Odmowa rejestracji znaku towarowego przez Urząd Patentowy
Odmowa udzielenia prawa ochronnego może zaprzepaścić Twoją strategię budowania marki. W artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na decyzję odmowy rejestracji znaku towarowego i jak są możliwości działania w tej sytuacji.
Rejestracja znaku towarowego to doskonały sposób na zapewnienie możliwie jak najlepszej ochrony dla Twojej marki. Pozwala budować rozpoznawalność firmy przy jednoczesnym zapewnieniu klientom, że korzystają z oryginalnych usług lub produktów. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie znaki towarowe mogą otrzymać prawo ochronne. Jeżeli złożyłeś wniosek o zastrzeżenie znaku towarowego, a od urzędu otrzymałeś odmowę rejestracji nic straconego. Masz prawo do odwołania się od tej decyzji. Czytając artykuł dowiesz się co należy zrobić gdy pojawią się przeszkody w rejestracji Twojej nazwy firmy.
Zdolność rejestracyjna a bezwzględne przesłanki odmowy zastrzeżenia znaku towarowego
Zdolność rejestracyjna znaku oznacza, że może on otrzymać prawo ochronne. Natomiast pojawienie się bezwzględnych przeszkód rejestracji znaku towarowego automatycznie uniemożliwia jego rejestrację. Ekspert Urzędu Patentowego po otrzymaniu zgłoszenia rejestrowego bada te przesłanki z urzędu. Odwrotnie jest w przypadku pojawienia się względnych przesłanek odmowy rejestracji, które są badane jedynie na wniosek osób trzecich, które uważają, że owa rejestracja znaku narusza ich prawa. Zatem, zdolność rejestracyjna jest niezbędna aby ubiegać się o prawo ochronne dla nazwy bądź logo Twojej firmy.
Kiedy nie zarejestrujesz znaku towarowego czyli o bezwzględnych przeszkodach rejestracji znaku towarowego
Pojawienie się bezwzględnych przesłanek rejestracji znaku towarowego oznacza, że ekspert Urzędu Patentowego w zgłoszeniu znaku doszukał się przeszkód, które są określone ustawowo i które uniemożliwiają uzyskanie prawa ochronnego do oznaczenia. Taka sytuacja może być z pewnością rozczarowująca dla zgłaszającego, jednak warto pamiętać, że ma on możliwość skorzystania z pewnych środków zaradczych. Przede wszystkim, w przypadku otrzymania decyzji o odmowie rejestracji, można złożyć odwołanie i przedstawić dodatkowe dowody, które mogą przekonać urząd patentowy o unikalności zgłoszonego znaku towarowego. Do przesłanek, które powodują odmowę rejestracji znaku należą:
Brak zdolności odróżniającej
Głównym zadaniem znaku towarowego to odróżnienia jednego przedsiębiorcy od drugiego w danej branży. To właśnie ona sprawia, że dane oznaczenie jest od razu kojarzone przez konsumenta i tutaj nie ma miejsca na wprowadzenie go w błąd. Jeżeli oznaczenie nie spełnia tych funkcji nie otrzyma statusu zastrzeżonego znaku towarowego.
Brak cech odróżniających
Jeżeli znak jest opisowy oznacza, że nie posiada wystarczających cech charakterystycznych dla zastrzeżonego znaku towarowego. Często dzieje się tak, że przedsiębiorcy dla celów marketingowych czyli szybszej identyfikacji produktu, wybierają opisowe nazwy dla firm. Jednak rejestracji takiego oznaczenie jest niemożliwa, powodowałaby powstanie monopolu na nazwę, ograniczając innym wolność rynkową.
Używanie słów pochodzących z języka potocznego
Nazwy rodzajowe to nazwy powszechnie używane. Określają wspólne cechy danej kategorii towarów i usług. Wskazują one na rodzaj oferowanych produktów przez przedsiębiorców. Dlatego nie zarejestrujemy nawy “bransoletka” dla sklepu jubilerskiego albo “świeża bułeczka” dla piekarni.
