praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Zastrzeżenie znaku towarowego
Coraz większa liczba przedsiębiorców chroni swoje produkty rejestrując własne znaki towarowe. Zdarzają się jednak sytuacje w których prawo do używania znaku może przysługiwać wielu przedsiębiorcom. Szczególne miejsce w obrocie gospodarczym zajmują znaki mające gwarantować klientom odpowiednie właściwości.
Robiąc zakupy w swoim ulubionym sklepie z pewnością zauważamy, że jego asortyment zmienia się i stale rośnie. Dziś potencjalny klient lubi wiedzieć o produkcie jak najwięcej. Zwracamy coraz więcej uwagi na informację o bezpieczeństwie i pochodzeniu produktu, sprawdzamy czy skład spełnia nasze oczekiwania. Częściej czujemy też odpowiedzialność za miejsce w którym żyjemy sięgając po produkty ekologiczne, zdrowe i bezpieczne. Poznawanie towaru jest jednak długotrwałym procesem. Reklamy w mediach, zasięg dystrybucji czy opinie innych potrafią wpływać na nasze decyzje. Najczęściej jednak polegamy na własnym doświadczeniu i recenzjach, które znajdziemy w Internecie. Łatwo zauważyć, że rola niezależnych badań i certyfikatów zdecydowanie zyskała na znaczeniu. Sięgając po produkt tego samego przedsiębiorcy klient liczy na to że będzie on identyczny z poprzednim. Znak towarowy pozwala oczekiwać niezmiennego i wysokiego poziomu produktu. Osoba zadowolona ze swojego wyboru będzie skłonna zapłacić więcej jeśli uzyska gwarancje stałego poziomu towaru.
Z pewnością każdy z nas kojarzy znak systemu ,,HACCP”, służący do zapewniania bezpieczeństwa żywności.Na wielu urządzeniach elektrycznych spotykaliśmy się też z tym niebieskim oznaczeniem promującym produkty energooszczędne. Dla wielu producentów urządzeń elektrycznych ważne jest bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Certyfikat potwierdzający mniejsze zużycie energii pozwala poprawić wizerunek marki i zwiększyć zaufanie do oznaczonych nim produktów:
W mroźne zimowe dni, chętnie korzystaliśmy z ubrań i koców sygnowanych takim znakiem oznaczającym najwyższą jakość wyrobów wełnianych. Program obejmuje również szereg prac badawczo-rozwojowych oraz marketingowych mających na celu popularyzację wysokiej jakości tkanin.
Kupując wodę, mleko czy pieczywo wiele razy mogliśmy natrafić również na znak jakości ,,Q'' Służy on do oznaczania produktów o niezmiennych parametrach jakościowych. Tradycję jego przyznawania sięgają lat 60-tych. Od tego czasu jest on kojarzony z produktami, które oferują najwyższą jakość.
Coraz więcej uwagi poświęcamy produktom ekologicznym. Klienci chętniej sięgaja po produkt, który został stworzony z zasobów pozyskanych w sposób racjonalny i potwierdzony niezależnymi kontrolami jakosci. Certyfikat FSC od 1994 roku zapewnia najwyższe standardy pozyskiwania drewna czy papieru. Dzięki niemu mamy pewność, że kupiony towar pochodzi z upraw prowadzących odpowiedzialną politykę leśną, chroniącą zasoby, rośliny i zwierzęta.
Znaki towarowe gwarancyjne otaczają nas w sklepach, marketach i dyskontach, a wiele z nich dumnie zdobi produkty, z których korzystamy na co dzień. Czym więc są i dlaczego warto pomyśleć o skorzystaniu z dobrodziejstw jakie za sobą niosą?
Znak towarowy gwarancyjny jest szczególną postacią wspólnego znaku towarowego. Zastąpił on dotychczas istniejący wspólny znak towarowy gwarancyjny. Jego funkcja jest prosta. Ma zapewniać o konkretnej właściwości towaru. Nie jest przy tym istotne źródło jego pochodzenia. Odróżnia on towary certyfikowane od towarów niecertyfikowanych.
Znak towarowy gwarancyjny może być zarejestrowany przez osobę fizyczną lub prawną (dopuszcza się tutaj również podmioty prawa publicznego), które nie są producentem, importerem lub nie handlują towarami tożsamymi z tymi, które mają być certyfikowane.
Inaczej wygląda kwestia używania takiego znaku. O tym kto może korzystać z oznaczenia decyduje regulamin znaku. Każdy kto spełni określone kryteria będzie mógł się nim posługiwać. Sposób i jakość procesu produkcji towarów podlega jednak kontroli właściciela znaku.
Warunkiem rejestracji znaku gwarancyjnego jest istnienie regulaminu znaku i złożenie go razem ze zgłoszeniem o rejestrację. Powinien on szeroko określać sposób używania znaku, wspólne właściwości charakterystyczne dla produktów które będą objęte znakiem, jasne zasady kontroli jakości oraz karę za naruszenia postanowień regulaminu.
