praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Zastrzeżenie znaku towarowego
Kim jest używacz uprzedni znaku towarowego??
To osoba lub podmiot który prowadząc działalność gospodarczą o charakterze lokalnym posługuje się znakiem towarowym zarejestrowanym na rzecz innego podmiotu pod warunkiem, że używał tego oznaczenia już w momencie jego zgłoszenia w Urzędzie. Co to dla Ciebie znaczy? Jeśli jesteś przedsiębiorcą o charakterze lokalnym i prowadzisz działalność gospodarczą tj. świadczysz usługi lub oferujesz towary oznaczając je znakiem towarowym, który uprzednio został zarejestrowany przez inny podmiot, również możesz mieć prawo do tego oznaczenia! Jak to działa? Jakie kryteria musisz spełniać?
Co do zasady podmiot zgłaszający znak towarowy w Urzędzie Patentowym, po jego rejestracji uzyskuje monopol do używania znaku towarowego dla zgłoszonych towarów i usług. Jest od tego jednak wyjątek. Podmiot działający lokalnie, który w ramach swojej działalności posługuje się znakiem towarowym zarejestrowanym na rzecz innego podmiotu, który działa w dobrej wierze w ograniczonym (lokalnym) zakresie, jest uprawniony do dalszego posługiwania się tym oznaczeniem jeśli w momencie złożenia wniosku o rejestrację przez ten inny podmiot posługiwał się tym oznaczeniem.
Dobry Troll?
Kolejnym przypadkiem jest coraz powszechniejsza na całym świecie sytuacja związana z trollingiem patentowym. Czym on jest? To proceder polegający na zastrzeganiu przez podmioty trzecie nazw, logotypów lub pomysłów innych podmiotów działających na rynku. Celem trolla jest blokowanie możliwości używania nazwy, logo lub pomysłu ale przede wszystkim jest on nastawiony na zysk. Okradziony przedsiębiorca za odpowiednią sumę pieniędzy może otrzymać od takiego ,,biznesmena’’ prawo do znaku towarowego zarejestrowanego w Urzędzie Patentowym. Jest to działanie w złej wierze, nastawione na uzyskanie korzyści majątkowych. Oczywiście, koszty odkupienia takiego znaku od trolla patentowego są znacznie wyższe aniżeli koszty rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym.
Dzięki instytucji używacza uprzedniego możesz ochronić się przed takimi wydatkami – Jeżeli troll patentowy zażąda od Ciebie zaprzestania posługiwania się zarejestrowaną przez niego nazwą bądź logo, dalej będziesz mógł prowadzić swoją działalność. Warunek jest jeden - jej niewielki i lokalny charakter. Tylko pod tym warunkiem będziesz mógł używać danego oznaczenia w dotychczasowym zakresie.
Przepisy nie precyzują kim jest przedsiębiorca działający na małą skalę. Patrząc na orzecznictwo należy zauważyć, iż powinno być to przedsiębiorstwo oferujące swe usługi dla ograniczonej liczby klientów o charakterze lokalnym tj. ograniczonym terytorialnie, nie posiadającym bazy klientów o zasięgu krajowym. Jak już nadmieniono powyżej, uprawnienie używacza uprzedniego będzie przysługiwało tylko i wyłącznie wtedy kiedy przedsiębiorca taki działał w dobrej wierze tj. nie wiedział, że jego działalność i posługiwanie się danym oznaczeniem narusza prawa innych podmiotów.
Takie rozwiązanie niesie za sobą bardzo wiele korzyści dla przedsiębiorców, którzy nie zgłosili swoich znaków do zastrzeżenia w Urzędzie Patentowym. Używacz uprzedni znaku towarowego może legalnie korzystać z cudzego zarejestrowanego znaku towarowego. Oczywiście w okrojonym i w ograniczonym zakresie.
Uprawnienie to nie chroni przedsiębiorców jedynie przed trollami czy konfliktami biznesowymi, nie trudno sobie wyobrazić, że drobny przedsiębiorca prowadzi lokalną działalność pod określoną nazwą i logo a po pewnym czasie duży „gracz” na rynku wpada na podobny pomysł, nie mając świadomości, że ktoś inny prowadzi już działalność na mniejszą skalę. Ustawodawca chce w takich sytuacjach chronić słabszych lokalnych przedsiębiorców przed potentatami.
Chroniąc drobne podmioty prawodawca niewątpliwie wykazał się dobrą znajomością rynku. Mimo korzyści jakie posiada instytucja używacza uprzedniego znaku towarowego, warto chronić swoją markę w pełnym zakresie ponieważ większy poziom ochrony ogranicza ewentualne działania konkurencji. W przypadku własności intelektualnej najważniejsza jest prewencja - łatwiej zabezpieczyć się przed naruszeniem swoich praw niż post factum dochodzić ich przywrócenia.
Co zrobić jak ktoś zarejestruje moją nazwę firmy?
Coraz częściej dochodzi do takich sytuacji, że ktoś zarejestrował znak towarowy, który był już używany np. lokalnie przez jakiegoś przedsiębiorcę i chce odsprzedać prawa do znaku właśnie temu lokalnemu przedsiębiorcy, a tym samym wzbogacić się w sposób nieetyczny. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji możesz żądać wpisania swojego prawa do rejestru prowadzonego przez urząd dla już zarejestrowanej marki korzystając właśnie z prawa używacza uprzedniego.
Dlaczego warto zarejestrować znak towarowy nawet gdy firma działa lokalnie?
Może wydawać się, że jeżeli prowadzisz biznes lokalnie to rejestracja znaku towarowego nie jest potrzebna bo przecież wszyscy Cię znają i kojarzą. Nic bardziej mylnego. A co w sytuacji jeżeli w Twojej okolicy ktoś zarejestruje Twój dawno już używany znak towarowy, a Twoi klienci omylnie będą wybierać produkty konkurencji myśląc, że to ty je sprzedajesz? Nie dopuść do takiej sytuacji, działaj prewencyjnie, buduj firmę od podstaw, zarejestruj swoją markę.
Ochrona znaku towarowego w Unii EuropejskiejPo co badać znak przed rejestracją?Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimiCo to jest klasyfikacja towarów i usług?Badanie zdolności ochronnej znakiZastrzeżenie nazwy i logo firmyZastrzeżenie nazwy i logo produktuDostosowanie znaku do rejestracjiMonitoring znaku towarowego
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.