Kto może zarejestrować znak towarowy?

Dowiedz się kto i na jakich zasadach może zarejestrować znak towarowy.

Marcin Setlak
Artykuł napisany pod redakcją
Marcin Setlak
11.02.2025 - 3 min czytania
Kto może zastrzec znak towarowy

Znak towarowy ma służyć odróżnianiu produktów i usług jednych podmiotów od produktów i usług innych podmiotów uczestniczących w obrocie gospodarczym. Dlatego rejestracja znaku towarowego wskazana jest przedsiębiorcom w przypadku sprzedaży towarów lub usług, tak aby konsument mógł odróżnić oraz kojarzyć dany podmiot z określonym produktem lub usługą. Znak towarowy może zostać zastrzeżony w Urzędzie Patentowym RP, gdy wystarczająca jest ochrona krajowa, Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej gdy potrzebujemy ochrony na terenie Unii Europejskiej oraz WIPO gdy chcemy zastrzec znak w wybranym kraju. Jednak przed dokonaniem rejestracji, znak towarowy należy odpowiednio przygotować. Poprawnie wykonana weryfikacja znaku przed rejestracją niesie współmierne rezultaty i przekłada się na sukces, którym jest zastrzeżenie znaku towarowego.

Kto może i powinien zarejestrować znak towarowy?

Każda firma, stowarzyszenie, osoba, która chce inwestować w rozpoznawalność swojej marki może i wręcz powinna zastrzec znak towarowy. Działając na rynku, już od początku ponosi się koszty na budowę oraz promocję swojej marki. Chyba każdy chce, aby nazwa jego firmy lub działalności była kojarzona jak najbardziej pozytywnie i aby mogła bezpiecznie się rozwijać. Zatem prawo do znaku towarowego może przysługiwać każdemu bez znaczenia na wielkość czy rangę prowadzonej działalności.

Jak jednak pokazuje życie – nie każdy rejestruje swój znak towarowy. Częstymi przyczynami takiego stanu rzeczy są m.in. niezrozumienie zagadnienia, brak wiedzy specjalistycznej lub po prostu niechęć do ponoszenia związanych z tym kosztów. Jednak jeżeli myślisz o rozwoju swojej marki, jest to po prostu punkt obowiązkowy. Twój znak towarowy – nazwa Twojej firmy i jej logo – to Twoja wizytówka, zasób, o który powinieneś dbać w szczególny sposób – przecież poniosłeś (i pewnie dalej ponosisz) określone koszty, żeby je wypromować.

Nie zastrzegając używanego znaku towarowego, ryzykujesz poniesieniem strat właśnie w postaci dotychczasowych wydatków marketingowych przeznaczonych na promocję marki. Wystarczy, że firma konkurencyjna zacznie używać bardzo podobnego lub identycznego znaku towarowego, by podszyć się pod Twój wizerunek lub w skrajnym przypadku wystąpi do Ciebie z żądaniem zaprzestania naruszania ich praw do znaku.


Rozpocznij bezpłatną, wstępną weryfikację:


Zarejestrowany znak towarowy daje przede wszystkim wyłączność na jego używanie. Właściciel może zakazać innym używania znaku nie tylko identycznego, ale również podobnego do zarejestrowanego. Znak towarowy zwiększa też wartość rynkową i renomę firmy. Marka staje się atrakcyjniejsza w oczach odbiorców, ponieważ zyskuje nie tylko na popularności, ale także i wiarygodności. Zastrzeżony znak towarowy chroni towary i usługi przedsiębiorcy przed ich powielaniem i kopiowaniem.

fotolia_77693282_subscription_monthly_m_big

Kto może dokonywać czynności przed Urzędem Patentowym?

Zastrzeżeniem znaku towarowego możesz zająć się osobiście lub skorzystać z pomocy profesjonalisty. Jednym z nich jest rzecznik patentowy. To profesjonalny pełnomocnik świadczący pomoc prawną podmiotom gospodarczym, jednostkom organizacyjnym oraz osobom fizycznym w sprawach związanych, między innymi, ze znakami towarowymi. Listę rzeczników patentowych publikuje Urząd Patentowy. Alternatywą dla reprezentacji przez rzecznika patentowego jest nawiązanie współpracy z profesjonalną kancelarią brandingową, która przygotuje za Ciebie wszelkie formalności a Ty jedynie wyślesz wniosek do urzędu i dokonasz stosownych opłat.

Znak towarowy możesz zastrzec również samodzielnie, bez niczyjej pomocy. Aby zastrzec znak towarowy (nazwę i logo firmy) należy wypełnić odpowiedni wniosek, przedstawić oznaczenie, uiścić opłatę, czasami modyfikować wniosek zgodnie z wytycznymi Urzędu. Dodatkowo, po jakimś czasie może się okazać, że rejestracja znaku towarowego jest niemożliwa, bo ktoś już zastrzegł coś zbliżonego lub nie przejrzałeś bazy Urzędu Patentowego i innych instytucji odpowiedzialnych za rejestrację znaków albo czegoś nie dopatrzyłeś. Dlatego właśnie przy tej procedurze warto jest skorzystać z pomocy. Niezależnie od tego, jaki zakres ochrony znaku towarowego chcesz wybrać (ochrona znaku w Polsce, ochrona znaku towarowego w Unii Europejskiej czy ochronę międzynarodową), jeżeli zdecydujesz się już na samodzielną rejestrację znaku towarowego powinieneś wiedzieć, że proces ten jest dosyć czasochłonny i pracochłonny.

Dlatego też, jak już była mowa, możesz skorzystać z usług rzecznika patentowego lub z pomocy firm specjalizujących się w zastrzeganiu znaków towarowych, które pomogą Ci w wypełnieniu wszelkich formalności po to, żebyś pomyślnie i bezstresowo przeszedł przez proces rejestracji znaku towarowego. Kancelaria Brandelaw pomoże Ci zgłosić znak towarowy w urzędzie patentowym bez znaczenie czy chcesz aby był zarejestrowany na osobę fizyczną czy przedsiębiorstwo.

Poznaj odpowiedzi na popularne pytania

Marcin Setlak

Marcin Setlak

Prawnik, CEO w kancelarii Brandelaw. Specjalizuje się kreacji marek oraz własności intelektualnej. Stworzył ponad 300 marek firm i produktów. Wykładowca w Centrum Prawa Własności Intelektualnej im. H. Grocjusza oraz Akademii Leona Koźmińskiego.

Zobacz również

Powiązane artykuły w tej tematyce

Wszystkie artykuły

Zaufali nam

Dołącz do naszych zadowolonych klientów

3kiwi
Europejskie centrum rozwoju kadr
6krokow.pl
Slimgo
Biznesowi.pl
Carrotspot
Lepione
Kursanto
Żegluga warszawska
Miquido
Symbio
Lechamnn
Poznańska Manufaktura Porcelany
Mammodiagnostyka
IBG
Trzech Kumpli
Gasbank
Pan Tabletka
Simon says
See bloggers
Fundacja dzieciom
Galileum
Wolves
Kebabpod
Maxton design

Zapytaj o zastrzeżenie znaku towarowego

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

883 222 282 [email protected]

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak, NIP: 7381890884, w celu obsługi przesłanego zapytania i udzielenia odpowiedzi na nie. Przeczytaj jak przetwarzamy Twoje dane. Dowiedz się więcej na polityka prywatności.

Pobierz darmowy e-book

Pamiętaj, drukuj tylko to co konieczne - chrońmy lasy!

Jak chronić swoją markę przed oszustami? - darmowy ebook
  • praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
  • prosty, zrozumiały język
  • konkretne przykłady

Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.