znaków towarowych, w przypadku rejestracji znaku na terenie wybranych państw Unii Europejskiej, nie sposób nie wspomnieć o czasie, jaki będziemy musieli poświęcić na wszelkie formalności z tym związane. Problemem mogą okazać się również różnice w prawie ochrony własności przemysłowej w różnych krajach Unii.

Koszty zastrzeżenia znaku towarowego, który miałby obowiązywać w Europie można znacznie obniżyć, wybierając rejestrację w EUIPO. Instytucja ta nadaje ochronę prawną znakom towarowym obejmującą wszystkie państwa Unii Europejskiej naraz. Więcej na temat kosztu zastrzeżenia Znaku Towarowego Unii Europejskiej poniżej.

Zastrzeżenie znaku Unii Europejskiej

Sposoby dokonania zgłoszenia i rodzaje opłat za rejestrację znaku towarowego 

Przedsiębiorcy prowadzący swoje interesy w Europie mają możliwość rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Opcja ta jest przez wielu uważana za najkorzystniejszą. Koszty nie są najniższe, jednak zwrócić trzeba uwagę na fakt, że dotyczą jednego zgłoszenia, a ochrona znaku ważna jest na terenie wszystkich państwach należących do UE.

Procedura zgłoszeniowa Unijnych Znaków Towarowych przewiduje kilka możliwości dokonywania zgłoszenia:

Dokonując wyboru między różnymi formami zgłoszenia oraz formą uiszczania płatności należy wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty, które mogą się pojawić przy takich czynnościach jak wynagrodzenie dla przedstawiciela prawnego, czy opłaty pocztowe lub bankowe. Mają one również znaczenie przy szacowaniu, ile kosztuje zastrzeżenie znaku w Unii Europejskiej. Inne koszty wiązać się będą ze zgłoszeniem znaku drogą tradycyjną, inne zaś przy zgłoszeniu online, gdzie konieczne będzie założenie konta w serwisie EUIPO i złożenie podpisu w formie elektronicznej.

W związku z dokonywaniem opłat przy zgłoszeniu Unijnego Znaku Towarowego, są trzy możliwości:

Kalkulator kosztów rejestracji Unijnego Znaku Towarowego

Obliczenie kosztu zarejestrowania Znaku Towarowego Unii Europejskiej (ZTUE) może stanowić wyzwanie nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla rzeczników patentowych. Warto zainteresować się narzędziami, które oferowanych i udostępnianych przez EUIPO. Praktycznym rozwiązaniem jest kalkulator opłat związanych ze zgłoszeniem znaku towarowego. Narzędzie to pozwala obliczyć koszt rejestracji Unijnego Znaku Towarowego, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty mające wpływ na wysokość opłaty (liczba klas, metoda zgłoszenia). Kalkulator online opłat zgłoszenia Znaku Towarowego Unii Europejskiej dostępny jest w serwisie EUIPO. Kalkulator kosztów ZTUE znajdziesz tutaj. Wystarczy kliknąć na opcję „Oblicz wysokość opłaty”.

Koszt ochrony unijnego znaku towarowego

Wybrane opłaty jednorazowe za zastrzeżenie Znaku Towarowego Unii Europejskiej

  • 1 000 EUR - za zgłoszenie tradycyjne
  • 850 EUR - za zgłoszenie online
  • 50 EUR - dopłata za drugą klasą towarów i usług
  • 150 EUR - dopłata za trzecią i każdą kolejną klasę towarów i usług.
Opłaty za przedłużenie ochrony unijnego znaku towarowego:
  • 1 000 EUR - za przedłużenie tradycyjne
  • 850 EUR - za przedłużenie online
  • 50 EUR - dopłata za przedłużenie drugiej klasy towarów i usług
  • 150 EUR - dopłata za predłużenie trzeciej i każdej kolejnej klasy towarów i usług.

Pełny wykaz opłat znajdziesz na stronie EUIPO 
https://euipo.europa.eu/ohimportal/pl/fees-payable-direct-to-euipo 

Wysokość opłat za zastrzeżenie znaku towarowego w UE jest wyższa niż za rejestrację w Polsce, ale nadal niższa niż za rejestrację tzw. międzynarodowego znaku towarowego (WIPO). Należy zwrócić również uwagę, że rejestrując znak w Polsce, Twój znak towarowy otrzymuje ochronę na terenie jednego państwa, zaś ochrona udzielona przez EUIPO ważna jest aż w 28 krajach Unii. 

Oceniając wysokość opłat należy brać pod uwagę fakt, że ochrona dotyczy 28 państw. Tym samym wysokość opłat urzędowych dla jednej klasy towarów i usług, w przeliczeniu na jedno państwo, wynosi zaledwie
30 EUR czyli ok. 130 PLN na 10 lat!

Tych faktur za znaki towarowe nie płać!

