fb
Zapytaj o szczegóły

Zastrzeżenie znaku towarowego

Zadzwoń:
883 222 282
powrót

Kto może zarejestrować znak towarowy?

Opinie i porady

Dowiedz się kto i na jakich zasadach może zarejestrować znak towarowy.

Znak towarowy ma służyć odróżnianiu produktów i usług jednych podmiotów od produktów i usług innych podmiotów uczestniczących w obrocie gospodarczym. Dlatego rejestracja znaku towarowego wskazana jest przedsiębiorcom w przypadku sprzedaży towarów lub usług, tak aby konsument mógł odróżnić oraz kojarzyć dany podmiot z określonym produktem lub usługą.

Kto może i powinien zarejestrować znak towarowy?

Każda firma, stowarzyszenie, osoba, która chce inwestować w rozpoznawalność swojej marki może i wręcz powinna zastrzec znak towarowy. Działając na rynku, już od początku ponosi się koszty na budowę oraz promocję swojej marki. Chyba każdy chce, aby nazwa jego firmy lub działalności  była kojarzona jak najbardziej pozytywnie i aby mogła bezpiecznie się rozwijać.

Jak jednak pokazuje życie – nie każdy rejestruje swój znak towarowy. Częstymi przyczynami takiego stanu rzeczy są m.in. niezrozumienie zagadnienia, brak wiedzy specjalistycznej lub po prostu niechęć do ponoszenia związanych z tym kosztów. Jednak jeżeli myślisz o rozwoju swojej marki, jest to po prostu punkt obowiązkowy. Twój znak towarowy – nazwa Twojej firmy i jej logo – to Twoja wizytówka, zasób, o który powinieneś dbać w szczególny sposób – przecież poniosłeś (i pewnie dalej ponosisz) określone koszty, żeby je wypromować.

Nie zastrzegając używanego znaku towarowego, ryzykujesz poniesieniem strat właśnie w postaci dotychczasowych wydatków marketingowych przeznaczonych na promocję marki. Wystarczy, że firma konkurencyjna zacznie używać bardzo podobnego lub identycznego znaku towarowego, by podszyć się pod Twój wizerunek lub w skrajnym przypadku wystąpi do Ciebie z żądaniem zaprzestania naruszania ich praw do znaku.

Zarejestrowany znak towarowy daje przede wszystkim wyłączność na jego używanie. Właściciel może zakazać innym używania znaku nie tylko identycznego, ale również podobnego do zarejestrowanego. Znak towarowy zwiększa też wartość rynkową i renomę firmy. Marka staje się atrakcyjniejsza w oczach odbiorców, ponieważ zyskuje nie tylko na popularności, ale także i wiarygodności.

Zarejestruj znak towarowy

Kto może dokonywać czynności przed Urzędem Patentowym?

Zastrzeżeniem znaku towarowego możesz zająć się osobiście lub skorzystać z pomocy profesjonalisty. Jednym z nich jest rzecznik patentowy. To profesjonalny pełnomocnik świadczący pomoc prawną podmiotom gospodarczym, jednostkom organizacyjnym oraz osobom fizycznym w sprawach związanych, między innymi, ze znakami towarowymi. Listę rzeczników patentowych publikuje Urząd Patentowy. Alternatywą dla reprezentacji przez rzecznika patentowego jest nawiązanie współpracy z profesjonalną kancelarią brandingową, która przygotuje za Ciebie wszelkie formalności a Ty jedynie wyślesz wniosek do urzędu i dokonasz stosownych opłat.

Znak towarowy możesz zastrzec również samodzielnie, bez niczyjej pomocy. Aby zastrzec znak towarowy (nazwę i logo firmy) należy wypełnić odpowiedni wniosek, przedstawić oznaczenie, uiścić opłatę, czasami modyfikować wniosek zgodnie z wytycznymi Urzędu. Dodatkowo, po jakimś czasie może się okazać, że rejestracja znaku towarowego jest niemożliwa, bo ktoś już zastrzegł coś zbliżonego lub nie przejrzałeś bazy Urzędu Patentowego i innych instytucji odpowiedzialnych za rejestrację znaków albo czegoś nie dopatrzyłeś. Dlatego właśnie przy tej procedurze warto jest skorzystać z pomocy. Niezależnie od tego, jaki zakres ochrony znaku towarowego chcesz wybrać (ochrona znaku w Polsce, ochrona znaku towarowego w Unii Europejskiej czy ochronę międzynarodową), jeżeli zdecydujesz się już na samodzielną rejestrację znaku towarowego powinieneś wiedzieć, że proces ten jest dosyć czasochłonny i pracochłonny.

