praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Zastrzeżenie znaku towarowego
Pierwszą, naprawdę dużą zmianą jest zniesienie dwuetapowości opłat w postępowaniu zgłoszeniowym. Dotychczas, dokonując w Urzędzie Patentowym RP zgłoszenia znaku towarowego należało dokonać opłaty, która zawierała opłatę za ilość zgłoszonych klas. Następnie, jeżeli zgłoszenie nie napotkało na żadne trudności, tj. sprzeciw właściciela znaku wcześniejszego lub odmowę Urzędu na podstawie przesłanek bezwzględnych, wówczas ekspert Urzędu wydawał tzw. decyzje warunkową udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy. “Warunkowość” decyzji polegała na tym, że rejestracja stawała się skuteczna i Urząd wydawał Świadectwo Ochronne rejestracji znaku towarowego tylko pod warunkiem uiszczenia kolejnej opłaty, tzw. rejestracyjnej - za ilość klas towarowo-usługowych oraz publikację znaku w publikatorze urzędowym: Wiadomościach Urzędu Patentowego. Opłata ta pokrywa ochronę znaku w pierwszym dziesięcioletnim okresie ochronnym. W decyzji warunkowej Urząd wyznaczał termin trzech miesięcy na uiszczenie opłaty. Jeżeli zgłaszający uchybił temu terminowi, decyzja wygasała, a znak towarowy, pomimo, że nie napotkał żadnych przeszkód rejestracyjnych, nie był rejestrowany.
W praktyce przysparzało to sporo problemów, ponieważ bardzo często przedsiębiorcy zapominali o dokonaniu drugiej opłaty, w rezultacie czego, znak upadał. Powodowało to nie tylko brak rejestracji, ale utratę pierwszej opłaty, która w takiej sytuacji nie była zwracana. W konsekwencji zgłaszający inwestował w zgłoszenie znaku, tracił pieniądze, a na koniec pozostawał bez zarejestrowanego znaku, co oznaczało dla niego brak ochrony marki, w którą zainwestował. Nie da się ukryć, że sytuacje takie były dość kłopotliwe, a jedynym rozwiązaniem było ponowne zgłoszenie oznaczenia i ponowne pokrycie opłat urzędowych.
Po wprowadzeniu zmian, dwie opłaty zastąpi jedna, która będzie dokonywana na początku procedury, na etapie zgłoszenia znaku do ochrony. Takie rozwiązanie wydaje się korzystne dla zgłaszających. Odpada niepewność spowodowana tym, że w razie braku drugiej opłaty cała procedura zgłoszenia upadnie. W przypadku jednej opłaty, gdy znak nie napotka przeszkód rejestracyjnych w postaci odmowy Urzędu lub sprzeciwu osoby trzeciej, zostanie on bezwarunkowo zarejestrowany. Takie rozwiązanie ma miejsce w Urzędzie Unii Europejskiej Do Spraw Własności Przemysłowej i ma być to przeniesione na grunt polskiej ustawy. Zakłada to pewien automatyzm rejestracji na etapie po badaniu merytorycznym zgłoszenia i po okresie sprzeciwowym, natomiast daje pewność, że po dokonaniu zgłoszenia, przedsiębiorca nie musi dokonywać żadnych dodatkowych czynności, monitorować terminów czy wnosić dodatkowych opłat, których brak mógłby zniweczyć rejestrację znaku. Po pierwszej czynności zgłoszenia znaku towarowego do ochrony i dokonaniu opłaty, zgłaszający może spokojnie czekać na ostateczną decyzję Urzędu.