Złe obyczaje
Rejestracja znaku towarowego może zostać odrzucona jeżeli ekspert Urzędu Patentowego stwierdzi, że treść, forma lub znaczenie znaku jest sprzeczne z zasadami moralnymi lub obraża inne osoby lub grupy społeczne.
Zgłoszenie w złej wierze
Zgłoszenie znaku towarowego w złej wierze to celowe i świadome działanie, a zgłaszający nie jest uprawniony do jego używania. Często takie działanie ma na celu wykorzystanie popularności i renomy istniejących już znaków oraz czerpanie korzyści z nieuczciwego powiązania swojego biznesu z już znaną nazwą bądź logo. Jednak należy wspomnieć, że na etapie zgłoszenia rejestracja w złej wierze jest trudna do zweryfikowania. Często zdarza się, że takie zgłoszenie i rejestracja takiego znaku jest powodem do unieważnienia znaku towarowego.
Wykorzystanie elementów symbolicznych, o charakterze religijnym, patriotycznym i kulturowym.
Nie otrzyma ochrony znak towarowy, który zawiera symbole patriotyczne. Stanowią one dziedzictwo narodowe, a wykorzystanie ich może spowodować naruszenie uczuć innych. Dodatkowo wykorzystanie symboli narodowych czy religijnych stanowi własność publiczną, a ich użycie mogłoby spowodować zdezorientowanie odbiorcy.
Znaki wprowadzające w błąd
Znak towarowy to oznaczenie, które nie może mylić odbiorcy co do pochodzenia czy jakości produktu lub usługi. Rejestracja znaku towarowego, który wprowadza odbiorcę w błąd byłaby sprzeczna z zasadami uczciwego obrotu gospodarczego i wprowadziłaby chaos na rynku. Taki znak mogłaby wykorzystywać nieuczciwa konkurencja i w nierówny sposób konkurować z innymi.
Co to jest odmowa tymczasowa rejestracji znaku towarowego
Odmowa rejestracji znaku towarowego przez Urząd Patentowy niekoniecznie oznacza, że znaku towarowego nie można już zastrzec. Istnieje możliwość złożenia wyjaśnień i odwołanie się od decyzji, która nie jest ostateczna. Urząd ma prawo odmówić rejestracji znaku, jeżeli jego ekspert uzna, że występują bezwzględne przesłanki do odmowy jego zastrzeżenia. Owa odmowa jest zawsze poprzedzona wysłaniem zawiadomienia do właściciela znaku, w którym są wskazane podstawy odmowy. Po otrzymaniu pisma, w wyznaczonym terminie możesz wysunąć kontrargumenty, które będą przemawiały za tym, że Twoje oznaczenie powinno uzyskać ochronę prawną. Jest to również czas, który polega na wyeliminowaniu wszystkich ewentualnych błędów czy uzupełnienie niewłaściwe przedstawionej dokumentacji. To czas abyś mógł udowodnić unikalność i oryginalność Twojego oznaczenia. Jeżeli Twoje argumenty i dowody zostaną uznane za wymagające uwzględnienia, to Twoja sprawa trafia z powrotem do dalszego procedowania. Wiele razy wskazaliśmy, że rejestracja znaku towarowego nie ogranicza się wyłącznie do poprawnie złożonego wniosku zgłoszenia. To proces, który wymaga sporego przygotowania, doświadczenia i wiedzy z zakresu prawa własności intelektualnej. Jeżeli jesteś w trakcie zastrzegania znaku towarowego i otrzymałeś odmowę tymczasową skorzystaj z naszej pomocy, napisz lub zadzwoń. Nasi eksperci pomogą Ci złożyć odpowiednie wyjaśnienia do Urzędu Patentowego. Odmowa tymczasowa rejestracji znaku towarowego może mieć poważne konsekwencje. Jeżeli w odpowiednim czasie właściciel znaku nie złoży wystarczających wyjaśnień lub nie naprawi błędów zawartych w zgłoszeniu odmowa stanie się ostateczna.
