Ile trwa rejestracja znaku towarowego?

Rejestracja znaku towarowego wiąże się z wieloma korzyściami, takimi jak zdobycie wyłącznego prawa do używania znaku i możliwością walki z nieuczciwą konkurencją. Jednak jak długo trwa rejestracja znaku towarowego? Ile będziesz musiał czekać, aż będziesz mógł cieszyć się z otrzymanego prawa? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Marcin Setlak
Artykuł napisany pod redakcją
Marcin Setlak
19.12.2024 - 3 min czytania
Ile trwa rejestracja znaku towarowego?

Rejestracja znaku towarowego – jak długo trwa procedura?

Jak długo trwa procedura rejestracji znaku towarowego? Odpowiedź na to pytanie jest typowa dla niemal każdej procedury prawnej – to zależy. Po pierwsze, zależy to od terytorium, na którym będziesz ubiegał się o ochronę swojego znaku. Na przykład najszybciej ochroną będziesz mógł cieszyć się rejestrując znak towarowy w EUIPO (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej), trochę dłużej na rejestrację swojego znaku poczekasz w Polsce. Po drugie, zależy to od tego, czy w czasie rejestracji napotkasz na przeszkody, np. w postaci źle wypełnionego wniosku lub w postaci sprzeciwu zgłoszonego przez inną firmę. Takie sytuacje mogą znacznie wysłużyć procedurę rejestracji, dlatego, jeżeli zależy Ci na szybkim uzyskaniu prawa z rejestracji, lepiej zleć to zadanie profesjonalistom. Po trzecie, na długość procedury wpływają ustawowe terminy wynikające z przepisów prawa, np. 3-miesięczny okres sprzeciwowy to czas, którego nie można skrócić.

czas

Ilustracja nawiązująca do czasu jak trzeba poświęcić na rejestrację znaku towarowego


Jak długo trwa rejestracja znaku towarowego w Polsce

Jeżeli chcesz zastrzec swój znak towarowy w Polsce, to przygotuj się na około 6 -8-miesięczną procedurę (bez dodatkowych komplikacji np. w postaci sprzeciwu). Długo? Tak, jest to naszym zdaniem zbyt długo, jak na współczesne realia prowadzenia biznesu, jednak czas ten i tak od 2014 r. uległ skróceniu. Przed 2014 rokiem procedura rejestracji znaku towarowego w Polsce trwała nawet 2 lub 3 lata! Także z tej perspektywy skrócenie czasu rejestracji do około 6-8 miesięcy to i tak duży sukces. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, procedura może trwać dłużej lub krócej, w zależności od tego, czy po drodze nie wystąpią żadne komplikacje oraz od tego, jakie obłożenie pracą ma w danej chwili Urząd Patentowy RP (każdy wniosek jest przypisywany do konkretnego urzędnika, który od początku do końca będzie zajmował się rejestracją Twojego znaku).

Ile trwa zastrzeżenie znaku towarowego w Unii Europejskiej?

Rejestracja znaku towarowego w Unii Europejskiej trwa około 6 miesięcy. Cała procedura toczy się online przez specjalnie opracowaną do tego celu platformę, dzięki czemu nie tracimy czasu na dostarczanie i odbieranie listów z Alicante w Hiszpanii, gdzie swoją siedzibę ma EUIPO (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej).

Ile trwa zastrzeżenie znaku towarowego w innych krajach?

Jeżeli chcesz zastrzec swój znak towarowy w innym kraju niż  Polska lub w innym obszarze niż Unia Europejska masz dwie możliwości: rejestracja bezpośrednio w urzędzie krajowym danego państwa lub rejestracja za pośrednictwem Światowej Organizacja ds. Własności Intelektualnej (WIPO). W obydwu przypadkach czas trwania procedury będzie zależny od konkretnego Państwa, w którym będziesz ubiegał się o ochronę. Na przykład w Chinach trwa to od 3 do 18 miesięcy, a na Ukrainie od 12 do 19 miesięcy.

fotolia_69544992_subscription_monthly_m_big

Ilustracja nawiązuje do rejestracji znaku towarowego


Ile trwają poszczególne etapy procedury rejestracji znaku towarowego?