Warto nadmienić, iż z uwagi na zamianę dwóch opłat w jedną, prawdopodobnie będzie trzeba liczyć się z większą opłatą na początku, natomiast powinna ona być mniejsza niż suma dwóch opłat. Przykładowo, obecnie opłaty za zgłoszenie znaku towarowego w trzech klasach towarowo-usługowych opiewały na 690 PLN - opłata na etapie zgłoszenia + 1290 PLN - opłata na etapie rejestracji. W sumie za taki znak trzeba było zatem zapłacić 1980 PLN. Dla małych przedsiębiorców i osób fizycznych była to pewna zaleta, ponieważ drugą, większą opłatę można było “przełożyć” na później. Nie mniej, jak wspomniano powyżej, często kończyło się to brakiem uregulowania drugiej opłaty. Po zmianie, opłata początkowa będzie wyższa, ale jednocześnie niższa niż suma dwóch opłat. Wydaje się to bardziej precyzyjną sytuacją, w której przedsiębiorca już na początku jest w stanie określić czy posiada środki na dokonanie zgłoszenia i rejestrację znaku.
Warto wspomnieć również o planowanych zmianach w procedurze sprzeciwowej. W przypadku, gdy wobec zgłoszenia znaku towarowego zostanie złożony sprzeciw (po zmianie ustawy będzie to “opozycja”) przez właściciela znaku wcześniejszego, w sposób oczywisty wydłuża to (lub całkowicie uniemożliwia) samą procedurę zgłoszeniową. Postępowanie sprzeciwowe zazwyczaj trwało długo, gdyż w jego ramach strony miały nie tylko możliwość ugodowego rozstrzygnięcia sporu, gdzie termin mógł być przedłużony nawet do 6 miesięcy, ale też miały możliwość kilkukrotnego “wypowiedzenia” się w sprawie. Urząd wyznaczał terminy na złożenie pism przez strony - dla podmiotu polskiego był to jeden miesiąc, natomiast dla podmiotu zagranicznego, dwa miesiące. Po wydaniu ostatecznej decyzji, strony miały prawo odwołania się od niej, a dopiero po jej uprawomocnieniu i jeżeli była korzystna dla zgłaszajacego (tzn. odrzucała sprzeciw), znak towarowy mógł być zarejestrowany. W rzeczywistości, na taką rejestrację poprzedzoną sprzeciwem można było czekać nawet dwa lata.
Prognozowane zmiany zakładają skrócenie terminów w postępowaniu sprzeciwowym (opozycyjnym). Skróceniu takiemu ulega nie tylko czas na ugodowe rozstrzygnięcie sporu, o który będzie trzeba dodatkowo wnioskować, ale też same terminy na złożenie pism, które zostały zrównane do jednego miesiąca dla podmiotów polskich i zagranicznych. Zmiany te mają na celu przyspieszenie postępowania, co ma w rezultacie wpłynąć na szybsze wydanie decyzji w sprawie sprzeciwu (opozycji), a w dalszej kolejności szybszą rejestrację zgłoszonego oznaczenia.
Ponadto, jak wspomniano powyżej, rezygnuje się z obligatoryjnego okresu na ugodowe rozstrzygnięcie sporu, co też skróci całą procedurę. Strony, które zdecydują się negocjować w celu zawarcia ugody, zamiast długiego procesu sprzeciwowego, będą mogły skorzystać z prowadzonego odrębnie przez Urząd postępowania koncyliacyjnego.
Wszystkie powyższe zmiany, powinny wpłynąć pozytywnie na przyspieszenie samego procesu rejestracji znaku towarowego, zarówno w przypadku “gładkiego” zgłoszenia bez żadnych przeszkód, jak i w sytuacji, w której zgłoszenie napotka sprzeciw i konieczne będzie negocjowanie ugody lub wejście w spór w postępowaniu sprzeciwowy (opozycyjnym).
Ochrona znaku towarowego w Unii EuropejskiejPo co badać znak przed rejestracją?Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimiCo to jest klasyfikacja towarów i usług?Badanie zdolności ochronnej znakiZastrzeżenie nazwy i logo firmyZastrzeżenie nazwy i logo produktuDostosowanie znaku do rejestracjiMonitoring znaku towarowego
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.