fb
Zapytaj o szczegóły

Zastrzeżenie znaku towarowego

Zadzwoń:
883 222 282
powrót

Własna marka w mediach społecznościowych. Jak ją chronić

Opinie i porady

Kanały na YouTube, Blogi, vlogi, podcasty, fanpage na Facebooku – to tylko niektóre ze środków do wyrażania siebie w Internecie. Poświęcanie czasu swoim odbiorcom, dopracowywanie treści które do nich trafiają może stać się zarówno sposobem na życie, jak i realizacją pasji. Kiedy zaczynamy na swoim blogu, kanale czy fanpage’u zarabiać, powinna zapalić nam się czerwona lampka.

Moja marka to ja

Skoro mam wielu followersów, ludzie chętnie oglądają/czytają to co chce im przekazać i w końcu zarabiam na tym, to znaczy, że przedstawia to realną wartość.Wartość dającą się przełożyć na pieniądze. Wszystko to osiągam działając pod określoną nazwą, która tak naprawdę już od początku mojej działalności tworzy moją jedyną i niepowtarzalna markę. Ale czy taka nazwa może stanowić mój znak towarowy? Oczywiście! Ona już go stanowi. Nawet mimowolnie, niezależnie od moich zamierzeń i zupełnie nieświadomie działam posługując się właśnie znakiem towarowym – co warto dodać – niezarejestrowanym znakiem towarowym.

Perfidny imitator

Co w sytuacji, gdyby ktoś połakomił się na mój sukces i chcąc czerpać bezprawne korzyści z mojej rosnącej popularności stworzył podobny blog, kanał, podcast o podobnej tematyce i pod bardzo podobną nazwą? Fakt, że moja nazwa nie została zarejestrowana jako znak towarowy działa na moja niekorzyść. Brakuje mi argumentów za pomocą których mogę udowodnić naruszenie, bronić mojej nazwy. Nie mam czym walczyć z naruszycielem. Brak mi dowodów na to, że byłem pierwszy na tym – niekiedy naprawdę trudnym – rynku. Prawo do znaku towarowego operuje na zasadzie pierwszeństwa – i tu niestety, nie liczy się kto pierwszy coś stworzył, ale kto pierwszy to zarejestrował. Działa tu zasada „kto pierwszy ten lepszy”, dlatego szybkie podjęcie działań zmierzających do rejestracji znaku towarowego jest tak ważne.

Takim brakującym dowodem i orężem w ręku byłoby niewątpliwie świadectwo ochronne znaku towarowego wydane przez Urząd Patentowy RP. Gdybym swoją nazwę odpowiednio wcześnie zarejestrował jako znak towarowy sytuacja przedstawiałaby się zgoła inaczej. Miałbym dużo więcej praw i możliwości podjęcia kroków prawnych, aby swoją nazwę, na którą tak długo pracowałem chronić. Mógłbym osobie trzeciej zakazać bezprawnego używania swojej nazwy. Zgodnie z przepisami, właścicielowi prawa ochronnego do znaku towarowego przysługuje prawo wyłącznego używania go w sposób zarobkowy i zawodowy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a także prawo zakazania osobom trzecim używania swojego zarejestrowanego znaku towarowego. Oznacza to nic innego jak to, że posiadając zarejestrowany znak towarowy, mogę w sposób wyłączny – a więc ja i tylko ja – zarabiać na nim, zarabiać na swojej nazwie. Nikt poza mną nie ma prawa tego robić.

Jak to się chroni

Jak zastrzec nazwę, której używam w mediach społecznościowych? Przygotowując i składając w Urzędzie Patentowym RP podanie o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy. W podaniu powinno znaleźć się:

- imię i nazwisko zgłaszającego/nazwa firmy oraz adres miejsca zamieszkania/siedziby.