Regulamin nie jest tym samym co umowa. Dotyczy jedynie zasad używania znaku przez organizację i podmioty. Jest to wewnętrzny akt organizacji, którym związane są wszystkie działające w niej podmioty. Znak towarowy gwarancyjny podobnie jak inne znaki towarowe może zostać unieważniony. Ma to miejsce gdy regulamin używania znaku jest sprzeczny z dobrymi obyczajami lub jeśli istnieje ryzyko wprowadzenia w błąd co do charakteru lub znaczenia znaku. Aby uchronić się przed unieważnieniem uprawniony do znaku może dokonać odpowiednich zmian w regulaminie.
Nowelizacja ustawy prawo własności przemysłowej wprowadziła ciekawą regulację pozwalającą na używanie elementów wskazujących na pochodzenie geograficzne towarów w znaku towarowym gwarancyjnym. Jedynym warunkiem jest to, żeby pochodzenie geograficzne nie było abstrakcyjne i zgadzało się z rzeczywistością. Jest to jedyny znak towarowy który może zostać zarejestrowany nawet jeśli składa się z samych elementów określających jego geograficzne pochodzenie. Nie jest jednak możliwa sytuacja w której właściciel znaku towarowego gwarancyjnego blokuje używanie oznaczeń geograficznych przez osobę trzecią, jeśli robi to ona zgodnie z prawem.
Nowe przepisy mają spowodować jeszcze większą kontrolę używania znaków oraz warunków jakie muszą spełnić podmioty uprawnione. W razie błędów realną groźbą jest utrata praw do znaku. To także sytuacja mająca na celu ochronę konsumentów. Z obrotu eliminowane będą znaki, które nie spełniają warunków regulaminu np.: nie gwarantują wysokiej jakości jak i te które wprowadzają w błąd konsumenta.
Znak certyfikujący UE jest narzędziem pozwalającym na odróżnianie towarów pod względem określonych cech i jakości. Towar posiadający taki znak musi być zgodny ze standardami określonymi w regulaminie jego używania oraz podlegać rygorystycznym kontrolom. Jest to rozwiązanie bliźniacze do znaku gwarancyjnego. Międzynarodowa ochrona wiąże się jednak z wysokimi opłatami. Opłata za zgłoszenie znaku obejmującego jedną klasę towarową, drogą elektroniczną wynosi 1500 euro. Dotychczas zarejestrowano zaledwie 31 znaków certyfikujących spośród 173 zgłoszeń. Zapewnienie możliwości podobnej ochrony dla Polskich przedsiębiorców było priorytetowym punktem nowelizacji ustawy ,,Prawo własności przemysłowej z dnia 20 lutego 2019r''. Przedsiębiorcy mogą przecież chcieć używać takiego znaku tylko w Polsce. Krajowa rejestracja jest również zdecydowanie niższa
W budowaniu wartości rynkowej naszej firmy pomocne może okazać się skorzystanie ze znaku towarowego gwarancyjnego. O sukcesie często decydują przecież odpowiednio dobrane narzędzia . Znak towarowy gwarancyjny to ciekawa alternatywa dla indywidualnych znaków towarowych. Jest to dobry sposób na reklamę przedsiębiorców z niego korzystających, ponadto przynoszący korzyści promocyjne organizacji, która go zarejestrowała.
Co to jest gwarancyjny znak towarowy?
Jest to znak, którego zadaniem jest zapewnienie odbiorcy, że towar kupowany posiada konkretną własność. O tym, kto może korzystać ze znaku gwarancyjnego decyduje jego regulamin. Jest to jedyny znak, który może zostać zarejestrowany nawet jeżeli składa się z samych elementów określanych jego geograficzne pochodzenie.
Do czego służy gwarancyjny znak towarowy?
Znak towarowy gwarancyjny przyczynia się do podwyższenia standardów towarów. Dzięki temu klient otrzymuje gwarancję, że produkt którym jest zainteresowany posiada wysoką jakość i dzięki temu może spełnić jego oczekiwania.
Jakie warunki musi spełniać znak aby mógł uzyskać status gwarancyjnego znaku towarowego?
Warunkiem rejestracji znaku gwarancyjnego jest posiadanie regulaminu znaku. Należy go złożyć w momencie zgłoszenia rejestracji znaku do urzędu. Regulamin powinien jednoznacznie określić używalność znaku. Nie może być sprzeczny z dobrymi obyczajami ani wprowadzać w błąd odbiorcę.
Ochrona znaku towarowego w Unii EuropejskiejPo co badać znak przed rejestracją?Naruszenia znaku towarowego i sposoby ochrony przed nimiCo to jest klasyfikacja towarów i usług?Badanie zdolności ochronnej znakiZastrzeżenie nazwy i logo firmyZastrzeżenie nazwy i logo produktuDostosowanie znaku do rejestracjiMonitoring znaku towarowego
praktyczne porady dotyczące rejestracji znaków towarowych
prosty, zrozumiały język
konkretne przykłady
Poznaj 10 zagadnień prawnych, które powinieneś znać, jeśli prowadzisz firmę lub myślisz o jej założeniu.
Dowiesz się m.in. jak chronić nazwę, logo oraz domenę internetową.