praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Zastrzeżenie znaku towarowego
Wytworzenie własnej marki i jej zastrzeżenie generuje dla Twojej firmy obciążenia finansowe takie jak m.in. koszty grafików, profesjonalistów, którzy pomogą Ci zarejestrować prawa czy opłaty urzędowe. Ważne, że zgodnie z prawem wszystkie te koszty możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, co istotnie zmienia ponoszone przez Ciebie obciążania. Ustawa o PIT mówi wprost, że są to koszty podatkowe dla przedsiębiorcy.
Jeżeli chodzi o opłaty urzędowe to w przypadku zgłoszenia znaku towarowego w Polsce, opłata za zgłoszenie znaku stanowić będzie koszt. Sytuacja kształtuje się odmiennie jeśli chodzi o zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu opłaty okresowej za 10 letnie okresy ochronne, czyli tej którą należy opłacić wraz z decyzją warunkową. Taka opłata nie podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu. Co więcej, jeśli znak wytworzyłeś samodzielnie to nie możesz również dokonać jego odpisów amortyzacyjnych.
W przypadku zgłoszenia znaku towarowego w UE, wnoszona jest jedna opłata z tytyłu zgłoszenia oraz 10 letniej ochrony. Urząd nie wykazuje jaka część opłaty to zgłoszenie, a jaka 10 letni okres ochrony. To czy taką opłatę zakwalifikować jako koszt zależeć będzie od decyzji Twojego doradcy podatkowego i jego intepretacji przepisów. Jeżeli przyjmie, że jest to opłata w całości za zgłoszenie (rejestrację znaku), to wówczas zakwalifikuje ją jako koszt. Jeżęli przyjmie że jest to opłata wyłącznie za 10 letni okres ochronny, to taka opłata nie będzie podlegać zaliczeniu jako koszt. Przepisy są w tym miejscu niejednoznaczne.
Prowadząc działalność możesz nabyć od innej osoby zarejestrowany znak towarowy w celu oznaczania swoich towarów lub usług tym znakiem. Taka sytuacja traktowana jest odmiennie przez fiskusa.
Jeśli kupisz już zarejestrowane prawa to koszty ich przeniesienia, przerejestrowania w odpowiednim organie oraz obsługi tego procesu możesz zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności w chwili ich poniesienia. Również sam koszt nabycia prawa możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
W przypadku znaku nabytego odmiennie kształtuje się sytuacja z opłata za 10 letnie okresy ochronne. W przypadku nabycia prawa do znaku już zarejestrowanego możesz dokonać odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych przedsiębiorstwa do których zalicza się znak towarowy.
Kwestie podatkowe wyglądają odmiennie dla znaków wytworzonych dla Ciebie, a inaczej jeśli nabyłeś istniejące już prawa od innego podmiotu (np. innego przedsiębiorcy).
Wydatki jakie poniesiesz na wytworzenie znaku i jego rejestrację są jednorazowe, a ich celem jest uzyskanie prawa ochronnego na znak towarowy. Koszty te należy zaksięgować jednorazowo w dacie ich poniesienia. Oznacza to dla Ciebie, że opłatę urzędową za zgłoszenie znaku oraz wszelkie wydatki związane z wytworzeniem przebadaniem i przygotowaniem znaku do rejestracji powinieneś zaksięgować jednorazowo w momencie ich powstania. Masz możliwość zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodu, jeśli stanowią one racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarcza a ich poniesieniem wiąże się z osiągnięciem, zabezpieczeniem lub zachowaniem źródła przychodów.
Kupując zarejestrowany już znak towarowy możesz zaliczyć koszty jego zakupu oraz honorarium firmy, która pomogła Ci w przeniesieniu prawa do znaku oraz koszty dokonania zmian w rejestrze urzędu patentowego, zaksięgować jako koszty uzyskania przychodu w dniu ich powstania. Prawo do znaku towarowego jest zaliczane do wartości niematerialnych przedsiębiorstwa, dlatego też w przypadku nabycia prawa na znak towarowy uprzednio zarejestrowany możesz dokonywać odpisów amortyzacyjnych w przedmiocie opłaty za 10 letnie okresy ochronne.
Jeśli zgłoszony przez Ciebie znak towarowy nie uzyska ochrony pojawia sie pytanie czy wtedy koszty są racjonalne i czy służą dla celi o których mówi ustawa? W przypadku niezarejestrowania znaku towarowego i braku prawa do jego uzywania, poniesione koszty winny być traktowane jako koszt zaniechanych inwestycji.
Co można wliczyć w koszty firmy rejestrując znak towarowy?
Rejestracja znaku towarowego wiąże się z opłatami, które można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Do tych kosztów można również zaliczyć opłacenie grafików, którzy tworzą Twoje logo jak również pomoc specjalistów w rejestracji znaku towarowego.
Jak zaksięgować znak?
W Polsce do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć opłaty związane z zgłoszeniem znaku do rejestracji w Urzędzie Patentowym. Niestety do tych kosztów nie można zaliczyć opłat związane z 10 letnim prawem ochronnym. W przypadku zgłoszenia znaku towarowego w Unii Europejskiej wnoszona jest jedna opłata, stąd trudno jest jednoznacznie określić jaka jej część to opłata za zgłoszenie a jaka za 10 letni okres ochronny. Dlatego też łatwiej uzasadnić zaliczenie jej całej w koszty działalności gospodarczej. Pamiętaj by ocenić skutki prawne z Twoim doradcą podatkowym.
Jak zaksięgować zakup znaku towarowego?
Zakup już zarejestrowanego prawa ochronnego jak również koszty jego przeniesienia, przerejestrowania oraz obsługi samego procesu można wliczyć w koszty uzyskania przychodu firmy.
Ochrona znaku towarowego w Unii EuropejskiejPo co badać znak przed rejestracją?Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimiCo to jest klasyfikacja towarów i usług?Badanie zdolności ochronnej znakiZastrzeżenie nazwy i logo firmyZastrzeżenie nazwy i logo produktuDostosowanie znaku do rejestracjiMonitoring znaku towarowego
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.