- przedstawienie znaku towarowego, tzn. nazwy mojego bloga, kanału czy strony (tutaj należy zastanowić się czy chce zastrzec nazwę w postaci znaku towarowego słownego czy słowno-graficznego. Logo wydaje się bardziej chwytliwe, wpadające w pamięć, natomiast znak słowny przyznaje najszersza ochronę, tzn. można używać go w różnych wersjach. Z drugiej strony w przypadku nazwy opartej na tematyce bloga możemy spotkać się z zarzutem opisowości ze strony Urzędu, z którego wybawić może nas grafika znaku. Decydując się na ten drugi do podania należy dołączyć odbitkę znaku)

- listę towarów i usług, dla których żądamy ochrony (znaki zastrzegane są w konkretnych klasach towarowo-usługowych dla konkretnych towarów i usług. To, dla jakich towarów i/lub usług zastrzegę swój znak, będzie zależało w dużej mierze od tematyki mojego bloga. Przykładowo prowadząc bloga o modzie i jednocześnie mając w ofercie swojego sklepu internetowego ubrania, mój znak towarowy zastrzegę dla ubrań, obuwia i nakryć głowy w klasie 25 oraz prowadzenie blogów, dzienników internetowych, publikacje on - lin książek, periodyków, tekstów, tekstów o tematyce modowej, tekstów innych niż reklamowe, publikacja zdjęć, w tym zdjęć reklamowych, modowych, prezentujących stylizacje modowe, doradztwo w zakresie mody, usługi stylizacji modowej w klasie 41. Klasy towarowe i usługowe sklasyfikowane są w Międzynarodowej Klasyfikacji Towarów i Usług, przypomina to nieco PKD)

Z ochrony marki w postaci zarejestrowanego znaku towarowego skorzystało jak dotąd wielu mniej lub bardziej znanych i popularnych blogerów czy youtuberów. Poniżej kilka przykładów:

R.317137

R.321979

FOOT TRUCK Z.502448

TO JUŻ JUTRO Z.477179

R.315363

DLA PIENIĘDZY R.309074

 

Z.452363

R.309073

NIEPRZYGOTOWANI R.309071

Rejestracja marki jest dziś kluczowa kwestią. Dzięki niej nie utracisz unikalnego pomysłu i długich godzin pracy które poświęciłeś na rozwój społeczności. Wybierając przemyślane rozwiązania masz wpływ na zachowanie innych w sieci. Jeśli prowadzisz własny blog czy kanał na YouTube, nie wahaj się i zarejestruj jego nazwę już na wczesnym etapie Twojej twórczej działalności. Pamiętaj, że konkurencja nie śpi i niedługo może być już na to za późno.

Często zadawane pytania 

Jak stworzyć markę firmy?

Tworząc markę musisz pamiętać aby była unikatowa, rozpoznawalna dla klienta i co ważne bezpieczna pod kątem prawnym. Jeżeli Twój znak będzie wykorzystywany przez konkurencję cała Twoja praca pójdzie na marne, nie mówiąc już o poniesionych kosztach finansowych.

Jak chronić markę w mediach społecznościowych? 

Ochrona marki w przestrzeni wirtualnej jest dość trudna. Wynika to z faktu, że trudno jest określić gdzie i kiedy dochodzi do naruszeń znaku towarowego. Odpowiedzią na te problemy jest na pewno zastrzeżenie nazwy, loga, domeny czy strony internetowej. Działanie to zapewni Ci ochronę na różnych polach Twojej działalności i ułatwi dochodzenie roszczeń.

Zobacz również:

Ochrona znaku towarowego w Unii EuropejskiejPo co badać znak przed rejestracją?Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimiCo to jest klasyfikacja towarów i usług?Badanie zdolności ochronnej znakiZastrzeżenie nazwy i logo firmyZastrzeżenie nazwy i logo produktuDostosowanie znaku do rejestracjiMonitoring znaku towarowego

 

Pomagam obniżyć opłaty urzędowe
aż o 75%!

Znaki towarowe - kancelaria
Marcin Setlak
Prawnik
Telefon883 222 282
Plane[email protected]

Zapytaj o zastrzeżenie znaku towarowego

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania
Znaki towarowe - kancelaria
Marcin Setlak
Prawnik
Telefon883 222 282
Plane[email protected]
Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu obsługi przesłanego zapytania i udzielenia odpowiedzi na nie.
Przeczytaj jak przetwarzamy
Twoje dane.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Marcin Setlak prowadzący działalnośćgospodarczą pod firmą BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą al. Warszawska 102, 20-824 Lublin, NIP 7381890884, REGON 362446190 (dalej jako: ADO), z którym możliwy jestkontakt pod adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanieskierowane za pośrednictwem formularza kontaktowego. Podanie adresu e-mail jestniezbędne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. ADO będzie przetwarzał Państwaadres e-mail w oparciu o realizację prawnie uzasadnionego interesu ADO jakoadministratora danych, w postaci udzielenia odpowiedzi na złożone zapytanie, a zatem napodstawie art. 6 ust. 1 lit. f) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku zprzetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danychoraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalejRODO). Podanie imienia, nazwiska i numeru telefonu jest dobrowolne, a podając te danew formularzu wyrażają Państwo zgodę na ich wykorzystywanie.

