Ile lat trwa ochrona znaku towarowego?
Mamy dla Ciebie dwie dobre informację. Ochrona znaku towarowego trwa 10 lat. I to nie wszystko. Masz możliwość ja przedłużyć ile razy chcesz, ponieważ prawo ochronne do znaku może trwać w nieskończoność. Zadbaj o swoja markę i pilnuj terminów, albo poproś o pomoc Kancelarię Brandelaw.


Musisz pamiętać o tym, że ochrona znaku towarowego jest ograniczona w czasie.
Ile lat trwa ochrona znaku towarowego? Na jaki czas można zastrzec znak towarowy?
Ochrona znaku towarowego obejmuje okres 10 lat od daty zgłoszenia znaku towarowego z możliwością jego przedłużania na wniosek uprawnionego na kolejne 10 letnie okresy. Terminy te są identyczne zarówno w przypadku polskiego jak i unijnego znaku towarowego.
Często popełnianym błędem jest branie pod uwagę daty otrzymania decyzji o przyznaniu ochrony znaku towarowego za początkową datę okresu ochronnego.
Przykładowo, 10 marca 2016 r. zgłosiłeś swój znak towarowy do rejestracji.
8 września 2016 r. otrzymałeś z Urzędu Patentowego decyzję o udzieleniu ochrony. Okres 10 lat liczony będzie zatem od 10 marca 2016 r.

Ilustracja nawiązująca do 10-letniego okresu ochrony znaku towarowego
Upływu 10 letniego terminu, na jaki trwa ochrona znaku towarowego, musi pilnować sam przedsiębiorca. Urząd Patentowy nie powiadamia o upływającym okresie ochrony znaku towarowego. Nie jest również wydawana decyzja o wygaśnięciu prawa na skutek upływu okresu ochrony. Informacja o wygaśnięciu nie jest też nigdzie publikowana.
Rozpocznij bezpłatną, wstępną weryfikację:
W jaki sposób przedłużyć ochronę znaku towarowego w Urzędzie Patentowym RP?
W celu przedłużenia ochrony znaku towarowego trzeba złożyć odpowiedni wniosek oraz wnieść wymagane opłaty za kolejny okres ochrony. Wniosek należy złożyć przed końcem upływającego okresu ochrony, nie wcześniej jednak niż na rok przed jego upływem. Wniosek można złożyć za dodatkową opłatą również w terminie 6 miesięcy po upływie okresu ochronnego.
Dodatkowy 6-miesięczny termin na złożenie wniosku jest terminem nieprzywracanym. Jeżeli termin ten upłynie nie będzie już możliwości przedłużenia prawa ochronnego znaku towarowego, w takim przypadku trzeba będzie ponownie zastrzec znak towarowy.
Często zadawane pytania
Poznaj odpowiedzi na popularne pytania
Ochrona znaku towarowego trwa 10 lat. Liczy się od daty zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Decyzja o rejestracji znaku zapada jednak później tj. około 5-7 miesięcy po dacie zgłoszenia i obowiązuje wstecz czyli od daty zgłoszenia. Prawo do znaku towarowego może być przedłużone na kolejnych 10 lat, pod warunkiem złożenia wniosku o wydłużenie czasu ochronnego.
W celu przedłużenia ochrony znaku towarowego należy złożyć odpowiedni wniosek i wnieść obowiązującą opłatę za kolejny okres ochronny. Zgłoszenie przedłużające okres ochronny należy składać przed końcem upływającego okresu ochronnego, ale nie wcześniej niż rok przed jego zakończeniem.
Aby zarejestrować znak towarowy w Polsce należy złożyć wniosek do Urzędu Patentowego RP. Procedura zastrzeżenia w polskim urzędzie nieznacznie różni się od procedury europejskiej. Jedyną znaczącą różnica jest to, że opłaty za zgłoszenie znaku w UPRP są podzielone na dwie transze. Pierwszą należy wnieść w momencie zgłoszenia znaku, natomiast druga cześć jest wymagana w momencie wydania decyzji warunkowej o udzieleniu prawa. Ochrona znaku towarowego w Polsce trwa 10 lat, podobnie jak znaku europejskiego czy oznaczenia zarejestrowanego w WIPO. Aby przedłużyć znak towarowy na kolejny 10-letni okres należy złożyć wniosek i wnieść opłaty za ochronę na kolejny czas.
Procedura krajowa w Polsce średnio trwa od 6 do 8 miesięcy. Czas ten może zostać wydłużony kiedy osoba trzecia wniesie sprzeciw do rejestracji oznaczenia we wskazaniem towarów lub usług, które kolidują z już zastrzeżonym znakiem.

Marcin Setlak
Prawnik, CEO w kancelarii Brandelaw. Specjalizuje się kreacji marek oraz własności intelektualnej. Stworzył ponad 300 marek firm i produktów. Wykładowca w Centrum Prawa Własności Intelektualnej im. H. Grocjusza oraz Akademii Leona Koźmińskiego.