W związku z pewnym procederem, który od jakiegoś czasu zdaje się nasilać, czujemy się zobowiązani poinformować Cię, na które wezwania do zapłaty nie reagować. Popularność rejestracji znaków towarowych rośnie i wprost proporcjonalnie do tego zjawiska rośnie aktywność oszustów, którzy czyhają na ludzkie roztargnienie i okradają przedsiębiorców. Wyłudzacze wysyłają do właścicieli zarejestrowanych znaków fałszywe faktury za zastrzeżenie lub utrzymanie znaków towarowych. Opłacanie takich wezwań to jednak niepotrzebny koszt, na który daje się naciągnąć wiele osób. Kiedy otrzymujesz jakiekolwiek pismo z urzędu, zwróć uwagę na nazwę  i pieczątkę instytucji nadającej list. Sygnatury naciągaczy na takich pismach bardzo często są identyczne… na pierwszy rzut oka. Po bliższym zbadaniu oznaczeń z pewnością doszukasz się niewielkich, lecz istotnych zmian w wyglądzie pieczęci.

„Co zrobić, gdy otrzymałem fałszywe pismo lub fakturę za znak towarowy?”

Jeżeli jesteś pewien, że otrzymałeś fałszywą fakturę za zastrzeżenie nazwy lub loga firmy i istnieją przesłanki do tego, że może to być próba wyłudzenia, przede wszystkim nie wpłacaj pieniędzy na podejrzane konto. Sprawa tak oczywista, jednak zaskakujące, jak wielu daje się w ten sposób naciągnąć. Motywuje do tego krótki termin na dokonanie opłaty, po którym – jak głosi fałszywy monit – nastąpi egzekucja kwoty. Nie panikuj i wstrzymaj się z opłatami za znaki towarowe, jeżeli odbiegają od tych, o których dowiedziałeś się od rzecznika lub kancelarii brandingowej. Zadbaj by dokładnie sprawdzić każde otrzymane pismo dotyczące Twojego znaku towarowego. Wyłudzanie pieniędzy, to przestępstwo ścigane przez służby mundurowe, możesz więc z takim pismem udać na Policję w celu zgłoszenia podejrzenia o oszustwo. Jest to działanie skrajne, jednak z nieuczciwymi procederami trzeba koniecznie walczyć. Jeżeli dostałeś takie pismo, to całkiem prawdopodobne, że dostało ich wielu innych przedsiębiorców. Służby poinformowane o podejrzeniu przestępstwa z pewnością zbadają sprawę. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie chcesz udać się na policję, bo na przykład nie jesteś pewien, czy to na pewno fałszywka, nie odpowiadaj na pismo i skorzystaj z ostatniej rady. Jeżeli masz jakieśkolwiek wątpliwości z jakiego źródła pochodzi wezwanie do zapłaty, najlepiej skontaktuj się bezpośrednio z instytucją, która rejestrowała Twój znak towarowy, czyli z Urzędem Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej lub Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

Zobacz również:

Ochrona znaku towarowego w Unii Europejskiej Po co badać znak przed rejestracją? Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimi Co to jest klasyfikacja towarów i usług? Badanie zdolności ochronnej znaki Zastrzeżenie nazwy i logo firmy Zastrzeżenie nazwy i logo produktu Dostosowanie znaku do rejestracji Monitoring znaku towarowego

 

Chętnie odpowiem
na wszelkie pytania

Zadzwoń:
✆ 883 222 282
Znaki towarowe - kancelaria Marcin Setlak
Prawnik

Wpisz w pole obok wynik działania: 3 dodać 3

Administratorem Państwa Danych Osobowych jest BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą w Lublinie (20-314) ul. Przyjaźni 9/80, NIP: 7381890884, REGON: 362446190, z którym możliwy jest kontakt pod tym adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą wykorzystywane jedynie do celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane za pomocą formularza, a zatem na podstawie art. 6 ust. 1 lit. (f) RODO, czyli realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Państwa dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak do czasu udzielenia odpowiedzi na pytanie lub do czasu zgłoszenia ewentualnego sprzeciwu wobec ich przetwarzania albo żądania ich usunięcia, a po tym czasie w calach archiwalnych i statystycznych – w okresie przewidzianym w procedurach wewnętrznych administratora danych, a także w celu ustalenia i zabezpieczenia ewentualnych roszczeń związanych z tym procesem, aż do czasu ich wygaśnięcia, przez okres przewidziany przepisami prawa.

Podanie danych osobowych i wysłanie formularza jest dobrowolne. Mają Państwo prawo do dostępu do danych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, żądania ich usunięcia i zaprzestania przetwarzania danych, jak również prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego monitorującego przestrzeganie przepisów prawa w zakresie ochrony danych osobowych.

Państwa dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom. Nie będą one również udostępniane odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państw trzecich, czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

powrót do góry
jak zastrzec nazwę firmy
f
facebook