praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Zastrzeżenie znaku towarowego
W Polsce od wielu lat istnieje podobne prawo ochronne, tj. zastrzeżony znak towarowy gwarancyjny. Jego funkcją jest zapewnienie o tym, że dany towar, który został nim oznaczony posiada charakterystyczne dla siebie właściwości.
Znakiem certyfikującym UE jest taki znak, który pozwala odróżnić towary lub usługi certyfikowane przez właściciela znaku pod względem materiału, sposobu produkcji towarów lub świadczenia usług, jakości, dokładności lub innych właściwości. Znak certyfikujący Unii Europejskiej nie obejmuje towarów i usług certyfikowanych pod względem pochodzenia geograficznego, to znaczy, że tym znakiem można oznaczać produkty odznaczające się pewnymi charakterystycznymi właściwościami i to niezależnie od tego, skąd te produkty pochodzą.
Wprowadzony do systemu znak certyfikujący UE daje konsumentom gwarancję, że kupowany towar czy usługa odznacza się charakterystycznymi cechami i określoną jakością. Oznacza to, że towar albo usługa opatrzona takim znakiem jest zgodna ze standardami określonymi w regulaminie używania takich znaków. Osoba używająca znaku certyfikującego UE, opatrując nim swoje towary lub usługi, podlega kontroli sposobu i jakości wytwarzania produktów lub świadczenia usług przez właściciela znaku certyfikującego (który sam znaku używać jednak nie może).
Każdy kto chce zgłosić swój znak jako certyfikowany, musi do zgłoszenia rejestracji znaku towarowego dołączyć oświadczenie o tym, że zgłasza znak certyfikujący UE. Opłata za zgłoszenie znaku obejmującego jedną klasę towarową, drogą elektroniczną wynosi 1500 euro.
Regulamin używania znaku certyfikującego
Regulamin używania znaku certyfikującego należy przedłożyć w terminie 2 miesięcy od daty zgłoszenia znaku towarowego. Regulamin stanowi istotę samego znaku, ponieważ zawiera podstawowe informacje na temat samego znaku i kiedy można go używać. Taki regulamin zawiera w szczególności:
Do regulaminu należy dołączyć także wykaz towarów i usług, co do których zgłoszono znak certyfikujący.
Właściciel znaku certyfikującego UE
Właścicielem znaku certyfikującego UE nie może być każdy. Może nim być każda osoba prawna lub osoba fizyczna. Wprowadzony zmianami w prawie znaków towarowych Unii Europejskiej znak certyfikowany ma pewne ograniczenia w tym zakresie – właścicielem znaku towarowego nie może być osoba prowadząca działalność związaną z dostawą towarów i usług, które są objęte certyfikatem, czyli takie które są objęte znakiem certyfikującym. Oznacza to, że taka osoba tylko rejestruje znak certyfikowany i udostępnia go innym osobom, a sam z niego nie może korzystać.
Oprócz ograniczenia co do właściciela znaku, istnieje jeszcze jedna przeszkoda w kwestii otrzymania znaku certyfikującego UE. Chodzi tutaj o wspomniany już zakaz zgłoszenia znaku do odróżnienia towarów lub usług objętych znakiem pod względem pochodzenia geograficznego ze względu na to, że znak certyfikujący ma służyć odróżnieniu towarów lub usług pod kątem ich charakterystycznych cech użytkowych i funkcjonalnych.
Znaki certyfikujące UE są znakami, które mają szczególną wagę w obrocie gospodarczym. Mają one na celu zagwarantować konsumentowi charakterystyczne właściwości produktu, które odznaczają dany towar lub usługę niezależnie od tego, w jakim miejscu się je wytwarza.
Co to jest znak certyfikujący?
Jest to taki znak, z którego właściciel sam nie może z niego korzystać, ale określa zasady w jaki sposób inne podmioty mają ten znak stosować. Znak certyfikowany często wskazuje, że towary i usługi posiadają określone cechy. Zasady używania takiego znaku są zdefiniowane w regulaminie stosowania znaku.
Na co pozwala znak certyfikujący Unii Europejskiej?
Posiadanie znaku certyfikacyjnego oznacza, że towar albo usługa opatrzona takim znakiem jest zgodna ze standardami określonymi w regulaminie używania tych znaków. Wprowadzony do systemu znak certyfikujący Unii Europejskiej daje konsumentom gwarancję, że kupowany towar czy usługa oznacza się charakterystycznymi cechami i określoną jakością.
Ochrona znaku towarowego w Unii EuropejskiejPo co badać znak przed rejestracją?Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimiCo to jest klasyfikacja towarów i usług?Badanie zdolności ochronnej znakiZastrzeżenie nazwy i logo firmyZastrzeżenie nazwy i logo produktuDostosowanie znaku do rejestracjiMonitoring znaku towarowego
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.