Dlatego też, jak już była mowa, możesz skorzystać z usług rzecznika patentowego lub z pomocy firm specjalizujących się w zastrzeganiu znaków towarowych, które pomogą Ci w wypełnieniu wszelkich formalności po to, żebyś pomyślnie i bezstresowo przeszedł przez proces rejestracji znaku towarowego.

Zobacz również:

Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimi Jak chronić domenę internetową? Co daje ochrona znaku towarowego? Klasyfikacja nicejska - klasyfikacja towarów i usług Badanie zdolności ochronnej znaku Zastrzeżenie nazwy i logo firmy Zastrzeżenie nazwy i logo produktu Dostosowanie znaku do rejestracji Monitoring znaku towarowego

 

Chętnie odpowiem
na wszelkie pytania

Zadzwoń:
✆ 883 222 282
Znaki towarowe - kancelaria Marcin Setlak
Prawnik

Ile kosztuje zastrzeżenie nazwy i logo

Rozsądne ceny i brak ukrytych opłat za nasze usługi
Badanie
znaku + raport
od270 PLN
Weryfikacja znaku
w bazach znaków towarowych:
krajowej (UPRP), unijnej (EUIPO) i międzynarodowej (WIPO).
Badanie
+ zgłoszenie znaku
(POLSKA)
od870 PLN
Weryfikacja znaku, ustalenie klasyfikacji nicejskiej, sporządzenie wniosku do UPRP, bieżący nadzór nad sprawą.
Badanie
+ zgłoszenie znaku
(UNIA EUROPEJSKA)
od1240 PLN
Weryfikacja znaku, ustalenie klasyfikacji nicejskiej, sporządzenie wniosku do EUIPO, bieżący nadzór nad sprawą.
Konsultacja
z prawnikiem
0 PLN
Doradztwo w zakresie
zastrzeżenia znaku,
konsultacja telefoniczna
lub e-mailowa.

Do cen świadczonych za nasze usługi należy doliczyć podatek VAT. Wysokość opłat urzędowych jest uzalezniona od zakresu wnioskowanej ochrony. Minimalne opłaty wynoszą 450 PLN za zgłoszenie w Polsce oraz 850 EUR za zgłoszenie w UE.

Chętnie odpowiem
na wszelkie pytania

Zadzwoń:
✆ 883 222 282
Znaki towarowe - kancelaria Marcin Setlak
Prawnik

Administratorem Państwa Danych Osobowych jest BRANDELAW Marcin Setlak z siedzibą w Lublinie (20-314) ul. Przyjaźni 9/80, NIP: 7381890884, REGON: 362446190, z którym możliwy jest kontakt pod tym adresem e-mail: [email protected].

Państwa dane osobowe będą wykorzystywane jedynie do celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane za pomocą formularza, a zatem na podstawie art. 6 ust. 1 lit. (f) RODO, czyli realizacji prawnie uzasadnionego interesu administratora danych.

Podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne dla udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Państwa dane będą przetwarzane przez BRANDELAW Marcin Setlak do czasu udzielenia odpowiedzi na pytanie lub do czasu zgłoszenia ewentualnego sprzeciwu wobec ich przetwarzania albo żądania ich usunięcia, a po tym czasie w calach archiwalnych i statystycznych – w okresie przewidzianym w procedurach wewnętrznych administratora danych, a także w celu ustalenia i zabezpieczenia ewentualnych roszczeń związanych z tym procesem, aż do czasu ich wygaśnięcia, przez okres przewidziany przepisami prawa.

Podanie danych osobowych i wysłanie formularza jest dobrowolne. Mają Państwo prawo do dostępu do danych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, żądania ich usunięcia i zaprzestania przetwarzania danych, jak również prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego monitorującego przestrzeganie przepisów prawa w zakresie ochrony danych osobowych.

Państwa dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom. Nie będą one również udostępniane odbiorcom zewnętrznym ani przekazywane do państw trzecich, czy organizacji międzynarodowych. W oparciu o Państwa dane nie dokonujemy profilowania, nie podlegają one również procesom podejmowania decyzji w sposób zautomatyzowany.

powrót do góry
jak zastrzec nazwę firmy
f
facebook