Procedura rejestracji znaku towarowego w Polsce, Unii Europejskiej i w wielu innych państwach na świecie przebiega według bardzo podobnej procedury. Poniżej rozpiszemy standardowy czas trwania poszczególnych etapów dla procedury przez Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (na podstawie naszego doświadczenia):

  • rozpatrywanie wniosku przez Urząd Patentowy pod względem formalnym i prawnym – 1- 3 miesięcy, jednak Urząd nie ma tutaj wyznaczonego limitu czasu, więc ten etap może trwać zarówno nieco krócej, jak i dłużej;
  • okres sprzeciwowy – 3 miesiące – rozpoczyna się od publikacji znaku w Biuletynie Urzędu Patentowego. Jest to czas ściśle określony ustawowo, który nie może być w żaden sposób ani przedłużony, ani skrócony;
  • przygotowanie decyzji o rejestracji znaku przez Urząd – 2-4 tygodnie od zakończenia okresu sprzeciwowego;
  • czas na opłacenie decyzji warunkowej o rejestracji znaku – maksymalnie 3 miesiące; po otrzymaniu decyzji o rejestracji znaku czeka Cię wniesienie opłat urzędowych za 10 letni okres ochrony znaku towarowego i jego publikację w Wiadomościach Urzędu Patentowego. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej otrzymasz świadectwo ochronne znaku towarowego, jednak Urząd Patentowy daje Ci zapas czasu na wniesienie opłat w postaci 3 miesięcy od dnia otrzymania decyzji. Jest to czas ustawowo określony, którego nie można wydłużyć. Jeżeli nie wniesiesz w tym czasie opłat, ochrona Twojego znaku zostanie przez Urząd anulowana.

Ile trwa rejestracja znaku towarowego – od kiedy chroniony jest znak towarowy?

Często dostajemy od naszych klientów pytania, czy ich znak jest chroniony już od momentu złożenia wniosku o jego rejestrację do urzędu.  Nie, trzeba poczekać na koniec procedury (bo np. ktoś może złożyć swój sprzeciw i rejestracja się nie powiedzie). Czyli znak towarowy będzie podlegał ochronie dopiero po przejściu całej procedury (czyli po 6-8 miesiącach), ale sama ochrona zostanie nadana od dnia złożenia wniosku.


Załóżmy, że wniosek o rejestrację swojego znaku składasz do urzędu 1 maja 2019 r. Urzędnicy weryfikują wniosek pod względem formalnym i prawnym, po czym publikują go w Biuletynie Urzędu Patentowego 1 lipca 2019 r. Od tego momentu rozpoczyna bieg 3-miesięczny okres sprzeciwowy, który kończy się 1 października 2019 r. Nikt nie wniósł sprzeciwu. Urzędnicy przygotowują decyzję o rejestracji Twojego znaku. Dnia 30 października 2019 otrzymujesz decyzję, że Twój znak otrzymał ochronę od dnia 1 maja 2019 r.

Jak widzisz, zastrzeżenie znaku towarowego to procedura, która trwa dosyć długo, jednak warto ją przejść i korzystać z prawa ochronnego na znak towarowy. Jeżeli interesuje Cię koszt rejestracji znaku towarowego, zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami na ten temat: koszt rejestracji znaku towarowego w Polsce, w Unii Europejskiej  i na świecie.

Marcin Setlak

Marcin Setlak

Prawnik, CEO w kancelarii Brandelaw. Specjalizuje się kreacji marek oraz własności intelektualnej. Stworzył ponad 300 marek firm i produktów. Wykładowca w Centrum Prawa Własności Intelektualnej im. H. Grocjusza oraz Akademii Leona Koźmińskiego.

Zaufali nam

Dołącz do naszych zadowolonych klientów

3kiwi
Europejskie centrum rozwoju kadr
6krokow.pl
Slimgo
Biznesowi.pl
Carrotspot
Lepione
Kursanto
Żegluga warszawska
Miquido
Symbio
Lechamnn
Poznańska Manufaktura Porcelany
Mammodiagnostyka
IBG
Trzech Kumpli
Gasbank
Pan Tabletka
Simon says
See bloggers
Fundacja dzieciom
Galileum
Wolves
Kebabpod
Maxton design

Zapytaj o zastrzeżenie znaku towarowego

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

883 222 282 [email protected]

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu obsługi przesłanego zapytania i udzielenia odpowiedzi na nie. Przeczytaj jak przetwarzamy Twoje dane. Dowiedz się więcej na polityka prywatności.

Pobierz darmowy e-book

Pamiętaj, drukuj tylko to co konieczne - chrońmy lasy!

Jak chronić swoją markę przed oszustami? - darmowy ebook
  • praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
  • prosty, zrozumiały język
  • konkretne przykłady

Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.