Czym jest odmowa całkowita na rejestrację znaku towarowego
Jeśli złożyłeś odpowiedź na odmowę tymczasową, Urząd Patentowy może uwzględnić Twoje argumenty lub też je odrzucić. W tym drugim przypadku odmowa dalszego postępowania ma charakter kończący postępowanie. To tak zwana odmowa całkowita. Nie zamyka to jednak Twojej drogi odwoławczej. Możesz w dalszym ciągu odwołać się do sądu administracyjnego, który jest właściwy m.in. do rozpoznawania tego typu spraw. Co prawda proces rejestracji znaku zostanie znacznie wydłużony, ale odwołanie od decyzji Urzędu Patentowego może okazać się skuteczne. Wówczas sprawa z powrotem trafia do urzędu, który uznaje brak istnienia przesłanek bezwzględnych i publikuje znak w biuletynie, co rozpoczyna kolejny etap zgłoszenia tzw. okres sprzeciwowy.
Jak uniknąć odmowy rejestracji znaku towarowego?
Samo złożenie wniosku o rejestrację znaku towarowego nie wystarczy aby otrzymać decyzję o rejestracji znaku. Ekspert Urzędu Patentowego podczas przeprowadzonego badania może stwierdzić, że zgłoszone oznaczenie nie może zostać zastrzeżone. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo otrzymania takiej sytuacji należy podjąć pewne kroki. Poniżej znajdziesz wskazówki jak uniknąć pojawienie się odmowy podczas rejestracji znaku towarowego.
Badanie znaku przed rejestracją
Przed zgłoszenie znaku przed rejestracją koniecznie sprawdź czy Twoje oznaczenie posiada zdolność odróżniającą oraz czy nie koliduje z już istniejącymi znakami. Sprawdzenie podobieństwa i identyczności do znaków już zarezerwowanych jest kluczowe w uzyskaniu prawa ochronnego. Pozwala uniknąć pojawienia się sprzeciwów do rejestracji znaku towarowego.
Klasyfikacja nicejska
Warunkiem obowiązkowym w zgłoszeniu znaku do rejestracji jest wskazanie klasyfikacji towarowo-usługowej, w której oznaczenie ma uzyskać prawo ochronne. Ważne aby klasyfikacja towarowo-usługowa była precyzyjnie sformułowana. Należy unikać ogólnych opisów, które mogą prowadzić do niejasności. Pamiętaj aby podczas rejestracji wskazać tylko takie klasy towarowo-usługowej, które wskażą na rzeczywiste używanie znaku, jednocześnie nie zapominając o perspektywach rozwoju marki w przyszłości.
Złożenie wniosku
Zadbaj o poprawnie uzupełnienie i opłaceniu zgłoszenia. Ekspert Urzędu Patentowego w pierwszej kolejności sprawdza czy opłata za zgłoszenie została złożona w odpowiedni sposób i czy wniosek nie zawiera błędów formalnych. Jeżeli doszuka się nieprawidłowości wezwie zgłaszającego do ich naprawy w odpowiednim terminie.
Często zadawane pytania
Poznaj odpowiedzi na popularne pytania
Jednym z głównych przyczyn odmowy rejestracji znaku towarowego jest pojawienie się bezwzględnych przeszkód w jego rejestracji. Do tych przeszkód należy zgłoszenie zbyt opisowych lub rodzajowych znaków, które nie mogą otrzymać prawa ochronnego.
Możliwość rejestracji znaku, który jest podobny do już istniejącego znaku, zależy od kilku czynników. Należą do nich m.in. stopień podobieństwa między znakami, rodzaj towarów lub usług objętych znakiem, a także stopień prawidłowego odróżniania między znakami przez potencjalnych odbiorców.
Tak, istnieje możliwość odwołania się od decyzji o odmowie rejestracji znaku towarowego. Może to obejmować przedstawienie dodatkowych argumentów i dowodów, które mogą przekonać urząd do zmiany swojej decyzji.
Marcin Setlak
Prawnik, CEO w kancelarii Brandelaw. Specjalizuje się kreacji marek oraz własności intelektualnej. Stworzył ponad 300 marek firm i produktów. Wykładowca w Centrum Prawa Własności Intelektualnej im. H. Grocjusza oraz Akademii Leona Koźmińskiego.