Jak przedłużyć ochronę znaku towarowego i wzoru przemysłowego?
Będąc posiadaczem zastrzeżonego znaku towarowego znasz już swoje prawa oraz wiesz dlaczego warto dokonać zgłoszenia nazwy firmy do Urzędu Patentowego. Uzyskane prawo ochronne dają Ci możliwość brania udziału w programach ochrony marki tj. Amazon Brand Registry, Strefa Marek Allegro jak również możliwość blokowania niechcianych reklam internetowych. Jednak aby utrzymać skuteczną ochronę należy to prawo przedłużać, gwarantując ciągłość działania bezpiecznej marki.
Ile trwa proces rejestracji znaku i jego późniejsza ochrona?
Rejestrując znak towarowy w Urzędzie Patentowym zyskujesz ochronę nazwy firmy na wyznaczonym terenie w określonym zakresie towarowo-usługowym, która trwa 10 lat. Okres ten jest liczony od dnia zgłoszenia znaku towarowego w urzędzie. Decyzja o rejestracji znaku zapada ok 5-7 miesięcy od momentu złożenia wniosku rejestracyjnego. Wynika to z procedury zastrzeżenia znaku i czasu, który Urząd rezerwuje na okres sprzeciwowy. Jednak jednorazowa rejestracja znaku w Urzędzie Patentowym zapewnia jedynie 10-letnią ochronę. Aby ten czas wydłużyć, należy dokonać przedłużenia ochrony prawa własności intelektualnej na kolejny okres.
Zegar wskazujący na czas przedłużenia ochrony znaku towarowego
Jak wygląda procedura przedłużenia ochrony znaku towarowego?
Rejestracja znaku towarowego zapewnia Ci ochronę Twojej nazwy firmy przez okres 10 lat. Po upływie tego czasu podmiot (przedsiębiorca) traci prawo ochronne marki. Aby tego uniknąć należy przedłużyć ten czas o kolejny okres. Tutaj ważne są terminy oraz opłaty urzędowe.
Kiedy i jak możesz przedłużyć ochronę swojego znaku towarowego?
Jeżeli chcesz przedłużyć okres ochronny Twojego znaku towarowego należy poprawnie dokonać przelewu na konto Urzędu Patentowego, w którym wskazuje się numer znaku oraz tytuł opłaty. W tej sytuacji nie jest wymagane składanie dodatkowych wniosków. Ważne jest aby płatności dokonać przed końcem upływu okresu ochronnego, ale nie wcześniej niż rok przed jego zakończeniem.
Opłata za przedłużenie prawa ochronnego znaku towarowego
Opłaty urzędowe o przedłużenie prawa ochronnego są uzależnione od ilości klas, w których znak jest zarejestrowany. Opłata za każdą klasę towarową wynosi 400 PLN. Zapominalscy, którzy zdążą wnieść opłaty w 6 miesięcznym terminie po upływie uprzedniego okresu ochronnego będą musieli zapłacić więcej.
Przedłużenie ochrony dla zapominalskich
Jeżeli zapomnisz dokonać opłat urzędowych o przedłużenie prawa ochronnego w wyznaczonym terminie, nic straconego. Urząd Patentowy zazwyczaj przewiduje dodatkowy termin na opłacenie przedłużenia prawa ochronnego dla tych, którzy chcą nadal chronić swoją markę, ale z różnych powodów tego nie zrobili. Ten czas to 6 miesięcy po upływie poprzedniego okresu ochronnego. Jednak ten termin jest nieprzywracalny i wiąże się z większymi kosztami. Wymagana kwota jest powiększona o 30% opłaty pierwotnej.
Dlaczego ważne jest przedłużenie ochrony prawa do znaku towarowego?
Zastrzeżenie znaku towarowego w Urzędzie Patentowym daje wiele korzyści prawnych jak również finansowych. Ma to ogromne znaczenie dla Twojej marki i jej stabilnego rozwoju na rynku. Przedłużenie prawa własności intelektualnej, pozwoli Ci zapobiec utracie przywilejów i praw uzyskanych z momentem rejestracji nazwy firmy. Obecnie przedłużenie prawa ochronnego nie wymaga dużo formalności. Wniesienie odpowiedniej opłaty urzędowej wystarczy aby przez kolejny 10-letni okres korzystać z prawa ochronnego.
Korzyści prawne z zastrzeżonego znaku towarowego
Rejestrując znak towarowy w Urzędzie Patentowym, otrzymujesz prawo na jego wyłączne używanie na etykietach, wizytówkach czy dokumentach związanych z działalnością. Otrzymane narzędzi prawne dają Ci możliwość blokowania rejestracji znaków podobnych lub identycznych w branży, co pozwala kontrolować sytuację na rynku, a w sytuacjach spornych może uchronić od powstania konfliktów i strat finansowych. Ale to nie wszystko, jeżeli dojdzie do naruszeń Twojego znaku możesz szybko egzekwować swoje prawa na drodze sądowej czy komorniczej. Ubieganie się o wypłatę odszkodowań czy naprawienie szkody jest ułatwione gdy Twój znak jest chroniony.
Korzyści finansowe zastrzeżonego znaku towarowego
Zastrzeżony znak towarowy możesz licencjonować a nawet sprzedawać, co za tym idzie, na zarejestrowanej marce możesz zarabiać. Dzięki rejestracji znak staje się wartością niematerialną, często przekraczającą aktywa całej firmy. Co więcej znak podnosi wartość prowadzonego biznesu oraz podwyższa prestiżu i rangę firmy. Wszystko to wpływa na odbiór produktu czy towaru, który staje się bardziej atrakcyjny dla odbiorcy.