ADO będzie przetwarzał Państwa dane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi, apo tym czasie w zakresie i przez okres niezbędny dla ustalenia, dochodzenia izabezpieczenia ewentualnych roszczeń, mogących mieć związek z komunikacją zużytkownikiem lub odpowiedzią na zapytanie skierowane za pośrednictwem formularzakontaktowego (na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).

Podanie danych jest dobrowolne, jednak brak adresu e-mail uniemożliwia uzyskanieodpowiedzi na pytanie skierowane za pośrednictwem formularza kontaktowego. ADOinformuje, że w oparciu o dane osobowe nie będą podejmowane decyzje w sposóbzautomatyzowany, nie będą one przedmiotem sprzedaży ani udostępniania podmiotomzewnętrznym, za wyjątkiem podmiotów i okoliczności ich ujawnienia przewidzianychprzepisami prawa oraz podmiotów świadczących usługi na rzecz ADO, np. hostingowe lubIT. Państwa dane osobowe nie będą również przekazywane do państw trzecich luborganizacji międzynarodowych.

ADO informuje, że przysługuje Państwu prawo dostępu do danych, ich sprostowania,usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobecprzetwarzania danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego, a także prawo doprzenoszenia danych. Aby skorzystać z przysługujących Państwu praw, prosimy o kontaktna adres e-mail wskazany powyżej. W treści wiadomości prosimy o wskazanie treściżądania (np. chęć dostępu do danych).

Dowiedz się więcej na polityka prywatności.

Pobierz darmowy e-book

Pamiętaj, drukuj tylko to co konieczne - chrońmy lasy!

praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych

prosty, zrozumiały język

konkretne przykłady

Ebook 10 zagadnień prawnych które musisz znać

Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.

Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.

Twoje dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu marketingu produktów i usług BRANDELAW oraz dystrybucji materiałów informacyjnych i promocyjnych, na podstawie zgody. Przeczytaj jak przetwarzamy
Twoje dane.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Marcin Setlak prowadzący działalność gospodarczą pod firmą BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą al. Warszawska 102, 20-824 Lublin, NIP 7381890884, REGON 362446190 (dalej jako: ADO), z którym możliwy jest kontakt pod adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu marketingu produktów i usług BRANDELAW oraz dystrybucji materiałów informacyjnych i promocyjnych, na podstawie Państwa zgody - art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danychoraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). By móc otrzymywać materiały marketingowo-informacyjne na podany w formularzu adres e-maillub numer telefonu, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniu usług drogą elektronicznąoraz ustawy Prawo telekomunikacyjne, potrzebujemy dodatkowej zgody wynikającej właśnie z tych przepisów. Brak wyrażenia tej zgody uniemożliwia otrzymywanie informacjina podany adres e-mail lub numer telefonu.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonych zgód lub doczasu zaprzestania świadczenia usług w formie newsletter. Aby wycofać zgody prosimy okontakt z BRANDELAW Marcin Setlak na adres e-mail wskazany powyżej. Odbiorcy, którym mogą być ujawnione Państwa dane są podmiotami, z którymi ADO zawarł umowę na świadczenie usług serwisowych systemów informatycznych. Nie będą one również udostępniane innym odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państwtrzecich czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

Mają Państwo prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania,usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do przenoszenia danych.Mają Państwo również prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych jeżeli uznają Państwo, że przetwarzanie danych osobowych przez BRANDELAW narusza przepisy RODO. Mają Państwo również prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie, przy czym wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Aby skorzystać z przysługujących Państwu praw, prosimy o kontakt na adres e-mail wskazany powyżej. W treści wiadomości prosimy o wskazanie treści żądania (np. chęć dostępu do danych).Podanie przez Państwa danych osobowych jest dobrowolne, niemniej bez ich podania niebędzie możliwe przekazywanie Newslettera. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych przez BRANDELAW w Polityce Prywatności serwisów BRANDELAW: https://brandelaw.pl/polityka-prywatnosci.html.

Dowiedz się więcej na polityka prywatności.
powrót do góry
jak zastrzec nazwę firmy
f
facebook