Jesteś to winien swojej marce
Pierwszy krok już zrobiłeś, zastrzegłeś nazwę swojej firmy w Urzędzie Patentowym. Od tego momentu chronisz swoją markę, pozwalając jej bezpiecznie funkcjonować na rynku. To jednak nie wszystko, Twoim zadanie jest dbanie o markę poprzez monitorowanie znaków zastrzeżonych jak również pamiętanie o przedłużeniu ochrony prawa znaku. To zadanie ułatwi Ci Twój rzecznik patentowy lub specjaliści z firmy brandingowej, którzy trzymają rękę na pulsie i interweniują w razie potrzeby.
Przedłużenie prawa ochronnego wzoru przemysłowego
Ochrona wzoru przemysłowego jest udzielana na 5 lat. Jest to o połowę krótszy okres niż w przypadku ochrony znaku towarowego. Wzór przemysłowy może być chroniony maksymalnie 25 lat, natomiast właściciel znaku może ubiegać się o przedłużenie ochrony nieskończoną ilość razy. W obu przypadkach warunkiem utrzymania ochrony jest poprawne uiszczenie opłat urzędowych. Należności dotyczące przedłużenia okresu ochronnego na wzór przemysłowy powinny być opłacone z góry w ciągu jednego roku przed upływem poprzedniego okresu ochronnego. Jeżeli jednak podmiot spóźni się z płatnościami, Urząd Patentowy daje możliwość uiszczenia opłaty za przedłużenie prawa w terminie 6 miesięcy po upływie okresu ochronnego. Niestety w takiej sytuacji należy liczyć się ze wzrostem opłaty podstawowej o 30%. Wysokość przelewu jest uzależniona od czasu ochronnego, który został podzielony na 5 okresów.
- I okres ochronny (1-5 rok) - 150 zł
- II okres ochronny (6-10 rok) - 250 zł
- III okres ochronny (11-15 rok) - 500 zł
- IV okres ochronny (16-20 rok) - 1000 zł
- V okes ochronny (21-25 rok) - 2000 zł
Przedłuż ochronę, bo rejestracja może już nie być możliwa
Jeżeli zastrzegłeś swoją nazwę firmy w Urzędzie Patentowym zrobiłeś pierwszy krok aby skutecznie chronić swoją markę. Pamiętaj o tym, że to nie wszystko. Zastrzeżony znak towarowy jest objęty ochroną przez wyznaczony czas. Jeżeli chcesz zachować ciągłość prawa musisz dokonać przedłużenia okresu ochronnego. Jeżeli tego nie zrobisz może to spowodować utratę ochrony i przywilejów związanych z posiadaniem zastrzeżonego znaku towarowego. Utrata prawa ochronnego, może przysporzyć Ci wielu kłopotów - często powtórna rejestracja tego samego znaku może być niemożliwa. Po rejestracji Twoich praw mogły być zarejestrowane podobne. Jeśli nie prowadziłeś monitoringu i nie wniosłeś sprzeciwu w odpowiednim czasie, w przypadku nieprzedłużenia prawa, Twoi konkurenci mogą zablokować późniejsze zgłoszenie. Skoro nie dbałeś o przedłużenie prawa ochronnego, znaczy że nie było to dla Ciebie ważne. Dlatego pamiętaj o uzyskanych prawach własności przemysłowej Twojego przedsiębiorstwa i zadbaj, żeby służyły Ci jak najdłużej.
Często zadawane pytania
Poznaj odpowiedzi na popularne pytania
Ochrona znaku towarowego trwa 10 lat. Jest to czas, który można przedłużać nieskończoną ilość razy. Okres ten jest liczony od daty zgłoszenia znaku w Urzędzie Patentowym. Decyzja o rejestracji nazwy firmy zapada ok 5-7 miesięcy po dacie zgłoszenia.
Ochrona wzoru przemysłowego może trwać maksymalnie 25 lat. Jest podzielona na 5 okresów. Każde z nich składa się z 5 lat. Okres ochronny jest liczony od momentu zgłoszenia. Warunkiem przedłużenia okresu ochronnego jest uiszczenie opłat urzędowych.
Urząd Patentowy jasno określa kiedy należy uiścić opłaty urzędowe, które pozwalają na przedłużenie okresu ochronnego znaku towarowego czy wzoru przemysłowego. W przypadku przedłużenie ochrony znaku towarowego przelewu należy dokonać nie wcześniej niż rok przed końcem 10-letniej ochrony. W przypadku wzoru przemysłowego opłaty tej należy dokonać nie później niż przed upływem roku poprzedzającego końca prawa ochronnego. Zarazem w pierwszym i drugim przypadku Urząd Patentowy pomyślał o spóźnialskich i wyznaczył dodatkowy termin na przedłużenie prawa ochronnego. Niestety wiąże się on z dodatkowymi kosztami.
Marcin Setlak
Prawnik, CEO w kancelarii Brandelaw. Specjalizuje się kreacji marek oraz własności intelektualnej. Stworzył ponad 300 marek firm i produktów. Wykładowca w Centrum Prawa Własności Intelektualnej im. H. Grocjusza oraz Akademii Leona Koźmińskiego.